سالروز ولادت نویسنده ای که رمان نمی نگاشت (۴ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

سالروز تولد نویسنده ای که رمان نمی نوشت

کاترین منسفیلد ۱۲۸ سال قبل در چنین روزی متولد شد. نویسنده‌ای با زندگی مشحون از درد و رنج که نسلی از قصه نویسان پس از خود را تحت تاثیر گذاشت.
هنرآنلاین: کاترین منسفیلد ۱۲۸ سال قبل در چنین روزی به دنیا آمد. نویسنده‌ای با زندگی مشحون از درد و رنج که نسلی از قصه نویسان پس از خود را تحت تاثیر گذاشت.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس سالروز تولد نگارنده ای که رمان نمینگاشت

کاترین منسفیلد هیچگاه رمان ننوشت، با این حال همان داستان‌های کوتاهش باوجود سادگی ظاهری، از چنان عظمتی برخوردار بودند که به واسطه آنها از شهرتی جهانی بهره مند شود.

چندین باری کوشید رمان بنگارد، تلاش خود را نیز بکار بست اما هر چه کوشید به نتیجه نرسید، قریحه او در نویسندگی و سبک کارش آنگونه عدم که پاسخگوی او برای نوشتن داستان‌های بلند باشد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس سالروز تولد نگارنده ای که رمان نمینگاشت

کاترین منسفیلد شیفته فرهنگ و ادبیات روس بود؛ بچه خلف آنتوان چخوف؛ از چخوف و سبک کار او تاثیر زیادی گرفت، البته او هیچگاه مقلد عدم، چه بسا اگه عمرش چنین کوتاه نمی شد، دست کشف کردن به اعتباری نزدیک به آنتوان چخوف درمورد او ناممکن عدم. جالب این که چخوف نیز به عنوان رمان نویس شناخته نمی شد و او نیز عمری کوتاه تر از حد متعارف داشت که در اثر مریضی سل درگذشت، همین مریضی نیز کاترین منسفیلد را نیز از پای درآورد و متاسفانه در آن سالها این مریضی لاعلاج محسوب می شد. به هر روی ابتلا به سل باعث شده بود او به چخوف احساس نزدیکی بیشتری داشته باشد.

گاهی زندگی واقعا بی رحم می‌شود، حتی اگه نخواهیم از این صفت بهره گیریم باید بگوییم زندگی روی تلخ خود را به بعضی ها نشان می دهد. کسانی که از یک سو حیات قریحه و ناب و نبوغ قصه نگاری را به ایشان اعطا کرده بود اما از دیگر سو بهای سنگینی را نیز از این بابت از آنها ستانده است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس سالروز تولد نگارنده ای که رمان نمینگاشت

اما زندگی به او تنهایی، رنج و مریضی هدیه کرده بود. ناکامی در رابطه با اعضای نزدیک خانواده و تبعیدی خود خاسته به لندن، یک ازدواج نا کام که به طلاق انجامید. ازدواج دیگری که منسفیلد می پنداشت رمانتیک است؛ اما فوت شدی که استعداد منسفیلد را درک می کرد، موقعی که باید در اوج درد و ببماری در کنار او می بود، تنهایش گذاشت. منسفیلد رابطه‌ای طولانی پر تب و تاب با جان میدلتون موری داشت، فوت شدی اهل ادبیات و قلم اما بسیار خودشیفته، که این ازدواج نیز به سرانجامی دردآور ختم شد. (یک‌بار که کاترین شدیدا بیمار و تنها بود، جان میدلتون موری به مکان رفتن قبل او، نامه ای برایش نگاشته و از معضلات خودش نقل کرد، و کاترین زیر تمام “من”‌های نامه‌اش خط کشید!)

ازدواج اولش به دلیل تنهایی و رهایی از آن صورت گرفت مدت زیادی از آمدن او به لندن نمی گذشت که به دلیل تنهایی جذب خانواده معلم موزیکش شد که از نیوزلند با آنها آشنایی داشت. نداشتن علل محکم برای نخستین ازدواجش و تاثیر تنهایی و دور افتادن از خانواده سبب شد که او به هر دو فرزند این خانواده علاقمند شود. اما سرانجام با گاز بزن باودن مزدوج شد معلم ترانه ای که شناخت زیادی هم از او نداشت. این نمایان میکند. روحیه حساس کاترین منسفیلد و تنهایی او در انگلستان باعث شده بود که با هر فوت شدی که مختصر آشنا میشد دلبستگی احساسی یابد. این ازدواج نامناسب سرانجام درستی هم نداشت.

این ازدواج که در سال ۱۹۰۸ انجام شده بود سرانجام در ۱۹۱۸ به طلاق و ازدواج با جان میدلتن ماری انجامید. البته در حد فاصل این سال‌ها او نیز همانند بسیاری سالهای سخت و دشوار جنگ را به اتمام رساند؛ اما بدتر از همه اینها این که برادرش در جبهه جنگ رحلت کرد و مرگ او غم جانکاهی را برای کاترین منسفیلد به همراه آورد. مجموعه این ناکامی ها و رنج های او با از راه رسیدن مریضی سل کامل شد.

کاترین منسفیلد تنها ۳۵ سال زیست، در ۱۸۸۸ متولد شد و در ۱۹۲۳ رحلت کرد. در نیوزلند به دنیا آمد، در نوجوانی به انگلستان رفت و در فرانسه با زندگی خداحافظی کرد. با این که او در داستان‌های مختلفی از نیوزلند نگاشته است اما در مجموع در سنت نویسندگان انگلیسی مکان می گیرد، نگارنده ای که نیوزلندی ها دوست دارند افتخار هموطن بودن با او، به ایشان اختصاص داشته باشد.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس سالروز تولد نگارنده ای که رمان نمینگاشت

ننگاشتن رمان باعث شد کاترین منسفیلد نتواند شهرتی همپای نویسندگان مطرح آن دوران کسب کند، اما قصه کوتاه های او بدون شک خوب ترین در وقت خود بودند، حتی بهتر از ویرجینیا وولف که معتبرترین نگارنده زن آن وقت به حساب میامد.

داستان‌های کاترین منسفیلد آثاری پیشرو و به لحاظ تکنیکی از زمانه خود جلوتر بودند چنانکه خواننده داستان‌های او اگه آگاهی ندارد نگارنده در اواخر قرن نوزدهم متولد شده و در اوایل قرن بیستم زندگی کرده، گمان خواهد کرد داستان‌هایی از یک نگارنده متاخر که آثارش را چندین دهه قبل نگاشته می خواند.

منسفیلد می‌نویسد: “می‌خواهم فعالیت کنم… من یک باغ می‌خواهم، یک خانه کوچولو، چمنزار، جانداران، کتاب‌ها، نقاشی‌ها، موسیقی. و فراتر از این‌ها… می‌خواهم بنگارم… اما گرم، مشتاق و پر از زندگی، می‌خواهم نوشته‌هایم در زندگی ریشه داشته باشد… این چیزی است که می‌خواهم.”

بسیاری از تکنیک هایی که در دهه‌های بعد دیگر نویسندگان به بهره گیری از آنها روی آوردند، منسفیلد در آن فرصت اندک زندگی خود به انجام رساند. از کاترین منسفیلد داستان‌های پراکنده مختلفی قبل از این به فارسی ترجمه و در جنگ ها نشریات و گزیده داستان‌ها انتشار داده شده است. کتاب “آقای کبوتر و بانو” با ترجمه شیرین خالقی در نشر چشمه و “گاردن پارتی” به ترجمه نرگس انتخابی در نشر ماهی و … از آثاری است که از این نگارنده در کشورمان انتشار داده شده است.

__________________________________

گردآوری از : ساغر د.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دوام عمر و ملک او بخواه از لطف حق ای دل
««« »»»
که چرخ اين سکه دولت به دور روزگاران زد

سالروز ولادت نویسنده ای که رمان نمی نگاشت (۴ عکس)

TT / 171 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال