http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

در دفاع از اسلام باید فحش و تهمت را به جان خرید

در دفاع از اسلام باید فحش و تهمت را به جان خرید

با دیگران به اشتراک بگذارید

در دفاع از اسلام باید فحش و تهمت را به جان خرید

استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر ضرورت توجه به هنر روز، خطاب به طلاب هنرمند گفت: در حلال و حرام به هیچ وجه سلیقه ای قبول نکنید؛ چنانچه می خواهید از اسلام پاسداری کنید، باید فحش و تهمت را برای خود تهیه بکنید.

تصویر و عکس در پاسداری از اسلام باید فحش و تهمت را به جان خرید

به گزارش خبرگزاری «حوزه» آیت الله محی الدین حائری شیرازی، در سلسله جلسه های تخصصی حکمت هنر مخصوص طلاب هنرمند که در نگارستان اشراق به انجام رسانده شد، به رابطه فرم و محتوا پرداخت و بیان داشت: چنانچه رابطه فرم و محتوا را به صورت معادله بیان کنید، محتوا خود را به فرم دیکته می کند و هنرمند باید به روی این مسئله دقت کند؛ فرم یک امر انتخابی و اختیاری هنرمند است؛ آهنگ و ریتم به تبعیت از محتوا ایجاد میشود؛ گوینده فرم را نبرگزیده، بلکه احساسات وی آن را به وجود می آورد.

* محتوای فاخر باید ظرفی فاخر داشته باشد

وی درباره محتوا و فرم فاخر گفت: محتوا خواسته خود را در فرم دیکته می کند و محتوای فاخر جز در فرم فاخر تجلی نمی کند؛ محتوا هر چه سنگین تر باشد، وادار می کند که بسته بندی سنگین تر شود، همان طور که کادو متناسب با محتوای آن است؛ محتوای فاخر باید ظرفی فاخر داشته باشد.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: حماسه محتوایی است که برای خود محتوایی می طلبد. بیشتر شعرهای فردوسی حماسی است و به این خاطر وزن خاص خود را می طلبد و اشعار سایر شاعران نیز اینشکلی است.

وی بیان داشت: فرمِ محتوای فاخر، فاخر می شود؛ به عنوان مثال شعر نو به دلیل محتوای بدیع خود به وجود آمد و با شعر باستانی بسیار فرق می دارد، چرا که شرایط تازه ای ایجاد شده است.

* رابطه گیری با هنرمندان اسلامی و آثار آنها لازمه انجام کار هنری در اسلام

آیت الله حائری شیرازی خلال تأکید بر رابطه گیری با آثار هنرمندان اسلامی گفت: کسانی که می خواهند در اسلام کار هنری کنند، باید با هنرمندان اسلامی بسیار سر و کار داشته باشد که از جمله آنها محتشم کاشانی بوده که به شدت تحت تأثیر عاشورا است و شعر او به اندازه ای در جامعه تأثیر گذار بوده که روی علم های عزاداری شعرش قرار دارد.

وی به ضرورت توجه به هنر روز پرداخت و تصریح کرد: هنر در وقت ما تحولات زیادی داشته است که باید به آنها پرداخته شود؛ در این وقت با بیل مکانیکی سر و کار دارید و باید به هنر روز دقت دارید، چرا که رسانه های امروز نسبت به ۵۰ سال پیش مثل بیل مکانیکی نسبت به بیل دستی است؛ این تغییر یافت شده است و چنانچه بخواهید بچه وقت باشید، باید هنرتان بیل مکانیکی باشد و نباید با بیل دستی درجا بزنید.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: علوم انسانی و هنر غرب را بفهمید و سپس اندیشید و اشکالات آن را متوجه شوید و هنر اسلامی را عرضه و از آن پاسداری کنید، به طوری که چنانچه به دانشگاه های اروپا مقاله دادید و یا حضور یافت، آن را به مجلسیت بشناسند و بپذیرند؛ دانشگاه تهران به درد شما نمی خورد، اینها مقلد هستند و چه بسا مطلبی درباره اسلام بگویید و دانشگاه تهران رد کند، اما لندن بپذیرد، چرا که معمولا اساتید دانشگاه مترجم کتاب های آنها هستند.

وی با بیان اینکه خشکسالی به دلیل اسلامی خواندن بدزد است، گفت: چنانچه میخواهید در علوم انسانی کارهایی را به انجام رسانید و مثل بانکداری اسلامی کنید، خوب تر آن است که وارد این کار نشوید؛ بانکداری را ابتدا بدون قرض کردیم و سپس آن را بدون بدزد اعلام کردیم و در ادامه آن را حلال کردیم؛ ما دو گناه به انجام رساندیم، آن موقع که بدزد حرام بود، نقل نمیکردیم که خدا نقل کرده، اما اکنون می گوییم که این حکم، حکم خدا است و خدا پذیرفته، لکن خدا نخواهد بخشید؛ ما هم گناه بدزد و هم بُهتان حلال بودن آن را داریم؛ خشکسالی به دلیل اسلامی خواندن بدزد است؛ بهره ای که بانک ها می گیرند هجده درصد است، این درصد بابت چه است؟ میگویند که بابت کارمزد است و با این لغت آن را حلال می کنند.

* پیشنهادی به طلاب هنرمند

آیت الله حائری شیرازی با بیان پیشنهادهایی به طلاب هنرمند تصریح کرد: مواظب باشید که هنر مثل بانکداری نشود و اشتباهی که در بانکداری شد این بود که هنوز پول دشمن را نشناخته، درباره آن قضاوت کردند و فتوا دادند. امام راحل فرمودند هر کس گمان کند احکام درهم و دینار در پول شایع جاری است، چنانچه او اعلم من فی الارض هم باشد، مجتهد در حکم است و موضوع را نشناخته است. نگاه بکنید اختلاف اسلام با هنر در غرب کجاست؟ کمالات آن ها را رد نکنید و معایب آنها را تأیید نکنید و درباره اسلام هم بد شناختن ها را اصل نگذارید، چرا که در اسلام شناسی در مسئله هنر معضل دارید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حلال و حرام به هیچ وجه سلیقه ای قبول نکنید؛ چنانچه می خواهید از اسلام پاسداری کنید، باید فحش و تهمت را برای خود تهیه بکنید. چنانچه دیدید که اسلامی است، تأیید کنید و از هیچ چیزی به وحشت نیافتاد و چنانچه نگاه نکردید، بایستید تا مسأله روشن کنید.

****براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد****

نگارش از: گلچهره خ.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شيرينتر از آنی به شکرخنده که گويم
««« »»»
ای خسرو خوبان که تو شيرين زمانی

در دفاع از اسلام باید فحش و تهمت را به جان خرید

TT / 101 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام پشتیبان فنی دستگاه کارتخوان در سمنان
انصاری در پی هت تریک برابر فولاد
استخدام مجموعه فروشگاهی کیف و کفش اوسا کفاش
کیلیپ فیلم از مصدومیت بیرانوند تا معضل سرمربیگری منصوریان در قاره آسیا! +( آپارات ) پخش
برگزاری سومین جشنواره مطبوعات در آذربایجان شرقی/ قرار گرفتن جشنواره مطبوعات در تقویم برنامه های فرهنگی استانی
بالاخره جناب آقای علی کریمی در کرواسی بازی کرد
شکر عملی نعمت مدیریت، خدمت برای رفاه مردم است
بنگر، کمرش را جراحی کرد(تصویر و عکس)
کلیپ فیلم سابقه رویارویی دو تیم جتس و اویلرز
کلیپ فیلم گفتگو هاى دکتر واقعیت در رابطه با حالت علیرضا بیرانوند
۸۵ درصد بیماری وی.اچ.اس ماهی قزل آلا وارداتی است/ برخورد با تهدیدات مهندسی شده در بخش کشاورزی
تشکیلات خونه به خونه عامل برتری آن ها بود
اسکورپیو تنها کنسولی که توانایی اجرای بازی های 4K را دارد
جزئیاتی از Season Pass بازی Call of Duty Infinite Warfare منتشر شد
مرگ کارگر مقنی در عمق ۴۰ متری چاه
کشف عتیقه های ۱۰۰۰ ساله
موتورسیکلت ها هوای شهر ها و روح و روان شهروندان را تخریب می کنند
بازدید همسر رئیس جمهور فنلاند از مدرسه محیط زیستی ایران
گهواره‌ گران قیمت برای خانواده‌های سلطنتی (+عکس)
مصرف بیش ازحد عرق نعنا در نفخ و ریفلاکس موجب تشدید بیماری می شود
تبلیغات