پیدا کردن راه نویی در مغز برای افت افسردگی


با دیگران به اشتراک بگذارید

یافتن مسیر جدیدی در مغز برای کاهش افسردگی

به نقل از پایگاه خبر دهی سلول های بنیادی، افسردگی یک آشفتگی روانی یا عصبی است که در نگاه کن ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد جامعه شیوع دارد و افراد سطوح گوناگونی از شدت آن را مییازمایند.
خبرگزاری مهر – میترا سعیدی کیا: محققان پزشکی مسیر تازه ای را در مغز یافته اند که می شود با کاهش آن افسردگی را کم کرد.

به نقل از پایگاه خبر دهی سلول های بنیادی، افسردگی یک آشفتگی روانی یا عصبی است که در نگاه کن ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد جامعه شیوع دارد و افراد سطوح گوناگونی از شدت آن را مییازمایند.

تصویر و عکس کشف کردن مسیر تازه ای در مغز برای کاهش افسردگی

متاسفانه بسیاری از افراد مبتلا به این معضل به داروهای موجود برای این پیامد پاسخ نمی دهند و این امر معرفی مسیرهایی تازه ای که بتواند این مریضی را نشانه گیرد لازم می سازد.

دکتر بروکر و همکارانش در Northwestern به مطالعه ای جدید با هدف درک خوب تر این مطلب که به چه صورت داروهای ضد افسردگی جدید در مغز عمل می کنند توجه کردند.

هدف نهایی آنها معرفی داروهای تازه ای بود که بتواند به بیمارانی که داروهای موجود در رابطه با آنها کارایی نداشت یاری رساند. آنها در این مطالعه برای اولین بار دریافتند که داروهای ضد افسردگی مانند Prozac و tricyclic مسیر پیام رسانی BMP‌ را در هیپوکامپ نشانه میگیرند.

آنها نمایان کردند که Prozac و tricyclic این مسیر را مهار می کنند و موجب این می شوند که سلول های بنیادی موجود در مغز نورون های بیشتری را تولید کنند.

این نورون های خاص در تشکیل حافظه و روحیه (mood) فرد دخالت دارند. اما این تنها اثر داروی Prozac عدم زیرا این دارو روی مکانیسم های متعددی در مغز اثر قرار میدهد. پس از اثبات اهمیت مسیر BMP‌ در افسردگی، محققان پروتئین Noggin مغزی را روی موش های افسرده تست کردند.

پروتئین Noggin، مسیر BMP را بلوک کرده و موجب رشد نورون های جدید یا نورون زایی می شود. آنها دریافتند که Noggin مسیر BMP را به صورت مسیر دقیق تر و اثرگذار تر از Prozac و tricyclic بلوک می کنند و در نتیجه اثر ضد افسردگی شدیدی روی موش قرار میدهد.

محققان Noggin را به موش آمپول زدند و اثر آن را روی رفتارهای هیجانی و افسردگی و اضطراب آن مهار کردند.

نتایج نشان داد موش هایی که تحت درمان با Noggin قرار گرفته بودند در مقایسه با موش های مهار رفتار پریشانی ای و افسردگی کمتری نمایان کردند و مطالعات مربوط به کشف maze (راهروهای پیچ در پیچ و تو در تو) نیز در مقایسه با موش های مهار کامیابتر بودند.

این مطالعه نه تنها به درک علل افسردگی یاری رساند بلکه اهداف بیوشیمیایی تازه ای را برای تکوین درمان های اثرگذار تر شناساند. این مسیر، هدف جدید و امیدوار کننده ای را برای دیزاین دارو برای بیمارانی که به داروهای ضد افسردگی موجود پاسخ نمی دهند، پیشنهاد میکند.

****************************

تهیه شده توسط : فرزاد خ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مرغ زيرک نزند در چمنش پرده سرای
««« »»»
هر بهاری که به دنباله خزانی دارد

پیدا کردن راه نویی در مغز برای افت افسردگی

TT / 91 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال