میکرو اینجکشن چه چیزی است؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

میکرو اینجکشن چیست؟


تصویر و عکس میکرو اینجکشن کدام است؟

میکرو اینجکشن عمدتا در مواردی به کار می رود که اسپرم فوت شد از نظر تعداد، تحرک و یا شکل، کیفیت ضروری را نداشته باشد

مراحل انجام عمل میکرو اینجکشن Microinjection

به طور کلی در این روش، یک اسپرم در محیط آزمایشگاه داخل یک تخمک آمپول زده میشود که به دنبال آن لقاح و تقسیم سلولی صورت می گیرد و جنین تشکیل می شود. میکرواینجکشن نیز مانند IVF شامل چند مرحله تحریک تخمدان، تخمک گیری، تزریق اسپرم داخل تخمک و لقاح و انتقال جنین است.
در مرحله اول برای تحریک تخمدان ها، از داروهای هورمونی بهره گرفته میشود. تزریق عضلانی آمپول HMG تخمدان ها را برای رشد فولیکول تحریک می کند و تزریق عضلانی آمپول HCG باعث بلوغ تخمک ها و انجام تخمک قرار دهی می شود.
در مرحله دوم عمل تخمک گیری با یکی از دو روش لاپاراسکوپی یا با مشاهدات سونوگرافی از طریق واژینال امکان پذیر است که در پژوهشکده رویان این کار با بهره گیری از روش دوم به ثمر میرسد. در روش دوم نیازی به بیهوشی نیست و با یک بیهوشی کوتاه مدت یا بی حسی موضعی قابل انجام است. با بهره گیری از سیستم سونوگرافی پزشک فولیکول ها را میبیند و با سوزن های ویژه مایع فولیکولی همراه با تخمک کشیده می شودکه به این عمل اصطلاحا پانکچر می گویند.
در مرحله سوم ابتدا سلول های دور تخمک به مدد آنزیم طلاق میگیرد سپس اسپرم به داخل تخمک آمپول زده میشود.در عمل میکرواینجکشن نیز، برای افزایش درصد موفقیت، چند تخمک لقاح کشف میکند لذا تعداد جنین های تشکیل کشف کرده زیاد است که اگه این جنین ها کیفیت مطلوبی داشته باشند تعدادی از آنها با صلاحدید زوج منجمد و نگهداری می شوند تا در صورت نیاز برای حاملگی های بعدی از این جنین ها بهره گرفته شود.
در مرحله چهارم و پایانی نیز نیازی بیهوشی عمومی نیست. جنین به وسیله یک کاتتر به داخل رحم رسانده میشود و یکی دو ساعت پس از انتقال جنین بیمار مرخص می شود.

مزایا و محدودیت های عمل میکرو اینجکشن

یکی از مزایای میکرواینجکشن این است که حتی اگه یک اسپرم سالم از فوت شد موجود موجود باشد این عمل قابل انجام است. مزیت دیگر میکرواینجکشن این است که اگه بیمار فاقد لوله های رحمی باشد نیز معضلی در انجام این عمل ایجاد نمیشود. اما محدودیت میکرواینجکشن آن است که میزان حاملگی در بانوان بالای ۴۰ سال به دلیل پایین بودن کیفیت تخمک های زن کاهش کشف میکند.

اقدامات پیش از عمل میکرو اینجکشن

پس از امتحانهای روتین، آزمایش هورمونی و ویزیت زوج توسط متخصصان، در صورتی که روش درمانی ICSI ارائه داده شود مراحل زیر گذرانده میشود:
۱)روز دوم یا سوم قاعدگی برای بررسی وضعیت تخمدان ها و رحم سونوگرافی انجام می شود.
۲) پس از انجام سونوگرافی با نظر متخصص دارو جهت تحریک تخمک قرار دهی تجویز می شود.
۳) طی مرحله مصرف دارو پنج الی شش نوبت سونوگرافی براساس میزان واکنش تخمدان ها انجام می شود.
۴) وقتی که فولیکول ها به اندازه عالی می رسد داروی HCG آمپول زده میشود و بیمار آماده عمل تخمک گیری می شود.
۵) حدود ۳۶ ساعت پس از تزریق HCG و هم زمان با دریافت نمونه اسپرم از فوت شد، عمل لقاح درون آزمایشگاه انجام می شود.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات