بیوگرافی و زندگینامه مرتضی حنانه (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

زندگینامه مرتضی حنانه

مرتضی حنانه یازدهم اسفند ماه ۱۳۰۱ در تهران به دنیا آمد. پدرش مهندس محمد حنانه، مؤسس دبیرستان ایرانشهر بود. بعد از پایان دوره ابتدایی، به اصرار پدر در هنرستان موزیک به تحصیل مشغول شد.
همشهری آنلاین: مرتضی حنانه یازدهم اسفند ماه ۱۳۰۱ در تهران به دنیا آمد. پدرش مهندس محمد حنانه، مؤسس دبیرستان ایرانشهر بود. بعد از پایان دوره ابتدایی، به اصرار پدر در هنرستان موزیک به تحصیل مشغول شد.

در همان لحظه، هنرستان موزیک ده نفر از موسیقیدانان را از چکسلواکی برای آموزش به هنرآموزان هنرستان استخدام کرده بود که مرتضی حنانه یاد گرفتن هورن را زیر نظر رودولف اوربانتس آغاز کرد. وی بعدها به عنوان نوازنده هورن اول ارکستر سمفونیک تهران شناخته شد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس بیو گرافی مرتضی حنانه
با شروع جنگ جهانی دوم و کشیده شدن آتش آن به ایران، هنرستان موزیک تعطیل شد. اما حنانه با مدد علاقه‌مندان دیگر نظیر غلامحسین غریب و حسن شیروانی و فریدون فرزانه کنسرت‌هایی به طور آزاد در سالن های انجمن‌های فرهنگی و هنری برپا نمود و بعد از چندی با پیوستن پرویز محمود به این جمع در سال ۱۳۲۵ پایه ارکستر سمفونیک تهران قرار داده شد.

در سال ۱۳۲۸ با مسافرت بی بازگشت پرویز محمود به ایالات متحده، مرتضی حنانه همراه با دوستانش غلامحسین غریب، حسن شیروانی و جلیل ضیاء پور نشریه «خروس جنگی» را بنیاد قرار دادند. حنانه در کنار این کار رسانه‌ای، به گردآوری آثار پراکنده محمود می‌پرداخت و آن‌ها را برای اجرا با ارکستر سمفونیک تهران که از سوی روبیک گریگوریان رهبری می‌شد، آماده می‌ساخت. در همین سال‌ها حنانه آفریده سرشناس خود «سوییت شهر مرجان» را بر روی قصه‌ای از غلامحسین غریب به پایان برد. شهر مرجان را روبیک با ارکستر سمفونیک تهران رهبری کرد و شهرتی برای آفریننده اش فراهم آورد. سال‌ها بعد این سوییت در شکل نخستین ترانه ای خود چندین بار با صدای فرح عافیت پور و منیره وکیلی در تهران به اجرا درآمد.

مرتضی حنانه البته قبل از آن «یک فانتزی»، «یک کاپریس برای پیانو و ارکستر» و همچنین یک ارتوریو با عنوان «بهرام یشت» نوشته بود ولی هیچ‌کدام چون «سوییت شهر مرجان» برای او موفقیت به همراه نیاورد.

در سال ۱۳۳۲ که جشن هزاره بوعلی سینا به انجام رسانده شد، حنانه قادر بود آثار خود را در محضر شرق معرفی کنی که برای شرکت در جشن فرا خوانده شده بودند با هم‌سرایی و ارکستر سمفونیک اجرا کند و این اجرا چنان نکته توجه حضار قرار گرفت که چرولی سفیر زمان ایتالیا، بورس هنری آن کشور را در اختیار وی قرار داد و حنانه برای تکمیل تحصیلات و مطالعات خود در رشته‌های گوناگون هنری، به خصوص موزیک به آن کشور عزیمت کرد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس بیو گرافی مرتضی حنانه

مرتضی حنانه در مرکز مناسب موزیک واتیکان به تحصیل توجه کرد و در خصوص موزیک مذهبی مقدس ایتالیا پژوهش کرد. در همین زمان موزیک نوشته فیلم عروس دجله ساخته نصرت‌الله محتشم را ساخت. در زمان تحصیل در رم به همراه حسین سرشار و پروین زرین پور به کار دوبله فیلم‌های ایتالیایی به زبان فارسی توجه کرد.

بعد از فارغ‌التحصیلی در انستیتوی موزیک واتیکان در سال ۱۳۴۰ به ایران بازگشت. او از آن پس در ایران به عنوان پرکارترین موسیقیدان پیشرو به حساب آمد.

حنانه در سال ۱۳۴۱ قادر بود ارکستر بزرگ تازه‌ای را به نام فارابی بنیاد کند و آفریده‌های خود و دیگران را به اجرا درآورد. ارکستر فارابی در طول ۷ سال حیاتش، نزدیک به ۸۰ قطعه از آفریده‌های آهنگسازان ایرانی را به پای اجرا و ضبط در رادیو منتقل کنید.

در سال ۱۳۴۲ علاوه بر تدریس سازبندی (ارکستراسیون) و اداره کلاس هورن در هنرستان مناسب موزیک، به عضویت شورای مناسب موزیک رادیو ایران درآمد و در همین زمان بود که ارکستر سمفونیک رادیو ایران را به نام ارکستر فارابی پایه‌گذاری کرد. این ارکستر قادر بود آثار آهنگسازان ایران را مانند خود مرتضی حنانه، صدیقه شهنیا، فریدون ناصری، فریدون فرزانه، مصطفی کسروی و سیروس شهردار اجرا و ضبط نماید. در سال‌های ۱۳۴۸ و ۱۳۴۹ وی سرپرستی و اجرای سلسله برنامه‌های تعلیمی موزیک ایرانی در تلویزیون را تحت عنوان «معرفی موزیک کلاسیک ایرانی» به همراه فرهنگ شریف، مرتضی نی داوود و حسین قوامی متقبل شد.

حنانه در سال ۱۳۴۵ از طرف رادیوی ایران و بنا به دعوت یونسکو به «تریبون انترناسیونال آهنگسازان رادیو و تلویزیون» اعزام شد و در آنجا قطعاتی از «ارتوریو» اثر خود را اجرا کرد که از رادیوی ایرلند و سوئیس انتشار داده شد. بعد از راه اندازی سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران حنانه در سمت مشاور سرپرستی اقدام به تأسیس کلاس‌هایی برای تعلیم فنی خوانندگان نمود و ارکستر سازهای ایرانی را تشکیل داد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس بیو گرافی مرتضی حنانه

آهنگساز و نواپرداز و محقق موسیقیدر سال‌های پایانی دهه چهل با انحلال ارکستر فارابی و با توجه به تجربه‌های سینمایی که در ایتالیا اندوخته بود به موزیک فیلم روی آورد و با آفریده‌های خود توفیق بسیاری از فیلم‌های متوسط را نیز تضمین کرد.

او از جمله برای فیلم‌های فرار از تله، گرگ بیزار، داستان ماهان، سلام سرزمین من، موج و گلیم و تیرباران موزیک نوشته است.

موزیک سریال‌های تلویزیونی «هزار دستان» از کارهای اوست که آن را بر اساس قبل درآمدی در اصفهان از مرتضی نی داوود نوشته است. وی هزاردستان را در هفت قسمت نوشته و از نظر رنگارنگی تم‌ها، اثری بسیار پرمایه است. این موزیک مردمی‎ترین کار حنانه به‌شمار می‌آید و حال‌ و هوای تهران سال ۱۳۲۰ را به‌خوبی منتقل می‌کند. امپرومپتوی راگیا، لالایی و قطعه‌ای بر روی شعری از نیما یوشیج، از آخرین کارهای او به شمار می‌رود.

وی در فستیوال شیراز قطعه «کاکوتی» را با ارکستر رسمی تلویزیون اجرا کرد که کامیاب به دریافت جایزهٔ «گراند مانسیون اسپسیال» گشت. در فستیوال دوم نیز، قطعه «کاپریس برای پیانو و ارکستر» او به رهبری فرهاد مشکوه اجرا شد و سال ۱۳۵۰ کامیاب به اخذ جایزه خوب ترین آهنگساز برای فیلم فرار از تله به کارگردانی جلال مقدم می‌گردد.

اثر «کاپریس برای پیانو و ارکستر» اصلی ترین اثر مرتضی حنانه است که در طول سی سال و بر مبنای آخرین دست‌آوردهای ایشان روی موزیک چندصدایی ایران نگاشته شده است. این اثر با ارکستر سمفونیک تهران و رهبری فریدون ناصری در سال ۱۳۶۹ و ارکستر رسمی تلویزیون ملی ایران در سال ۱۳۴۷، اجرا اما ضبط نشد. در نهایت به خاطر این که اجراهای این اثر هیچ زمان نکته تأیید ایشان قرار نگرفت (به نقل از خودش، درد بزرگ تکنیک اجرایی مانع آن بود) آنرا «کاپریس لعنتی» نام نهاد.

علاوه بر آن حنانه در زمینه تحقیق روی موزیک کهن ایران نیز تلاش‌هایی صورت داد که از جمله آنها می‌توان به کتاب گام‌های گمشده او اشاره کرد که چندین سالی قبل از مرگش از سوی انتشارات سروش به بازار کتاب عرضه شد.

مرتضی حنانه روز سه شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۶۸، بعد از طی کردن مریضی سرطان، چشم از دنیا فرو بستو در جوار امامزاده طاهر (کرج) به خاک سپرده شد.

—————————————————-

تهیه شده توسط: سيما ف.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مرا از توست هر دم تازه عشقی
««« »»»
تو را هر ساعتی حسنی دگر باد

بیوگرافی و زندگینامه مرتضی حنانه (۳ عکس)

TT / 160 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال