«آکی هیتو»؛ امپراتور خسته سال ۲۰۱۶ (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

«آکی هیتو»؛ امپراتور خسته سال ۲۰۱۶

آکی هیتو همواره امپراتوری فرق داشت، او همیشه رفتاری متفاوت از خود نمایان کرده است. او یک دانشمند است. آکی هیتو علاقه خاصی به زندگی کرد شناسی دریایی دارد و متخصص گاوماهیان است، یک نمونه از این ماهی به افتخار او اکسیریاس آکیه یتو نامگذاری شده.
هفته نامه مثلث: دودمان یاماتو شاید طولانی ترین خاندان سلطنتی در دنیا باشد. از زمانی که امپراتور جینمو در سال ۶۰۰ قبل از میلاد به عنوان امپراتور نخستین روی تخت نشست تا امروز ۱۲۵ نفر از این خاندان امپراتوری این کشور را بر عهده داشته اند اما در طول این مدت بسیار طولانی، هیچ گاه به اندازه ۱۰۰ سال اخیر این خاندان با معضلات قانونی مواجه نبوده. در زمانی که کشور ژاپن در جنگ جهانی دوم همراه با ایتالیا و آلمان، در میان بازنده های جنگ جای گرفت… امپراتور آن چهره فراقانونی را از دست داد.

هیروهیتو امپراتور زمان جنگ، به عنوان پادشاهی سمبولیک از فعالیت های سیاسی کناره گرفت و در مقام دانشمند طبیعی دان که به تحقیقات علمی سرگرم بود، نامدار شد. هیروهیتو که در لحظه مرگ ۱۸ کیلوگرم وزن داشت، از ۱۹ سپتامبر ۱۹۸۸ تا پایان عمرش به مدت ۱۱۱ روز به خاطر ابتلا به سرطان اثنی عشر در بیمارستان بستری بود و همین مریضی مرگ وی را رقم زد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس «آکی هیتو»؛ امپراتور خسته سال 2016

بعد از مرگ او فرزندش آکی هیتو به عنوان امپراتور تازه کشور ژاپن برگزیده شد. از زمان هیروهیتو، امپراتوری تنها عاملی برای وحدت بود و صرفا به عنوان نماد یکپارچگی کشور به انجام امور تشریفاتی و فرهنگی توجه میکرد. آکی هیتو در دوران سلطنت خود علاوه بر انجام امور تشریفاتی متداول، به فعالیت های بشردوستانه بسیاری نظیر حضور در مناطق حادثه نگاه کرده و مکالمه با حادثه دیدگان، دلجویی از بازماندگان جنگ و ادای احترام به قربانیان آن نیز توجه کرده است و به همین دلیل در مجموع امپراتور دوست داشتنی و خوشنامی بوده است.

آکی هیتو همواره امپراتوری فرق داشت، او همیشه رفتاری متفاوت از خود نمایان کرده است. او یک دانشمند است. آکی هیتو علاقه خاصی به زندگی کرد شناسی دریایی دارد و متخصص گاوماهیان است، یک نمونه از این ماهی به افتخار او اکسیریاس آکیه یتو نامگذاری شده. او تا به حال چند مقاله برای مجله آبزی شناسی کشور ژاپن و دیگر نشریات نگاشته، او برخلاف پدرش که کشور ژاپن را وارد جنگ دوم جهانی کرد، به کشور ژاپن یاری رسانده تا وارد زمانی صلح آمیز و عاری از تقابل شود.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس «آکی هیتو»؛ امپراتور خسته سال 2016
او واقعا امپراتور فرق می داری است. این را می توان از ازدواج او آگاهی داشت. آکی هیتو که در همان لحظه ولیعهد بود در سال ۱۹۵۹ با فرزندی از طبقه عوام مزدوج شد و با این کار به باستانی هزار و پانصد ساله پایان داد. آشنایی آنها در ضمن بازی تنیس باعث شد تا ارتباط احساسی آنها به «عشق در زمین تنیس» ملقب شود. او و میچیکو، همسرش، سه بچه و چهار نوه دارند… اما شاید عجیب تر از قصه ازدواج او، ماجرا طلاق او از سلطنت باشد. در اقدامی نادر، هیتو اعلام کرد به خاطر مریضی و کهولت سن در ماه های آینده از قدرت کناره گیری می کند. امپراتور ۸۲ ساله کشور ژاپن مبتلا به سرطان پروستات بوده و به تازگی نیز تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بود.

او در یک پیام ویدئویی که از تلویزیون سراسری این کشور انتشار داده شد، اعلام کرد بعد از دومین جراحی اش دیگر توان ضروری برای اداره امور کشور را ندارد و مقام سلطنت را به فرزندش واگذار خواهد کرد.

امپراتور کشور ژاپن در سخنانش با صراحت از لغت «کناره گیری از سلطنت» نام نبرد؛ اما تاکید کرد تمایل دارد از وظایفش کناره گیری کند. او در سخنان خود که از قبل ضبط شده بود، گفت: «امیدوار بودم قادر میبودم به وظایف خود به عنوان امپراتور و سمبل کشور ادامه دهم.»

بر اساس قوانین کشور ژاپن، سلطان قادر نیست در امور سیاسی دخالت کند یا بیانات سیاسی داشته باشد و بنابراین اشاره مستقیم او به «کناره گیری از سلطنت» می تواند به بیان اظهاراتی سیاسی از سوی او تعبیر شود.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس «آکی هیتو»؛ امپراتور خسته سال 2016

آخرین امپراتور کشور ژاپن که از سمتش کناره گیر کرد «کوکاکو» بود که در سال ۱۸۱۷ این کار را به انجام رساند. بعد از آن به خاطر تحول در قانون اساسی ناشی از شکست این کشور در جنگ دوم جهانی توسط ایالات متحده، هیچ امپراتوری در کشور ژاپن دیگر حق چنین کاری را ندارد. هر گونه تحول قانونی در این روند زمان بر است و شاید سال ها به طور بینجامد اما در حال حاضر این تلاش از سوی امپراتور ۸۲ ساله کشور ژاپن می تواند به یک امر سخت و مشکل برای شینزو آبه، رییس وزیران این کشور آسیایی تبدیل ساخته شود که اولویتش احیای قانون اساسی تدوین شده مربوط به جنگ دوم جهانی است. «شینزو آبه» رییس وزیران این کشور نقل کرده است دولتش «با جدیت» راهکارهای قانونی این موضع را دنبال خواهد کرد.

در صورت کناره گیری آکی هیتو، نارو هیتو، فرزند ۵۶ ساله امپراتور که تنها یک فرزند دختر دارد، وارث پدر خواهد شد. با توجه به این که طبق قوانین کشور ژاپن یک زن قادر نیست امپراتور شود، برادر شاهزاده نارو هیتو ولیعهد خواهد شد. البته نارو هیتو سابقه کوتاه امپراتوری دارد. در تاریخ ۱۷ فوریه ۲۰۱۲ آکی هیتو، امپراتور کشور ژاپن برای عمل قلب در بیمارستان بستری شد. وی قرار بود در ۱۸ فوریه ۲۰۱۲ تحت عمل جراحی بای پس قلب، گشودن رگ های قلب قرار گیرد. در دوره استراحت آکی هیتو که حدودا دو هفته زمان برد، نارو هیتو پسر بزرگ وی طی مهمانی ای مجلسی، جانشین موقت او بود.

سه سال قبل نیز بئاتریس ملکه هلند که ارتباط دوستانه ای با خانواده سلطنتی کشور ژاپن داشت در زمان حیات خود از سلطنت کناره گیری کرد و مکانش را به فرزندش داد. همچنین در همان سال، پاپ بندیکت شانزدهم نیز از کار خود کناره گیری کرد که هر دو در نوع خود عمل بی سابقه ای بودند.

**************************

تهیه شده توسط: فرزاد خ.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ظل ممدود خم زلف توام بر سر باد
««« »»»
کاندر اين سايه قرار دل شيدا باشد

«آکی هیتو»؛ امپراتور خسته سال ۲۰۱۶ (۳ عکس)

TT / 155 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال