مروری بر دوپینگ (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

آشنایی با دوپینگ

دوپینگ چه است؟

با همراه باشید تا با دوپینگ در ورزش بیشتر آشنایی پیدا کنید.

تصویر و عکس آشنایی با دوپینگ

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩تصویر و عکس آشنایی با دوپینگ

دوپینگ یا زورافزایی

به معنای استفاده ورزشکار از مواد یا روش‌هایی است که به قصد افزایش کارایی در ورزش انجام می‌شود. موضوع علمی دوپینگ در ورزشکاران به عنوان یکی از شاخه‌های عمده رشته پزشکی ورزشی است.

تاریخچه ای از دوپینگ

عبارت دوپینگ از زبان آفریقای جنوبی مشتق شده است.اشاره به یک نوشیدنی الکلی سنتی دارد که به عنوان محرک در مهمانی رقص استفاده می گردید.بتدریج این عبارت استقاده گسترده تری کرد و در ورزش امروز به مشکلی مبدل شده است.

این عبارت در جهان امروز به معنای استفاده ورزشکار از مواد یا روش هایی است که به قصد افزایش اثر بخشی در ورزش انجام می شود.

دوپینگ به معنای بهره گیری از مواد متعلق به گروه داروهای ممنوع،محدود شده و یا بهره گیری از روشهای مختلف غیرمجازی میباشد.به وعده خوان آنتونیو سامارانش رییس کمیته نگاه کن المللی المپیک،دوپینگ نوعی تقلب است که از جنبه های مختلف منجر به انحطاط و مرگ میشود:

مرگ فیزیولوژیک چرا که دستکاری غیرقانونی در فرایند طبیعی باعث تغییرات شدید و گاهاً برگشت ناپذیری در بدن میشود.

مرگ جسمی نظیر برخی موارد اسف بار مرگ ورزشکارانی که در سالهای اخیر دیده شده است.انحطاط روانیو شخصیتی ناشی از رضایت شخص به تقلب،نادیده انگاشتن قابلیتها و ظرفیت های شخصی و بزرگ کردن ناتوانی ها و معایب.و بالاخره انحطاط اخلاقی به واسطه تعدی فرد از قوانینی که تمام جامعه بشری پایبند آن هستند.

تصویر و عکس آشنایی با دوپینگ

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس آشنایی با دوپینگ

دوپینگ ناآگاهانه و آگاهانه

محرومیت از شرکت در مسابقات بین‌المللی یا مسابقات تحت نظارت فدراسیون ملی.
محرومیت از شرکت در سمینار و یا همایش بین‌المللی و رسمی.
محرومیت از موقعیت شغلی داوری، مربیگری، مسئولیت، ریاست و مشاوره ورزشی.
سلب هر گونه ترفیع، مدال، عناوین و مقام‌هایی که در هنگام یا پس از تاریخ دوپینگ کسب شده‌است.

دوپینگ آگاهانه

در صورت مصرف استروئیدهای آنابولیک، داروهای ادرارآور، هورمون‌های پپتیدی و گلیکوپروتئینی وآنالوگ‌های آنها:در نخستین ارتکاب به جرم ۲ تا ۴ سال محرومیت از شرکت در مسابقات رسمی.در دومین ارتکاب جرم محرومیت مادام العمر از شرکت در مسابقات رسمی.


دوپینگ ناآگاهانه

در مورد مصرف مواد غیرمجاز دیگر به جز موارد مذکور در دوپینگ آگاهانه:در نخستین مورد تخلف ۳ تا ۶ ماه محرومیت از شرکت در مسابقات رسمی.در دومین مورد تخلف ۲ سال محرومیت از شرکت در مسابقات رسمی.در سومین مورد تخلف، محرومیت مادام العمر از شرکت در مسابقات ورزشی.

تصویر و عکس آشنایی با دوپینگ

انواع دوپینگ

شایعترین مصرف مواد و داروهای دوپینگی از طریق خوردن، آشامیدن یا تزریق این نوع داروها است. که به این نوع مصرف، نوع خوراکی، مصرفی یا تزرقی نقل میشود.

اما نوع دیگر آن، دوپینگ خونی است. در این نوع دوپینگ، خون شخصی به شخصی دیگر (با گروه خونی یکسان) و یا خون همان شخص به خودش (پس از یک دوره ذخیره) از طریق رگ تزریق می گردد. این کار باعث می شود تا توانایی انتقال اکسیژن در خون شخص تزریقی زیاد شود تا بنابراین استقامت آن شخص نیز افزایش کشف کند.

دوپینگ خونی معمولا” برای ورزشهای استقامتی مثل دو میدانی/ماراتون، دوچرخه سواری و اسکی کارایی دارد.

اولین استفاده مدرن دوپینگ را می توان به سال ۱۸۶۵ نسبت داد. مکانی که شناگران هلندی برای شرکت در رقابتهای جهانی دوپینگ کردند. در رقابتهای المپیک ۱۹۰۴ نیز توماس هیکز (Thomas Hicks) دوپینگ کرد و قادر بود برنده مدال طلای دوی ماراتون شود.

به یکی از نامدار ترین مصارف دوپینگ می توان به بن جانسون (Ben Johnson) کانادایی در المپیک ۱۹۸۸ اشاره کرد. او که کامیاب شده بود در دوی ۱۰۰ متر رکورد باورنکردنیی از خود بجای قرار بدهد و مدال المپیک را از آن خود کند، پس از رقابتهای المپیک در آزمایش دوپینگ رد شد و معلوم شد که او دوپینگ کرده بود.

تصویر و عکس آشنایی با دوپینگ

مرگ و دوپینگ

زیاد کردن نیرو و استفامت بدن به حد غیر هادی قادر هست حتی شرایط حیاتی بدن را تا حد مرگ به مخاطره اندازد.

در سال ۱۸۸۶ یک دوچرخه سوار به علت مصرف داروی دوپینگی جان خود را از دست داد. نمونه های دیگری نیز از موارد مرگی نیز حتی تا سالهای گذشته در کشورهای مختلف دیده شده است.

ورزشکاری که دوپینگ می کند در واقعیت خود را در ریسک حیاتی میگذارد.

در مقاله بعدی توضیحات بیشتری درمورد دوپینگ و پیامد آن ارایه خواهد شد.

تصویر و عکس آشنایی با دوپینگ

دلایل مخالفت با دوپینگ

اصولاً چرا علی رغم آن که دوپینگ با افزایش اثر بخشی ورزشکاران همراه است با آن مخالفت میشود؟

مبارزه بر علیه دوپینگ بر سه اصل استور است:

احترام به اخلاق پزشکی و ورزشیمحافظت از تندرست ورزشکارانفراهم آوردن محیطی برابر برای تمامی ورزشکاران

تصویر و عکس آشنایی با دوپینگ

داروهای دوپینگی

چه طبقاتی از داروها جزو موارد دوپینگ به حساب می آیند؟

این داروها معمولاً در پنج گروه دارویی طبقه بندی می شوند:

الف)داروهای محرک دستگاه عصبی مرکزی:از این رده میتوان آمفتامین،کوکائین،افدرین،پسودو افدرین،فلیل پروپانولامین و …را نام برد.

ب)داروهای مخدر:از این داروها میتوان از هروئین،مورفین،متادون و … نام برد.

ج)استروئیدهای آنابولیک:داروهایی نظیر ناندرولون،تستوسترون،اکسی متولون،استانوزولول و … در این گروه جای میگیرند.

د)داروهای ادرارآور:در این گروه میتوان از فوروسماید،تیازید،اسپیرونالاکتون و … نام برد.

ه)هورمونهای پپتیدی وگلیکوپروتئینی و آنالوگهای آنها:داروهایی مثل هورمون رشد اریتروپویتین و … در این دسته جای میگیرند.

با این حال برخی از داروها نیز وجود می دارند که مصرف آنها تا حد خاصی بلامانع است ولی استفاده بیش از حد جایز آنها دوپینگ به حساب مییاید.از این میان می توان از الکل،ماری جوآنا(حشیش)،داروهای بیحس کننده موضعی،کورتیکوستروئیدها و بتابلوکرها نام برد.

تصویر و عکس آشنایی با دوپینگ

قوانین و مجازاتهای دوپینگ

در صورت بهره گیری از استروئیدهای آنابولیک،داروهای ادرارآور، هورمونهای پپتیدی وگلیکوپروتئینی و آنالوگهای آنها یا دستکاری فیزیکی،شیمیایی یا دارویی ادرار محرومیت های زیر اعمال میگردد:در اولین ارتکاب جرم:۴-۲ سال تعلیقدر دومین ارتکاب جرم:تعلیق مادام العمردر صورت بهره گیری از مواد و روشهای غیر جایز بجز مواردی که در بالا گفته شد:در اولین ارتکاب جرم به مدت۳-۶ ماهدر دومین بار به مدت ۲سالدر سومین ارتکاب به صورت مادام العمر محروم میشود.به هنگام بهره گیری از مواد محدود شده حکم محرومیت بر حسب مورد صادر خواهد شد.در نهایت فدراسیون ملی هر کشور مسوول شرکت سالم و عاری از دوپینگ ورزشکاران در مسابقات است.به همین جهت در صورت احراز دوپینگ توسط ورزشکار مجازاتها و جریمه هایی نیز برای فدراسیون مربوطه انتخاب میشود.در زمان محرومیت ورزشکار:صلاحیت انتخاب برای مسابقه در هیچکدام از مسابقات نگاه کن المللی به مجلسیت شناخته شده و یا هر مسابقه ای که تحت نظارت فدراسیون ملی باشد را ندارد.محروم از شرکت در سمینار یا همایش است.صلاحیت انتخاب بازی یا هر موقعیت شغلی نظیر داوری،مربیگری،مسئولیت،ریاست،مشاوره و… را ندارد.هرگونه ترفیع،مدال،عناوین و مقامهایی که در هنگام یا پس از تاریخ دوپینگ کسب کرده است از وی سلب خواهد شد.هر ورزشکار،مربی،داور،رئیس،مشاور یا هر شخصی که در مورد مواد ممنوعه یا روشهای ممنوعه مجرم شناخته شود،در همان اولین ارتکاب جرم به طور مادام العمر محروم میگردد.

تصویر و عکس آشنایی با دوپینگ

در مسابقات نگاه کن المللی بر چه مبنایی جهت آزمایش دوپینگ برگزیده میشوند؟

روش انتخاب ورزشکاران برای انجام آزمایش،مطابق با قوانین جاری مهار دوپینگ در هر رویداد ورزشی است.در المپیک،بطور متداول مقامهای اول تا چهارم در هر رشته،به علاوه یک یا چندین نفر که به صورت اتفاقی انتخاب میگردند،برای تست انتخاب میشوند.دررشته های ورزشی رکوردی نظیر دو ومیدانی،وزنه برداری،شنا،نتیجه منفی آزمون برای ثبت رکورد ورزشکاران الزامی است.بنابراین در هر مکان و در هر وقتی این احتمال وجود دارد که هر ورزشکار برای آزمایش دوپینگ برگزیده شود.هر چندین که در آن مسابقه موفقیتی کسب نکرده باشد.

آیا دوپینگ تنها از طریق تزریق داروهای پیچیده و یا کمیاب صورت می گیرد؟

خیر،بسیاری از داروها و فراوردههای ساده ای که حتی نیاز به نسخه پزشک ندارد(نظیر داروهای ضدسرفه،ضدسرماخوردگی و…)امکان می دارد حاوی موادی باشد تست دوپینگ را مثبت نماید.به همین جهت پیش از مصرف هر گونه داروو توسط ورزشکار باید با پزشک مشورت شود.

تصویر و عکس آشنایی با دوپینگ

پیامد بهره گیری از دوپینگ

از عواض جانبی استروئیدهای آنابولیک (نظیر تستوسترون،ناندرولون و …)که گاهی توسط ورزشکاران مورد سوءاستفاده قرار میگیرد چه آگاهی می دارید؟

این داروها در بر می داری پیامد جانبی بسیاری هستند که برخی از آنها برگشت پذیر و بعضی دیگر غیرقابل برگشت می باشند از جمله میتوان موارد ذیل را نام برد…

الف)پیامد قلبی و عروقی:احتباس آب و نمک،افزایش حجم خون،ازدیاد بیماری فشارخون،افزایش چربی های خون،بی نظمی ریتم قلب،تغییر ابعاد قلب،انفارکتوس فلبی و سکته مغزی

ب)پیامد کبدی:آشفتگی کبدی،آشفتگی در عملکرد کبدی،افزایش آنزیم های کبدی،یرقان و سرطان کبد.

ج)پیامد جانبی خاص مردان:کاهش تعداد اسپرم ها،تفسیر رفتن بیضه ها،عقیمی،بزرگ شدن پستان ها،احساس دفع سه سوته و مکرر ادرار،کاهش توانایی جنسی.
د) پیامد جانبی خاص بانوان:آشفتگی در قاعدگی،هیرسوتیسم(رشد زیاد مو در نواحی غیر طبیعی مثلاً در صورت زنها)،تاسی،کلفت شدن صدا،تفسیر پستانها،سرکوب شیردهی،پوست چرب و آکنه.

ه)پیامد جانبی در پسران نابالغ:بسته شدن زودرس غضروف های رشد و توقف رشد قدی،رشد غیرطبیعی مو،تیرگی پوست

و)پیامد روانی:افسردگی،هیجان بیش از حد،پرخاشگری،بی ثباتی احساسی،حالت تهاجمی و خشونت،بی استراحت کنی،پریشانی،اختلالات شخصیت و وابستگی روانی به دارو.

علت بهره گیری از داروهای ادرار آور در ورزشکاران

به سه علت:نخست آن که این داروها امکان می دارد در کاهش با سرعت وزن و رسیدن به رده وزنی مورد نظر نقش داشته باشند،این امر به مخصوص در رشته های ورزشی مانند کشتی،وزنه برداری،بوکس که در رده های وزنی خاصی به ثمر می رسند،صدق میکند.

ثانیاً دیورتیکها امکان می دارد برای رفع احتباس مایع ناشی از مصرف استروئیدهای آنابولیک بکار روند.این امر احتمالاً در ورزشکاران پرورش اندام که می خواهند هر چه بیشتر عضلانی بنظر برسند،سودمند است.

ثالثاً ورزشکاران امکان می دارد از دیورتیکها بهره گیرند تا میزان دفع ادرار را عوض کنند و باعث تغییر غلظت داروهای غیرمجاز در ادرار شوند.بدین ترتیب

ورزشکاری که برای آزمون دارویی برگزیده شده سعی میکند تا حجم ادرارش را زیاد کرده و داروهای دوپینگ یا متابونیتهای آنها را در ادرار رقیق نماید.

البته نمایان شده است که این تقلب احتمالاً نقش نمی دارد.

تصویر و عکس آشنایی با دوپینگ

دوپینگ خونی چه است و در چه ورزش هایی بهره گرفته میشود؟

تزریق خون به یک فرد با سطح طبیعی گلبول قروز در جهت افزایش هموگلوبین را دوپینگ خونی می گویند.هدف از این کار افزایش توانایی حمل اکسیژن در خون و بنابراین افزایش قدرت استقامتی آن شخص میشود.انتقال خون قادر می باشد از یک دهنده با گروه خونی مشابه و سازگار (انتقال همسان)انجام شود و یا تزریق مجدد خون فرد به خودش پس از یک دوره ذخیره صورت گیرد(انتقال از خود)بدین ترتیب افزایش ناکهانی توده گلبولهای قرمز با انتقال گلبولها به فرد موجب افزایش توان هوازی حداکثر و آمادگی جسمی هوازی یم گردد.با توجه به این که دوپینگ خونی مقاومت را زیاد میکند بهره گیری از آن در ورزشهای استقامتی مثل اسکی،دو ماراتن و دوچرخه سواری خبر داده شده است.

در امتحانات دوپینگ نمونه گیری از بیمار چگونه است؟

در موارد متداول،آزمایش دوپینگ بر روی نمونه ادراری انجام میشود.درصورت مثبت شدن نمونه ادرار،برای تایید نتیجه از تجزیه نمونه خون بهره گرفته می شود.در صورت شک به دوپینگ خونی و یا مصرف موادی که با آزمایش خون خوب تر قابل معرفی هستند نمونه خونی از فرد گرفته خواهد شد.

آیا مصرف چای،قهوه یا کوکاکولا قادر هست باعث مثبت شدن تست دوپینگ شود؟

کافئین یک ماده دارویی فعال است که در نوشیدنی های مرسوم نظیر چای،قهوه و کوکاکولا وجود دارد.میان آن بسته به نوع نوشیدنی و نحوه تهییه آن متغیر است.بر اساس یک پژوهش مصرف حدود ۱۰۰۰ میلیگرم کافئین قادر هست سطح آنرا در ادرار به حد غیر جایز برساند.غلظت متوسط کافئین در چای و قهوه به ترتیب ۸۰-۵۰ و ۱۵۰-۸۰ میلیگرم می باشد.

بنابراین می توان دریافت که با مصرف مفرط و بیش از اندازه این نوشیدنیها امکان می دارد تست دوپینگ مثبت شود هر چندین که در حالت طبیعی این میزان مصرف نمیگردد.علاوه برای کافئین یکی از محتویات برخی از داروها نظیر داروهای سرماخوردگی و میگرن است که البته میزان آن در هر دور کمتر از ۱۰۰ میلیگرم میباشد.

کافئین در بر می داری یک اثر تحریک مرکزی مشابه با آمفتامین است که خستگی را تقلیل داده و تمرکز و هوشیاری را زیاد میکند ولی دورهای بالای آن قادر می باشد باعث لرزش اندامها،پریشانی،بیخوابی و حالت عصبانیت شود.

تصویر و عکس آشنایی با دوپینگ

گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی

مرجان امینی

— ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربر عزيز، کمک کنيد —

نگارش توسط : گلبهار ق.

داروها در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن زمان کرزوی ديدن جانم باشد
««« »»»
در نظر نقش رخ خوب تو تصوير کنم

مروری بر دوپینگ (۲ عکس)

TT / 285 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات