فرصت برای بکارگیری مهندسان ایرانی در همکاری سایپا و سیتروئن مهیاست


با دیگران به اشتراک بگذارید

فرصت برای بکارگیری مهندسان ایرانی در همکاری سایپا و سیتروئن مهیاست

مدیر عامل گروه خودروسازی پژو سیتروئن با اظهار این که محصولاتی که با مشارکت شرکت سایپا در کشورمان تولید خواهد شد با نیازهای بازار کشورمان و منطقه منطبق خواهد بود، گفت: این محصولات علاوه بر تامین نیازهای داخلی کشورمان، قادر هست اهداف صادراتی این مشارکت را نیز محقق کند.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا هفته گذشته از امضای قرارداد سرمایه گذاری مشترک سایپا و سیتروئن خبر داد و گفت: سایپا و سیتروئن مطابق برنامه های زمان بندی شده، تولید محصولات خود را در سایپا کاشان آغاز می کنند.

در این رابطه «کارلوس تاوارس» در مصاحبه ای تفصیلی با خبرنگار اقتصادی ایرنا، به تشریح کم و کیف قرارداد سرمایه گذاری مشترک گروه خودرو سازی سایپا و گروه خودروسازی پژو سیتروئن (PSA) در سایپا کاشان و تشریح این همکاری توجه کرد.

نوشته کامل این گفت و گو را در ادامه می خوانید:

برنامه شما برای همکاری مشترک (جوینت ونچر) با سایپا چه چیزی است و چه هدفی را دنبال می کنید؟

_ تاوارس: یک اصل ساده و عمومی در صنعت خودرو وجود دارد؛ چنانچه شما بخواهید نیازهای یک بازار را تامین کنید، ضروری است که انتظارات مشتریان آن بازار را انتخاب بکنید و نزدیک ترین محل تولید به آن بازاری که قرار است به فروش رسان در آنجا انجام شود، خوب ترین جا برای انتخاب کردن پایگاه تولید آن بازار است. این دقیقا همان کاری است که ما در منطقه خاورمیانه به انجام خواهیم رساند تا مطمئن شویم خودرو را در مکانی تولید می کنیم که نزدیک ترین محل به نقاط به فروش رسان این خودروها خواهد بود و انتظارات مشتریان را برآورده خواهیم کرد. بنابراین ماموریت این سایت، به فروش رسان ماشین های سیتروئن برای تامین نیازهای ایرانی و بازارهای هدف منطقه ای البته با تطبیق بر نیاز بازارهای هدف خواهد بود.

چه برنامه صادراتی در همکاری مشترک جدید مد نظر گیرید؟

_ تاوارس: چنانچه بخواهم اظهارنظر تفصیلی و با جزییات درباره صادرات داشته باشم، بسیار نابالغ و اولیه است زیرا هنوز ما با شریک خود درباره جزییات این امر، برنامه تفصیلی آماده نکرده ایم اما این امر، نکته بسیار اهمیتی می داری است که ما بزودی باید آنرا پیاده سازی کنیم. با شریک خود بر آن شوی خواهیم کرد که این محصولات را به کدامیک از کشورهای جهان صادر کنیم زیرا نیازهای خوبی در زمینه بازارها و مشتریان هدف و همچنین زمینه کسب و کار خوبی در این رابطه وجود دارد. اکنون شرایط پایدار محیطی در این خصوص برقرار است و زمینه خوب تجاری میان کشورمان و کشورهای هدف وجود دارد. لذا ما خلال اولویت بندی بازارها، یک برنامه جامع صادراتی براساس محصولاتی که اینجا صنعتی سازی خواهیم کرد، آماده خواهد شد؛ به محض این که جزییات این برنامه آماده شود با شما در میان خواهم قرار دهد.

آیا محصولات مورد نظر قادر هست جایگاه صادراتی را کسب کند؟

_ تاوارس: از هر نظری که نگاه می کنم، این محصولات تطبیق بسیار عالی ای با نیازهای بازار کشورمان و منطقه دارد و بسیار منطبق با نیاز مشتریان در این منطقه است. از جمله ماشین های بسیار آسان کلاس بی (B) هاچ بک و مدرن صندوقدار و همچنین ماشین های کراس اوور. مییاندیشم در نهایت این تولیدات قادر هستند در این منطقه بسیار رقابتی باشند؛ البته ما به شریک خود نیز در این زمینه نیاز داریم که بازارهای دیگر را نیز به برنامه خود افزاییم و بتوانیم با همدیگر بازارهای در بر می داری اولویت را تشخیص دهیم و به اهداف صادراتی دست کشف کنیم.

ارزیابی شما از شرکت سایپا کاشان و بازدید انجام شده از این شرکت چه چیزی است؟

_ تاوارس: تحت تاثیر زیرساخت به وجود آمده در این کارخانه و همچنین توانایی تیم مدیریتی و اجرایی این شرکت و تنوع تولیدی که با تولید چهار مدل خودرو، قرار گرفتم. همه تالارهای تولیدی شامل رنگ و بدنه و مونتاژ را بازدید کردم و به نظرم، ظرفیت و عملکرد بسیار بالایی در این شرکت وجود دارد؛ البته با مشارکت سیتروئن سعی خواهیم کرد که عملکرد این شرکت را بهبود داده و سطح بالاتری را از این کارخانه و شرکت صاحب شویم.

سایپا کاشان چه نقشی در تامین گروه پژو سیتروئن خواهد داشت؟

_ تاوارس: این سایت نه تنها پاسخگوی نیازهای بازار و مشتریان ایرانی در مورد محصولات سیتروئن خواهد بود بلکه منبعی برای تامین نیاز کشورهای منطقه و پیرامون کشورمان از طریق صادرات از کشورمان به سایر کشورهاست.

به واژه ای کشورمان به عنوان قطب صادراتی منطقه انتخاب شده و کیفیت به عنوان مهترین عاملی است که ما با شریک خود یعنی سایپا در نظر خواهیم گذاشت تا بتوانیم به اهداف صادراتی برسیم.

درباره صنعتی سازی در کشورمان بویژه قطعه سازان چه برنامه ای دارید؟

_ تاوارس: در نقش تجاری این شراکت، یکی از موضوع های اساسی و کلیدی که انتخاب شده، ساخت داخل قطعات خودروست؛ این یک علت ساده دارد، زیرا بهتر است درآمد و ساختار هزینه براساس یک نرخ ارز باشد تا قادر باش نتایج نقش تجاری را از تغییرات نرخ ارز محفوظ نگه داشت و این برای ما بسیار اهمیتی می دارد که در این شرکت مشترک با تامین کنندگان ایرانی فعالیت کنیم و حداکثر ساخت داخل را داشته باشیم و در نهایت بتوانیم کیفیت بالا و در عین حال، هزینه خاتمه یافته پایین را داشته باشیم.

این موضوع یعنی این که چون درآمدها و ساختار هزینه ها در کشورمان بر اساس ریال است، تامین از داخل، کمتر تحت تاثیر تغییرات نرخ ارز قرار می گیرد و عملکرد نقش تجاری، مقاوم تر خواهد بود. در این صورت ما یک نقش تجاری مقاوم خواهیم داشت که درآمد و همه عناصر هزینه براساس یک نرخ ارز مشترک است؛ چون ما براساس خوب ترین سطح کیفیت و همچنین با هزینه پایین و رقابتی، فعالیت خواهیم کرد، قادر هستیم به صادرات بالایی نیز دست یابییم. در نهایت این برگه برنده برای سایپا، سیتروئن و در نهایت برگه برنده برای صنعت خودرو در کشورمان خواهد بود.

سطح دانش مهندسان خودر در کشورمان از جمله سایپا را به چه صورت ارزیابی می کنید و چه برنامه ای برای توسعه دانش در این صنعت دارید؟

_ تاوارس: در این زمینه ما خوانده ایم و آگاهی میداریم که در کشورمان، سطح بسیار بالایی نیروی درس خوانده وجود دارد و این، در ابتدا پتانسیل بسیار عالی ای برای شرکت مشترک خواهد بود و در عین حال، افراد مستعد در شرکت مشترک قادر هستند در زنجیره شرکت پی اس ای، نیز پتانسیل بکارگیری داشته باشند و چنانچه این موضوع برای آن افراد مناسب باشد، برای شرکت مشترک و صنعت نیز مناسب خواهد بود. بسیار مشتاقم که برخی از این افراد مستعد در شرکت پی.اس.ای نیز بکار گرفته شوند.

ما قادر هستیم این برنامه انتقال نیروها از دو شرکت را داشته باشیم بگونه ای که افراد پس از یک دوره کاری در شرکت پژو سیتروئن، با تخصص و تجربه بالاتری به کشورمان برگردند و به شرکت مشترک و سایپا خدمت بدهند؛ با این روش، سطح تجربه و تخصص نیروهای مستعد ایرانی، افزایش کشف خواهد کرد.

مهندسان ایرانی در توسعه محصولات پژو سیتروئن چه نقشی قادر هستند داشته باشند؟

_ تاوارس: در ابتدا مهندسان ایرانی نقش تطبیق محصول و بروز آوری محصولات را برای برآورده کردن نیازهای داخلی برعهده خواهند گرفت؛ همچنین در ساخت داخل ماشین های انتخاب شده تاثیرگذارند. در وقتی که مشغول انجام این کار هستیم، قادر هستیم نیروهای متبحر و در بر می داری استعداد را تشخیص دهیم و سپس آنهایی را که توانایی انجام کار در سطح نگاه کن المللی دارند را به واحدهای گوناگون شرکت پژو سیتروئن رسانده و به آنها دانش و فناوری روز را آموزیم تا بتوانند تجربه خود را در سطح متفاوت تری ارتقا بخشند؛ در مجموع سعی می کنیم در این زمینه یک ذهنیت باز داشته باشیم و این سیاست انتقال نیروها و تجارب در سطح جهان، نگاه کن چین، آمریکای لاتین، روسیه، اروپا و کشورمان که عملیات تولیدی داریم پیاده سازی کنیم.

این یعنی یک سیاست ذهن باز و روشنفکرانه که در این زمینه دنبال و سعی می کنیم به همه افرادی که در بر می داری استعدادند این فرصت را بدهیم که این انتقال و آموزش را آزمایند و بتوانند در این محیط، رشد کنند.

مهدی جمالی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا پیش از این، در جلسه ای با مدیران پژو سیتروئن از برنامه مشترک برای آغاز سریع همکاری در زمینه تولید مشترک خودرو گزارش کرده و نقل کرده بود: با توجه به تمایل دو طرف برای شروع هرچه با سرعت تر برنامه ها، بزودی شاهد حرکت گام به گام در مسیر برنامه تعیین شده خواهیم بود.

وی اظهارکرد: پس از حدود یک سال مذاکره فشرده با طرف فرانسوی، قادر بودیم به نتایج موردنظر دست کشف کنیم و امروز شروع خوبی برای همکاری هر دو شرکت خواهد بود. وی با اشاره به سابقه همکاری های خوب سایپا و سیتروئن رحلت کرده، اضافه کرد: این موضوع با همکاری مشترک دو طرف به خوبی جلو رفت و امروز مرحله ای جدید از برنامه های همکاری سایپا و سیتروئن شروع شده و اطمینان می داریم در صورت اجرای درست برنامه ها، طرفین به اهداف خود دست کشف خواهند کرد.

جمالی خاطرنشان ساخت: باتوجه به این که مذاکره میان سایپا و سیتروئن منجر به دستیابی به نتیجه مطلوب برای هر دوطرف بوده، امیدواریم این همکاری زمینه رشد و توسعه صنعت خودروسازی کشورمان را در کنار تولید محصولات جدید و جدید سیتروئن و عرضه همزمان در بازارهای داخلی و خارجی فراهم سازد.

بر اساس این گزارش، کارلوس تاوارس مدیرعامل گروه پژو سیتروئن PSA نیز گفت: پژو سیتروئن قصد دارد محصولات خود را در سایه خوب ترین و مطلوب ترین روش همکاری در کشورمان تولید کند. وی اضافه کرد: وجود اراده در طرفین برای رسیدن به موفقیت، ما را مجاب کرده که برای حضور در بازار کشورمان فعالیت های خود را با شتاب بیشتری دنبال کنیم.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال