تقوای اجتماعی عامل مهم رونق اقتصادی است


با دیگران به اشتراک بگذارید

تقوای اجتماعی عامل مهم رونق اقتصادی است

مدیر حوزه علمیه یزد گفت: اگه روحیه تقوا در جامعه حاکم باشد ، طرح‌ها و پروژه‌های اقتصادی به بهره ‌وری رسیده و اوضاع اقتصادی کشور بهبود می‌یابد.

تصویر و عکس تقوای اجتماعی عامل اصلی رونق اقتصادی است

حجت الاسلام و المسلمین محمد شمس در مکالمه با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از یزد، به نقش تقوا در جامعه اشاره کرد و گفت: تقوا وجدان کاری افراد را بالا می برد و باعث می شود که در برابر کار و وظیفه شان از خود تعهد نشان دهند. زمانی تقوا، وجدان کاری افراد را زیاد کرد، افراد کار را گونه ای عبادت آگاهی میدارند و به کار و تلاش به همان اندازه احترام میگذارند که به عبادت؛ امام صادق علیه السّلام در این باره به یاران خود فرمود:« از ما نیست کسی که کار و تلاش مربوط به زندگی دنیوی را به دلیل توجه کردن به امور اخروی رها سازد».

مدیر حوزه علمیه یزد خاطر نشان کرد: تقوا باعث می شود که افراد پشتکار و استقامت در عمل داشته باشند. عیب اساسی بسیاری از کارهای ما ناتمام گذاردن کارها و نقشهای اقتصادی و نیمه تمام ول کردن آن ها است، اگه روحیه تقوا در جامعه حاکم باشد و به خصوص مسئولان امور، تقوا را رعایت کنند، طرح ها و پروژه های اقتصادی به بهره وری می رسند و اوضاع اقتصادی کشور بهبود کشف میکند.

وی اضافه کرد: تقوا به نوعی اقتصاد کشور را نیز رونق خواهد داد همان گونه که خداوند در قرآن می فرماید:«ولَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُری‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ/ و اگه مردمان شهرها و آبادی ها ایمان آورده و تقوا پیشه کرده بودند، قطعاً (درهای) برکات آسمان وزمین را برآنان باز میکردیم». اگه در جامعه ای تقوا موجود موجود باشد رونق اقتصادی هم در پی آن به دست خواهد آمد، ولی اگه هر فردی نسبت به کارهای خود در جامعه بی تفاوت باشد و چشمانش به دست دیگران باشد و کار و تلاشی به انجام نرساند طبیعتا این عملکرد رونقی را هم در پی نخواهد داشت.

حجت الاسلام و المسلمین شمس ادامه داد: برخی عمل به تقوا را به سه مرحله تقسیم می کنند، مرحله اول اینکه انسان عقاید خود را تصحیح کند تا از آتش جهنم نجات یابد، مرحله دوم آن انجام واجبات است و سومین مرحله دوری از گناه و اجتناب از محرمات می باشد.

وی به یکی از احادیث امام صادق(ع)در خصوص تقوا اشاره کرد و اضافه کرد: از امام صادق(ع) سؤال کردند که تقوا چه است؟حضرت در پاسخ به این پرسش فرمودند: هرکجا امر خداوند است باشید و هر کجا نهی خداوند است نباشید.

مدیر حوزه علمیه یزد در ادامه به آیه ای که پیامبر(ص) برای رفع معضلات مردمان در جامعه اظهار کرده اشاره کرد و گفت: پیامبر(ص)به یکی از یاران خود می فرماید اگه همه انسان ها به آیه ۲و۳سوره مبارکه متارکه که خداوند در قرآن فرموده است«وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجعَل لَهُ مَخرَجًا وَیَرزُقهُ مِن حَیثُ لا یَحتَسِبُ وَمَن یَتَوَکَّل عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمرِهِ قَد جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیءٍ قَدرًا / هر کس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می کند و او را از مکانی که گمان ندارد روزی می دهد؛ و هر کس بر خدا توکّل کند، کفایت امرش را می کند؛ خداوند فرمان خود را به انجام می رساند؛ و خدا برای هر چیزی اندازه ای گذاشته است! عمل کنند تمام مشکلاتشان از بین برده خواهد شد (سوره مبارکه متارکه، آیه ۲و۳)»

انتهای پیام/۳۱۳/۲۳

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال