http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

گونترگراس، نویسنده تابوشکن (۴ عکس)

گونترگراس، نویسنده تابوشکن (۴ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

گونترگراس، نویسنده تابوشکن

گونتر گراس، نگارنده آلمانی تابوشکن و برنده جایزه نوبل در طول زندگی‌اش یک روح سرکش و شهروند متعهدی بود که برخی او را “مرجع اخلاق” و شماری دیگر ریاکار توصیف کرده اند.
سیر زندگی گراس که مملو از فراز و نشیب و لحظات پیروزی و اختلال بود، در شانزدهم اکتبر ۱۹۲۷ میلادی شروع شد. او در یک خانه محقر بزرگ شد و والدین‌اش یک فروشگاه مواد خوراکه در محله دانزیگ داشتند و خریداران به حدی تهیدست بودند که همیشه قیمت مواد خوراکی را توجه کرد نمی‌توانستند. خانواده کاتولیک گراس در یک ساختمان کوچولو زندگی می‌کرد.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس گونترگراس، نگارنده تابوشکن

میشایل یورگس، زندگی‌نامه‌نویس، محیط زندگی گونترگراس در زمان خردسالی اش را با جمله «خردسالی در میان روح مقدس و هیتلر» خلاصه می‌کند. گراس در ۱۷ سالگی شاهد وحشت جنگ جهانی دوم بود و خودش عضو “جوانان هیتلر” بود. او بعدها به یک واحد نیروهای مخصوص نازی‌ها موسوم به “اس اس مسلح” پیوست.

دهه‌ها وقت گرفت تا گراس نیرومند شد از این تجارب‌اش آشکارا حرف زند که بعداً منجر به یک افتضاح شد. او در جریان نوجوانی و جوانی روی این تمرکز کرده بود که به چه صورت از جنگ نجات کشف کند.
گونتر گراس، نگارنده تابوشکن و برنده جایزه نوبل در سن ۸۷ سالگی درگذشت. این نگارنده آلمانی در طول زندگی‌اش یک روح سرکش و شهروند متعهدی بود که برخی او را “مرجع اخلاق” و شماری دیگر ریاکار توصیف کرده اند.

شروع پرفروش‌ترین نگارنده

در سال ۱۹۵۲ جمهوری فدرالی آلمان و سیر تکامل روشنفکری گراس هنوز در مراحل اولیه شان واقع بودند. او علاقمند هنر بود، پیکرتراشی و دیزاین گرافیک درس خواند، به یک دسته موزیک جاز پیوست و بسیار مسافرت کرد. در سال ۱۹۵۳ مدتی در پاریس به سر برد و در آنجا با زن اولش زندگی بی سر وصدایی را گذراند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس گونترگراس، نگارنده تابوشکن

آن وقت بود که مرحله نورانی زندگی او به عنوان نگارنده شروع شد. او نخستین رمان اش، “طبل حلبی” را در سال ۱۹۵۹ نوشت که قبل از مبدل شدن به یک موفقیت بین‌المللی، در جامعه محافظه کار آلمان غرب آن زمان غوغا برپا کرد. این رمان به چند زبان ترجمه و از آن فیلم ساخته شد. دقیقاً چهار دهه بعد، نگارنده این رمان جایزه نوبل ادبیات را گرفت.

خلاق و پرکار

فهرست آثار گونترگراس طولانی است. او نمایشنامه، شعر و قصه می‌نوشت. بسیاری آثار او با وضعیت سیاسی و تحولات اجتماعی سر و کار دارند، مانند غرق شدن کشتی مهاجران در دریای بالتیک در سال ۱۹۴۵، نقش روشنفکران در انقلاب آلمان شرق سابق در سال ۱۹۵۳، تظاهرات دانشجویان در سال ۱۹۶۸ و مناسبات میان شرق و غرب.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس گونترگراس، نگارنده تابوشکن
آشتی میان آلمان و پولند برای گراس که زاده شهر دانزیک بود، همیشه موضوع اهمیتی می داری بود. با وجود نقد هایی که از دشواری و سیاسی بودن کتاب‌های گراس می‌شد، همه آثار او بحث‌های داغی را میان حلقات ادبی در آلمان دامن زده بود. اما هیچ اثری او به اندازه “طبل حلبی” اشتیاق بوجود نیاورد.

اخلاق و سیاست

گونتر گراس نبوغ چندگانه داشت. او نه تنها یک شاعر و رمان نویس، بلکه پیکرتراش و طراح بود که گاهی جلد کتاب‌های خود را نیز دیزاین می‌کرد. ملت در رابطه با دیدگاه‌های سیاسی او دو پارچه شده بود، برخی او را مرجع اخلاق و شماری هم یک چپ‌گرای رادیکال می‌نامیدند.

گراس پس از سال ۱۹۶۱ به حزب سوسیال دموکرات متعهد بود، هرچند که عضو آن عدم. او ویلی برانت را در رای گیری سال ۱۹۶۹ حمایت کرد. بعدها او رسماً به عضویت حزب سوسیال دموکرات درآمد و پس از مدت وقتی، به خاطر تحول در قانون پناهندگی از این حزب بیرون شد.
تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس گونترگراس، نگارنده تابوشکن
گراس همواره به عنوان یک ناظر انتقادگر باقی ماند، چپ‌گرای مستقلی که با بهره گیری از شهرت خود هر از گاهی در مسایل سیاسی مداخله کرد. او علیه اخراج کردها، برای توجه کرد غرامت به کارگران اجباری زمان نازی‌ها، حمایت از حقوق بشر و نویسندگان تحت تعقیب و در مخالفت با جنگ سخن گفت.

در ۲۰۰۶ خود را ناچار از این نگاه کرد که اعتراف کند در جریان جنگ جهانی دوم خودش نیز تماماً بی‌گناه نبوده است. عضویت قبلی او در واحد “اس اس مسلح” که در خودزندگی‌نامه “پوست گرفتن پیاز” در سال ۲۰۰۶ به آن اشاره شده است، در آلمان و خارج از کشور سر و صدایی را بوجود آورد و شهرت‌اش به عنوان مرجع اخلاق را لکه دار ساخت و برخی او را به ریاکاری متهم کردند.

شعر تحریک کننده

گراس در سال ۲۰۱۲ با نشر نوشته ای تحت عنوان “آنچه باید نقل شود” جنجال نگاه کن المللی دیگری را دامن زد. این متن که خودش آن را شعر می‌خواند، حاوی انتقاد پوشیده او از سیاست رژیم صهیونیستی بود. گراس در این نگاشته خود از هجوم اتومی رژیم صهیونیستی علیه کشورمان هشدار داد و دولت رژیم صهیونیستی ظرفیت‌های اتومی و مشی اشغال‌گرانه اش را تهدیدی برای صلح جهانی عنوان کرد. این نگاشته غوغا برپا کرد. گراس به یهود ستیزی متهم و به رژیم صهیونیستی ممنوع الورود شد.

— لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه براي ما بنويسيد —

نگارش از : ارشيا ب.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

لاف عشق و گله از يار زهی لاف دروغ
««« »»»
عشقبازان چنين مستحق هجرانند

گونترگراس، نویسنده تابوشکن (۴ عکس)

TT / 110 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
فیلم/ جدیدترین تیزر فیلم سینمایی «متولد ۶۵»
استخدام سالن کار | سه شنبه ۴ آبان ۹۵
مارال فرجاد در جشنواره فيلم رم ايتاليا + عکس
احساس درد، واگیردار است
پرداخت وام ازدواج شتاب گرفت
گزارش باکس آفیس: تام کروز با Jack Reacher: Never Go Back موفق به صدرنشینی نشد
اسامی آثار مسابقه بین‌الملل جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد
استخدام آبدارچی | سه شنبه ۴ آبان ۹۵
اینستاگرام سیما خضرآبادی هک شد | هکر ۱۵ ساله اینستاگرام سیما خضرآبادی را هک کرد
پاسخ عجیب بهنوش طباطبایی به سوال جدایی‌اش
توقف شماره‌گذاری موتورهای کاربراتوری
توفیقی: جشنواره فیلم یاس هیچ انگیزه ای برای تولید در فیلمسازان ایجاد نمی کند/ سیستم تولید آثار ویدیویی در کشور ما مشکلات زیادی دارد
استخدام شرکت پخش موادغذایی جاوید
دانلود قسمت ۳ سوم سریال هشت و نیم دقیقه با لینک مستقیم شبکه دو
مردی پس از قتل فجیع زنش، زیر کامیون نصف شد!
جاسوسی که همه شما در تلفن همراه خود دارید
ادامه فیلمبرداری «زیر سقف دودی» با مریلا زارعی در دانشگاه آزاد
استخدام صنایع چوب دیاموند
عکس جدید آزاده صمدی آبان ماه ۹۵
مرده‌ای در آغوش مادرش جان گرفت+عکس
تبلیغات