همه چیز در مورد دارو زینک (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

همه چیز در مورد قرص زینک

در رابطه با قرص زینک و خواص و عوارض مصرف این دارو بیشتر آگاهی بدارید

با همراه باشید.

تصویر و عکس همه چیز در رابطه با قرص زینک

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩تصویر و عکس همه چیز در رابطه با قرص زینک

امروزه بهره گیری از انواع دارو ها و شربتهای زینک حاوی گروهی از ویتامین ها و روی (zn)، جهت بلندی قد و تقویت و رشد مو در نگاه کن مردمان شایع شده است و مردمان ناآگاه از عوارض این طوری داروها فریب تبلیغات تجاری آنها را می خورند و با تجویز پزشکان یا بدتر از آن به صلاحدید خود اقدام به تهیه کرد و مصرف این داروها برای خود و فرزندان می نمایند که در این راستا چنانچه فردی که به تندرستی خود و فرزندانش علاقمند است بخواهدآگاهانه بر آن بشود، باید برای سوالات ذیل پاسخ عالی ای کشف بکند:

۱- آیا این داروها و داروهای شیمیایی تاثیرات ادعا شده را دارند و برای تندرستی بدن باید از آنها بهره گرفت؟
۲- در پی مصرف این داروها در کنار تاثیرات مثبت احتمالی، چه پیامدی گریبان گیر مصرف کنندگان می شود؟

مخصوصاً با توجه به این که خیلی از مصرف کنندگان این دارو ها نوجوانانی هستند که به تشویق والدین جهت افزایش قد از این داروها به کار میبرند.

۳- جایگزین طبیعی مناسب برای قرص و شربت زینک چیست؟

لازم به ذکر است هیچ داروی شیمیایی نیست که پیامدی نداشته باشد. بسیاری از این عوارض معمولاً در بروشور این داروها درج شده است لکن بسیاری از عوارض بعد از چندین سال گذشت زمان و مصرف آن توسط مردمان، شناخته می شود.

در رابطه با ویتامین ها و املاح معدنی که بصورت قرص و کپسول تجویز می شوند باید دقت داشت که بدن انسان از بیش از ۱۰۰ نوع عنصر و ویتامین و … تشکیل شده است. تماس این عناصر در محیط پیرامون خاصه خاک وجود دارد. در واقع تشابه خیره کننده ای نگاه کن عناصر تشکیل دهنده خاک و عناصر تشکیل دهنده بدن انسان وجود دارد.این عناصر از خاک به گیاهان و از آن طریق به جانداران رسانده میشود.

بنابراین مصرف میوه و سبزیجات و گوشت گوسفند و پرنده های حلال گوشت و لبنیات و روغن گاوی تمامی مواد مورد نیاز بدن را تأمین می کند. چنانچه بخواهیم برای هر یک این عناصر یک قرص یا کپسول بخوریم واضح است که چه کار بانمک و مضحکی به انجام رسانده ایم.

تصویر و عکس همه چیز در رابطه با قرص زینک

عملکرد و نقش روی در بدن چیست؟

روی(زینک) یکی از عناصر اصلی و ضروی است که نقش های بسیار اصلی و حیاتی در بدن انسان ایفا می کند، بیش از ۱۰۰ آنزیم و هورمون برای ترشح و فعال شدن نیاز به روی دارند.

دستگاه مطمئنی

روی برای فعالیت دستگاه مطمئنی بدن لازم و مدد به تولید گلبول های سفید خون(WBC) می کند که نقش سربازهای پاسداری ای در بدن برای مقابله با ویروس ها، باکتری ها و عوامل بیماری زا را بر عهده دارند، به همین جهت یکی از علائم کمبود روی ضعف دستگاه مطمئنی بدن و ابتلای مکرر به بیماری های ویروسی و عفونی مانند سرما خوردگی است.

تولید پروتئین

هر آنچه که در بدن از پروتئین ساخته می شود نیازمند روی است، این شامل اکثر سلول های بدن از قبیل DNA و RNA، آنزیم ها، بسیاری از هورمون ها از جمله هورمون های جنسی می باشد، از علائم کمبود روی در مردان می توان به کاهش میل جنسی و حجم منی اشاره کرد، همچنین در صورت کمبود روی آنزیم های گوارشی به میزان کافی تولید نمی شوند و معضلات گوارشی از قبیل نفخ و رفلاکس معده بروز می کنند.

تولید کلاژن و کراتین

بخش اعظمی از پوست از پروتئینی بنام کلاژن ساخته شده و همان طور که اشاره شد روی برای تولید انواع پروتئین به کار گرفته میشود از اینرو برای داشتن پوستی سالم و شاداب لازم است به میزان کافی روی از طریق برنامه غذایی خود و یا به شکل مکمل غذایی (زینک پلاس، قرص زینک) گیرید.

مو نیز از پروتئینی بنام کراتین ساخته شده است، ریختن موها، نازوکی تارهای مو قادر هستند رابطه مستقیمی با کمبود روی در بدن داشته باشند.

دستگاه بینایی

غلظت بالایی از روی در چشم ها وجود دارد و برای فعالیت دستگاه بینانی و حفظ سلامت بخش های گوناگون آن از جمله قرنیه و غیره ضروی است. تحقیقات زیادی نمایان میکنند افراد سن داری که از مکمل های روی، سلنیوم، ویتامین A و E به میزان کافی بهره میگیرند تا ۶۰ درصد کمتر به مشکلاتی از قبیل آب مروارید مبتلا می شوند.

متابولیزم مواد غذایی

روی با سایر مواد مغذی مانند منیزیم و ویتامین های ب مدد به تولید آنزیم های گوارشی، هضم و جذب مواد غذایی و تبدیل آن ها به انرژی می کنند که در اصطلاح به آن متابولیزم مواد غذایی نقل میشود.

مقابله با استرس

از نقش های دیگر روی مدد به غدد فوق کلیوی برای فعالیت و تولید هورمون ها است، یکی از ده ها وظایف غدد فوق کلیوی مهار و واکنش به استرس است، ضمن استرس بدن به مصرف مقادیر زیادی از روی، منیزیم، ویتامین های ب۵، ث، ب۱ و ب۶ توجه میکند. یکی دیگر از علائم کمبود روی نبود مهار استرس می باشد.

چنانچه به هر علتی تحت استرس اعم از جسمی و روانی به واسطه شرایط زندگی و شغلی خود هستید نیاز به مصرف مقدار بیشتری از مواد مغذی گفته شده خواهید داشت تا از سلامت و انرژی کافی برخوردار باشید.

روی(زینک) عملکرد و نقش های متعدد دیگری نیز در بدن انسان ایفا می کند که صرفا در این مقاله به چندین مورد اشاره شد.

تصویر و عکس همه چیز در رابطه با قرص زینک

مصرف زینک به چه افرادی پیشنهاد داده می شود؟

زنهای شیرده وباردار و افرادی که در بر می داری فعالیت ورزشی مرتب و منظم هستند، نیاز به روی بیشتری نسبت به سایر افراد دارند و چنانچه مقدار دریافت آنها از روی، کافی نباشد دچار کمبود آن وعوارض حاصل از آن خواهند شد.

افرادی که در طی روز دخانیات زیادی می کشند وکسانی که مشروبات الکلی می خورند،به مقدار بیشتری روی نسبت به سایرین نیازمند هستند. بیمارانی که در بر می داری معضلات کبدی وکلیوی هستند، هم چنین بیماران مبتلا بهدیابت، نیازمندبه روی بیشتری هستند. در هنگام ابتلا به عفونتها، نیاز به دریافت روی ، بیشتر ازسایر مواقع است.

کسانی که دچار سوختگی شده اند و یا بیمارانی که سکته های قلبی ( آنفارکتوس قلبی)کرده اند، هم چنین افرادی که دچار آرتروز هستند، بیشتر از حد متداول به روی نیازدارند.مقدار روی دریافتی از راه غذا به بدن بیماران مبتلا به سرطان باید افزوده شود.کم خونی یکی از مریضیهایی است که نیاز به دریافت روی را در بدن زیاد میکند.

تحقیقات و بررسی های بالینی نشان داده است کسانی که مبتلا به جوش های صورت) آکنه ) هستند، در بر می داری سطح پایینی از روی در خون بوده اند و دادن روزانه ۲۰۰ میلیگرم گلوکونات روی که معادل ۳۰ میلی گرم روی است قادر هست باعث بهبود عفونت های جوشهای آن ها شود.

کسانی که مبتلا به نورودرماتیت و پسوریازیسهستند، اغلب مبتلا به کمبود رویهستند.کسانی که مبتلا به جراحتهای پوستی اند، جهت ترمیم و نو سازی با سرعتتر،نیاز به مقدار روی بیشتری دارند.هم چنین افراد مبتلا به آلرژی و التهابات پوستی اغلب دچار کمبود سطح روی در خون هستند.

بررسی های انجام شده بر روی جانداران نمایان میکند، طحال حیواناتی که دچار کمبود طولانی مدت روی شده اند بعد از مدتی دچار چروکیدگی شده است.همان طور که آگاهی میدارید طحال از اندام های مطمئنی در بدن به حساب مییاید. بنابراین کاهش روی موجب به هم خوردن دستگاه مطمئنی میشود و معمولا” افراد دچار نقص مطمئنی و کمبود روی، اغلب مبتلا به گریپ و سرماخوردگی های متعدد می شوند.

تصویر و عکس همه چیز در رابطه با قرص زینک

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس همه چیز در رابطه با قرص زینک

خداوند متعال تمام نیازهای ما را در غذاهایی که روزی ما کرده است گذاشته است. مصرف دارو فقط در هنگام بیماری مجاز است آنهم وقتی جایگزین های طبیعی وجود دارد نیازی نیست که از داروی شیمیایی بهره گیریم. زینک ( Zinc ) همان عنصر روی است لذا بهره گیری از ظروف برنجی با توجه به این که برنج آلیاژی از مس و فلز روی می باشد و همچنین مصرف آب جوشیده که در سماور یا کتری برنجی جوشانده شده است، جهت جبران کمبود روی در کنار مصرف مواد غذایی مذکور مفید است.

برای تقویت دستگاه پاسداری ای و رشد مناسب قد و رشد خوب مو باید از غذاهایی مثل عسل، گوشت پرندگان، پسته، بادام، فندق، انجیر و زیتون و گوشت گوسفند و تخم مرغ عسلی مجلسی استفاده نمایید.
حال که کشف کردیم حکمای قدیم برای جبران نیاز بدن ما به عناصر گوناگون، هوشمندانه عمل کرده اند و از مواد غذایی، ادویه ها و ترکیبات غذاهای مرسوم گرفته تا ظروف غذا (ظروف مسی، برنجی و چدنی) و وسایل طبخ کرد و طبخ کن (کفگیر حسوم) برای تمامی این موارد پیشنهادات ارزنده ای ارائه نموده اند که به تدریج به عنوان سنت مورد پذیرش مردمان قرار گرفته اند در ذیل در خصوص اهمیت روی و عوارض کمبود آن در بدن توجه میکنیم:

روی یکی از عناصر معدنی کمیاب می باشد که بعد از آهن بیشترین مقدار را در بدن انسان به خود اختصاص داده است. انسان به مقادیر ناچیزی از روی نیاز دارد ولی همین مقدار کم برای سلامت عمومی و رشد بدن بسیار حیاتی است، بطوریکه این نیاز حتی از پیش از تولد آغاز می گردد.

بدن یک انسان عادی با وزن ۷۰ کیلوگرم حدود ۱.۴تا ۲.۳ گرم روی دارد و این روی در مقادیر ناچیز در تمام بافت های بدن پخش کشف میکند ولی مقدار آن در استخوان ها، دندان ها و غده پانکراس بیشتر از بقیه بخشهای بدن است. مقدار روی در خون نیز حدود۰.۷ میلی گرم در هر ۱۰۰ میلی لیتر می باشد، در حالیکه این مقدار در سرم یا پلاسما حدود ۰.۱ میلی گرم در هر ۱۰۰ میلی لیتر است. حدود ۹۹ درصد از کل روی موجود در بدن در سلول ها نگه داشته شده و بقیه آن نیز در پلاسما و مایعات خارج سلولی وجود دارد.

کمبود روی یکی از علل متعدد خستگی، ضعف و کاهش اشتها و نیز کاهش در قدرت عملکرد حس چشایی و بویایی می باشد. کمبود روی همراه با لکه های سفید روی ناخن ها بوده و یکی از علل شایع بیش فعالی در کودکان و نیز اختلالات شبکیه ای چشم در آنها می باشد.

کمبود روی در فرزند های جوان موجب تکامل نامناسب غده پروستات و نیز نبود رشد و تکامل بیضه ها می گردد. در دختران جوان نیز موجب بروز اختلالات هورمونی و نیز آشفتگی در عملکرد تخمدان ها و تکامل رحم و مختل شدن چرخه های جنسی در آنها می گردد. علائم کمبود روی عبارتند از:

بروز عفونت های متعددهیپوگناد یسم در مردانریختن موکاهش اشتهابروز آشفتگی در حس چشایی و بویاییبروز آشفتگی در دید به هنگام تاریکی و شببروز زخم ها و اختلالات متعدد در پوستتأخیر در بهبود جراحتهای به وجود آمده در پوستبروز اسهال های مزمن و شدیدتورم قرنیه هابروز اختلالات و ناهنجاری های رفتاری

قابل ذکر است که همه این علامت ها در یک فرد بروز نکرده و به شرایط بدنی فرد و نیز میزان کمبود روی بستگی دارد.

٣ آیا مصرف مکمل زینک سن و جنسیت خاصی دارد؟ طریقه مصرف باید چگونه باشد؟ روزانه چقدر؟

بررسی های انجام شده نمایان میکند که نیاز خانم ها به این عنصر اصلی وضروری روزانه، حداقل ۱۰ میلی گرم و نیاز آقایان روزانه، حداقل ۱۲میلی گرم است. بیشتر دیده می شود که مقدار مصرفی روی بسیار کم تر از مقدار نیاز چک شده است .
مرکز تغذیه کشور آلمان و امریکا پیشنهاد میدهند که برای جلو گیری از امراض به دست آمده از کمبود روی، خانم ها روزانه ۱۲ میلی گرم و آقایان ۱۵ میلی گرم روی به بدن خود منتقل بکنند. البته دوز و مقدار درمانی که توسط دکتر ورباخ اظهار شده، روزانه نگاه کن ۱۰۰- ۲۰ میلی گرم است. اصولا” دوز ۱۵ میلی گرم در روز را حد متوسط دریافت روزانه آگاهی میدارند.

تصویر و عکس همه چیز در رابطه با قرص زینک

مقدار نیاز روزانه بدن به روی

بانوان بالغ روزانه به ۵ الی ۸ میلیگرم، مردان بالغ ۸ الی ۱۱ میلیگرم و کودکان ۲ الی ۵ میلیگرم روی نیاز دارند.

بارداری، ورزش، استرس و بیماری های مزمن نیاز بدن به روی را زیاد میکنند.

علائم کمبود روی در بدن:

ضعف دستگاه مطمئنی و ابتلای مکرر به بیماری های عفونی و ویروسیتاخیر در بهبود زخم هاجوش و آکنه، خارش و آلرژی های پوستیریختن مو و نازک شدن تارهای موناتوانی جنسی در مرداناز دست دادن اشتها، حس بویایی و چشاییضعف و کمبود انرژیلکه های سفید رنگ زیر ناخن ها

تصویر و عکس همه چیز در رابطه با قرص زینک

تا چه وقتی باید به کار برده شود؟ روش خاصی دارد؟مثلا پیش یا بعد غذا؟ و یا…

کلیه مکمل های حاوی روی بایستی همراه غذا به کار برده شده تا از ایجاد تهوع پیش گیری شود.وقتی شما خوب ترین خاصیت را از مکمل های روی می برید که آن را با آب و یا آب میوه (نه با شیر) در نگاه کن غذاها به کار برید و همزمان با مکمل های آهن و کلسیم،‌ آنها را به کار نبرید. چنانچه برای معده شما مشکل بوجود آورده باشد قادر هستید آنرا همراه غذا به کار برید.
افرادی که به مدت طولانی روزانه ۵۰ تا ۳۰۰ میلی گرم روی به کار برده اند، قادر هستند دچار آشفتگی جذب املاح آهن و مس شده و همچنین به کمبود این دو املاح در بدن دچار شوند. حتی نگاه شده است کسانی که روزانه ۲ گرم به مدت طولانی روی خورده اند ، علائمی مثل استفراغ،تهوع، درد های شکمی وتب را نمایان کرده اند.
افرادی که دچارناراحتی های کبدی ورودهای اند، بایستی پیش از مصرف مکمل های حاوی روی، حتما با پزشک خود مشورت داشته باشند.

تصویر و عکس همه چیز در رابطه با قرص زینک

کدام نوع بهتر است ایرانی یا خارجی؟

سولفات روی شایع ترین مکمل قابل استفاده روی است و نسبت به سایر اشکال کمترین قیمت را دارد اما حداقل جذب را دارد و باعث آشفتگی معده می شود. پزشک معالج معمولاً ۲۲۰ میلی گرم از سولفات روی را که حاوی تقریباً ۵۵ میلیگرم عنصر روی است، تجویز می کند. شکل های قابل جذب تر که قابل دسترس هستند عبارتند از: پیکولینات روی، سیترات روی، استات روی، گیسرات روی و مونومیتونین.

منابع غذایی حاوی روی(زینک)

خوب ترین منابع غذایی حاوی روی عبارتند از: گوشت گاو و گوساله، بادام زمینی، کنجد، غذاهای دریایی از قبیل میگو، ماهی و صدف، تخم کدو و به میزان کمتر روی در تخم مرغ، اسفناج، نخود فرنگی و قارچ یافت می شود.

مکمل های روی(زینک)

همان طور که اشاره شد زینک پلاس(قرص زینک) مکمل روی رایج در کشورمان است، شربت آن برای کودکان که قورت دادن قرص برای آن ها مشکل است و قرص آن برای بزرگسالان مناسب است.

توجه داشته باشید مصرف طولانی مدت و یا دوز بالای مکمل های روی باعث آشفتگی در جذب عنصر مس و تخلیه ذخایر آن در بدن می شوند که سبب بروز معضلات جدی از قبیل کم خونی، ضعف، ریختن مو و غیره می گردد.

دوز و مدت زمان مصرف مکمل های روی باید توسط پزشک مشخص گردد.

شربت زینک بهتر است یا قرص یا کپسول؟

در رابطه با کودکان بیشتر شربت و بالغین قرص یا کپسول.

چه افرادی نباید از این مکمل بهره گیرند؟

افرادی که دچارناراحتی های کبدی ورودهای اند، بایستی پیش از مصرف مکمل های حاوی روی، حتما با پزشک خود مشورت داشته باشند.

عوارض مصرف این مکمل؟

بیشتر مواد معدنی کمیاب، در صورت مصرف بیش از حد برای بدن سمی هستند و این مورد در رابطه با روی صدق می کند. علامت های مسمومیت عبارتند از: آشفتگی معده، استفراغ و معمولاً وقتی به وجود مییاید که ۲۰۰۰ میلی گرم و یا بیشتر به کار برده شده باشد. مطالعات نمایان میکند که تا ۱۵۰ میلیگرم روی خطری ندارد اما معمولاً این میزان مورد نیاز نیست و با استفاده بدن از عناصر دیگر تداخل دارد. تحقیقات نمایان می کند که مصرف روزانه کمتر از ۵۰میلی گرم مصرف اطمینان می داری است اما اطلاعاتی در رابطه با مصرف طولانی مدت این مقدار روی در دسترس نیست.

یک عارضه جانبی منفی شناخته شده از روی این است که میزان زیاده روی باعث کاهش HDL(کلسترول خوب بدن) و افزایش LDL (کلسترول بد بدن) می شود. بعضی از تحقیقات نمایان میکند که مصرف خیلی زیاد روی باعث کاهش عملکرد مطمئنی می شود در حالی که مطالعات دیگر این نظر را تایید نمی کند. چنانچه سولفات روی باعث تحریک معده شود شکل دیگری از روی برای مثال سیترات روی را به کار برید و پیش از آن با پزشک مشورت کنید. سایر عوارض جانبی از مسمومیت با روی عبارتند از:سرگیجه، سردرد، استراحت کن ناپاکی، افزایش تعریق، ناهماهنگی عملکرد عضلات، نبود تحمل الکل، توهم و کم خونی.

حتما باید توسط پزشک تجویز و به کار برده شود؟

بله چون در بسیاری موارد مصرف آن لازم نیست.

آیا این مکمل جایگزین غذایی هم دارد؟ با توضیح

به طور تقریبی در هر گرمگوشت۳تا ۵میلی گرم روی وجود دارد . نانسفید ،چربی وشکرفاقدروی هستند .گوشت،جگر، تخم مرغ، میگو ،گندم سبوس دار ، تخم کدو حلوایی وگوجه فرنگی از روی غنی هستند. با خوردن هر ۱۰۰ گرم عدس یا نخود یا گندم آسیاب نشده میتوان ۴ تا ۵ میلی گرم روی وارد بدن کرد . در هر صد گرم سبوس گندم یا هر صد گرم ذرت، ۳میلی گرم روی به بدن می رسد.

تخم کدو حاوی روی فراوان است که خوشبختانه در کشورمان بیشتر از سایرکشور ها بهره گرفته میشود . در هر ۱۰۰ گرم آن ۵/ ۶ تا ۵/۷ میلی گرم روی گرفته میشود. جالب است که آگاهی بدارید ، جوانه گندم، حاوی ۱۷ میلیگرم روی ، و به واژه ای غنی از روی است و خوردن آن به تمام افراد پیشنهاد داده میشود. در هر ۱۰۰ گرمجگرگوساله ، ۸/۷ میلی گرم روی وجود دارد. ماده ی غذایی پر اهمیت در منتقل کردن روی به بدن ، صدف خوراکی است که در هر ۱۰۰ گرمآن ۶۰- ۵۹ میلی گرم روی موجود بوده و بسیار غنی است که البته در کشورمان به کار برده نمیشود.

تصویر و عکس همه چیز در رابطه با قرص زینک

گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی

مرجان امینی

همه چیز در رابطه با قرص زینک

لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه براي ما بنويسيد

گردآورنده: سوسن چ.

داروها در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شاهد آن نيست که مويی و ميانی دارد
««« »»»
بنده طلعت آن باش که آنی دارد

همه چیز در مورد دارو زینک (۲ عکس)

TT / 451 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال