کشف دندان عظیم کوسه ۲۰ میلیون ساله (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

کشف دندان عظیم کوسه ۲۰ میلیون ساله

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس کشف دندان عظیم کوسه 20 میلیون ساله

کشف دندان عظیم کوسه ۲۰ میلیون ساله 

کوسه ها قدمت ۲۰ میلیون ساله در زمین دارند و اخیرا دندان یک کوسه یافته شده است که تعحب همگان را برانگیخته است. حدود ۲۰ میلیون سال قبل کوسه‌ای به طول یک ماشین در دریای آتلانتیک و اقیانوس آرام می‌زیست و با دندان‌های تیز خود ماهی‌ها را شکار می‌کرد. چنانچه چه فسیل یافته شده حاکی از انقراض آن دارد، اما پنج نمونه از دندان کوسه سنتی یافت شده است.

دندان‌های این کوسه به اندازه ۴.۵ سانتی متر بوده و در کشور ژاپن، کالیفرنیا، پرو و کارولینای شمالی یافت شده‌اند. یکی از باستان‌شناسان دانشگاه دی پاول در شیکاگو به نام کنشو شیمادا در خصوص این کشف و این منطقه جغرافیایی گسترده بیان کرد که اطلاعات بشر نسبت به جانوران دریایی سنتی بسیار اندک است.

کوسه سنتی در اوایل عصر میوسن می‌زیسته و محققان نام آن را Megalolamna Paradoxodon گذاشته‌اند. این اسم به دندان‌های بزرگ، تیز و توانا این کوسه اشاره دارد.کنشو شیمادا بیان کرد که در نگاه اول دندان کوسه سنتی شبیه به دندان‌های بزرگ کوسه ماهی‌های خطرناک اقیانوس یا کوسه ماهی سالمون است

اما بسیار محکم‌تر و تنومندتر بوده و به همین علت به این نتیجه رسیدیم که متعلق به خانواده Otodontidae خواهد بود.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس کشف دندان عظیم کوسه 20 میلیون ساله

دندان‌های جلوی این کوسه برای گرفتن و دندان‌های عقب برای تهیه کند کردن مناسب بودند و به وسیله آنها کوسه سنتی عظیم الجثه طعمه‌ها را گرفته و تکه‌تکه می‌کرد. کوسه Megalolamna Paradoxodon در مکان های کم عمق آب زندگی می‌کرد. آب‌های ساحلی در عرض‌های جغرافیایی میانی مکان‌هایی بودند که محققان دندان کوسه سنتی را یافتند.

تخمین طول Megalolamna Paradoxodon با بهره گیری از اندازه دندان کوسه سنتی

با تجزیه و تفسیر نسبت دندان به بدن و با توجه به کوسه‌های به روز در خانواده Lamniform مانند کوسه ببری، کوسه ماکو و کوسه سفید بزرگ، محققان تخمین می‌زنند که کوسه سنتی در حدود ۳.۷ متر طول داشته باشد که در این صورت از کوسه سفید بزرگ کوچک‌تر بوده است.

کوسه سفید بزرگ طولی به اندازه ۴.۶ تا ۶.۱ متر دارد. البته به نقل کرده جان پاول هادنت، یکی دیگر از محققان بیولوژی در دانشگاه فیلادلفیا، اندازه‌ی دندان، معیار عالی ای برای برآورد کردن اندازه کل بدن نیست. به عنوان مثال برخی از کوسه‌های به روز دندان کوچک‌تری از دندان کوسه سنتی دارند، اما امکان می دارد طول آنها حتی به ۱۲ متر نیز برسد.

کشف این دندان سنتی می‌تواند زمینه را برای محققان در جهت تحقیقات بیشتر فراهم کند. قبل از این نیز فسیل کوسه عظیم‌الجثه‌ای با نام Carcharocles Megalodon یافته شده بود که می‌توانست تا ۱۸ متر طول داشته باشد.

گجت نیوز

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال