اولین قدم در امتحان الهی ، محاسبه نفس است


با دیگران به اشتراک بگذارید

اولین قدم در امتحان الهی ، محاسبه نفس است

استاد حوزه علمیه در جمع طلاب خواهر مدرسه علمیه نرجسیه شهرستان سنقر نقل کرد: راز و ماهیت امتحان الهی این است که آن جوهر زلال الهی تجلی یابد و انسان به خلوص دست یابد.

تصویر و عکس اولین قدم در امتحان الهی ، محاسبه نفس است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در کرمانشاه، حجت الاسلام علی اشرف مؤیدی، امروز در جمع طلاب و روحانیون مدرسه علمیه خواهران نرجسیه شهرستان سنقر عنوان داشت: خداوند بندگانش را نکته امتحان الهی میگذارد تا صادقان و کاذبان مشخص شده و اهل صدق تجسم عینی یابند.

وی ادامه داد: انسان وقتی با دردسر و مریضی امتحان می شود نقل میکنید خدا مرا خار و بی ارزش شمرده و هنگامی که او با نعمت و رفاه امتحان شود با این تفکر که خداوند او را عزیز شمرده است روبرو می شود در صورتی که این دو تفکر غلط بوده و تنها برای امتحان و ابتلا است.

این پژوهشگر حوزوی اضافه کرد: راز و ماهیت امتحان الهی این است که آن جوهر زلال الهی تجلی یابد و انسان به خلوص دست یابد.

حجت الاسلام مؤیدی در ادامه با اظهار این که اولین قدم در امتحان الهی محاسبه نفس است، اضافه کرد: محاسبه خوب مراقبه اعلا را به دنبال دارد و سپس چراغ نفس لوامه را روشن ساخته و انسان شروع به ملامت کردن خویش می کند و در نهایت به فکر اصلاح می افتد که این اصلی موجب رشد و ارتقا اخلاقی در انسان خواهد شد.

این استاد حوزه ابراز داشت: مقدمه محاسبه، محاسبه عمر است به گونه ای که از لحظه بلوغ تا کنون اعمال و نقصان زندگی خویش را مرور کند و تصمیم بر جبران آنها بگیرد.

وی یادآور شد: محاسبه خوب انسان را هشیار کرده و نسبت به اعمال و رفتار روزانه خویش حساس می کند و این اصلی تا وقتی پیش مییاید که فرد را از حیث اخلاقی در جایگاه والایی قرار گیرد.

حجت الاسلام مؤیدی نقل کرد: دائم الوضو بودن، با وضو خوابیدن، مداومت بر نماز شب و … سبب رشد و شکوفایی اخلاقی و دینی شده و انسان را به مقامات معنوی نزدیک می کند.

این استاد حوزه در پایان اظهار داشت: هنگامی که طلاب از حیث اخلاقی به جایگاه نکته نظر رسیدند آن گاه قادر هستند رهبری و هدایت جامعه را به دست گرفته و دیگران را امر به معروف و نهی از منکر کرده و احکام دین را در جامعه پیاده سازند.

—————————————————-

تهیه شده توسط : شهداد ه.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زلف هندوی تو گفتم که دگر ره نزند
««« »»»
سال‌ها رفت و بدان سيرت و سان است که بود

اولین قدم در امتحان الهی ، محاسبه نفس است

TT / 40 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال