کرسی های آزاداندیشی عرصه را بر افکار التقاطی تنگ خواهد کرد


با دیگران به اشتراک بگذارید

کرسی های آزاداندیشی عرصه را بر افکار التقاطی تنگ خواهد کرد

بحث آزادی اندیشه و تفکر نکته تاکید اسلام بوده و یکی از ارکان نظام‌های دموکرات نیز بشمار می‌آید که در صورت تحقق می‌تواند این بهانه را از معاندان نظام که با این حربه که آزادی فکر و اندیشه وجود ندارد، درصدد مظلوم نمایی هستند، بگیرد.

تصویر و عکس کرسی های آزاداندیشی عرصه را بر افکار التقاطی تنگ خواهد کرد

حجت الاسلام بهزاد بسطامی در مکالمه با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در ایلام، با بیان اینکه برگزاری کرسی های آزاد فکر کنی از ضرورت های مجامع علمی است بیان کرد: رهبر انقلاب اسلامی همواره به این موضوع تاکید داشته و آن را مطالبه کردند که فضای آزاد فکر کنی در مراکز علمی رونق یابد.

معاون پژوهش حوزه علمیه ایلام افزود: نامعقول است که ما انتظار داشته باشیم یک طیف وسیع از اهل فکر در جامعه، فکرشان شبیه هم باشد و در واقع اختلاف فکری و تفاوت نگرش نداشته باشند حین آن که کرسی های آزاداندیشی عرصه را بر افکار التقاطی تنگ خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه ما در جامعه شاهد تعدد افکار و نگرش ها هستیم، افزود: چنانچه بستری تعریف شده برای بروز تفکرات گوناگون موجود نموجود باشد، خواه ناخواه این تفاوت نگرش ها، غیر رسمی، پنهانی و یا زیر زمینی خود را نمایان کرده و نمود مییابند.

حجت الاسلام بسطامی با بیان اینکه نمی شود جلوی فکر و اندیشه را گرفت، تصریح کرد: یکی از اصلیترین علل برگزاری کرسی های آزاداندیشی این است که بستری فراهم شود تا صاحبان اندیشه به آسانی بتوانند با علت و منطق از تفکر خود پاسداری کنند و بدون شک چنانچه مخالف آن تفکر موجود موجود باشد، با ابزار منطق و علت قادر هست به مواجه توجه بکند و در این تقابل افکار آنچه حق بوده و از استدلال و منطق قوی تری برخوردار است، قادر هست مجلسیت یافته و خود را عرضه کند.

معاون پژوهش حوزه علمیه استان ایلام با اشاره به اینکه بیان اندیشه و در معرض انتقاد گذاشتن آن یکی از ضرورت های برگزاری کرسی های آزاداندیشی است، عنوان کرد: در این فرآیند امکان می دارد که اندیشه ای نیاز به چکش کاری داشته باشد و زمانی که فضایی باشد که نکته انتقاد و ارزیابی آزادانه قرار گیرد، به نفع خود صاحب اندیشه است تا آن را در معرض قضاوت گذاشته و طبخ کرده تر کند.

حجت الاسلام بسطامی یادآور شد: ایجاد این رویه از طرف دیگر به نفع جامعه است، چرا که از اندیشه های خوب استفاده میکند و این مهم از دیگر ثمرات کرسی های آزاد فکر کنی است که جامعه از برخی از افکار و اندیشه هایی که خود را عرضه کنند بهره مند می شود.

وی در تشریح دیگر خواص مناظرات و کرسی های آزاداندیشی، افزود: بحث آزادی اندیشه و تفکر نکته تاکید اسلام بوده و یکی از ارکان نظام های دموکرات نیز بشمار می آید که در صورت تحقق قادر هست این بهانه را از معاندان نظام که با این حربه که آزادی فکر و اندیشه وجود ندارد، درصدد مظلوم نمایی هستند، بگیرد.

معاون پژوهش حوزه علمیه استان ایلام، اصلی ترین و بزرگ ترین سود کرسی های آزاد فکر کنی را به فضای علمی کشور مرتبط کرد و گفت: اجرای این نقش هم مجالی برای صاحبان علم و اندیشه است و هم اینکه اندیشه ها در معرض انتقاد قرار می گیرند و از بروز برخی افکار و اندیشه های زیرزمینی پیش گیری می کند که صدمات آن بسیار زیاد خواهد بود.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال