آیا نفت می تواند پل تماس ایران و غرب باشد


مقاله‌ای از بن روزن در کریستین ساینس مانیتور

وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران از دوشنبه پذیرش درخواست های تولید و اکتشاف در میادین نفت و گاز ایران را با هدف جذب ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه برای افزایش تولید یک میلیون بشکه ای نفت ایران از ابتدای دهه آینده آغاز می کند.

هر چند اقتصاد ایران نسبت به دیگر کشورهای تولید کننده نفت در خاورمیانه از تنوع بیشتری برخوردار است اما صنایع نفت و گاز آزمونی تعیین کننده برای قابلیت ایران در گسترش روابطش با غرب با وجود وابستگی کنونی اش به چین است.

ایران پیشتر گفته بود که اولویت اش در سرمایه گذاری در میادین مشترک با کشورهای همسایه خواهد بود. ایران ۲۸ میدان نفتی و گازی مشترک در مرزهای آبی و زمینی با عراق، کویت، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، پاکستان، افغانستان و ترکمنستان دارد.

ایران اکنون سومین تولید کننده بزرگ اوپک است و چهارمین ذخایر بزرگ نفت در جهان را در اختیار دارد. تولید نفت ۲۳ درصد از درآمدهای ایران را تشکیل می دهد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

آیا نفت می تواند پل تماس ایران و غرب باشد

این مطلب در سایت "VOA فارسی" منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال