http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

شخصیت های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + عکسها و تصاویر

شخصیت های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + عکسها و تصاویر

با دیگران به اشتراک بگذارید

چهره های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + تصاویر

بزرگان تاریخ ادبیات که از جایزه نوبل بی بهره ماندند

چندین روز دیگر برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۶ شناسانده میشود و باید دید فرهنگستان نوبل این بار به چه صورت دوستداران ادبیات را شگفت زده می کند. سال گذشته بعد از معرفی «سوتلانا الکسی یویچ» بلاروسی به عنوان برنده این جایزه، نظرسنجی انجام شد و نشان داد نام این نگارنده به گوش ۶۵ درصد مردمان روسیه آشنا نیست.

در طول سال های برگزاری این جایزه اصلی ادبی، از اینشکلی اتفاق های تعجب برانگیز کم رخ نداده، یکی از آن ها جایزه ندادن به چهره های ماندگاری مانند «لئو تولستوی»، «جیمز جویس»، «آنتوان چخوف»و «مارسل پروست» بوده است. در این گزارش به چندین نفر از این نام های بزرگ که مکان شان در فهرست برندگان نوبل ادبیات خالی است، اشاره می کنیم.

لئو تولستوی

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس چهره های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + تصاویر

«لئو تولستوی» بزرگترین نماینده ادبیات واقع گرایانه و یکی برجسته ترین شخصیت های ادبی بود که کامیاب به دریافت جایزه نوبل نشد. به چشم مییاید «جنگ و صلح» و «آنا کارنینا» از این رمان نویس روس که تا ابد در تاریخ ادبیات دنیا ماندگار می مانند، برای اعضای فرهنگستان سوئدی کافی نبوده اند. «تولستوی» در سال های ۱۹۰۱ و ۱۹۰۲ نامزد نوبل ادبیات شد، اما نقل میشود به خاطر عقاید مذهبی و تفکرات افراطی که با زیاد شدن سنش شدیدتر می شد، از دریافت این جایزه بازماند. یکی دیگر از گمانه خانمی هایی درباره علت قربانی شدن بزرگترین رمان نویس تاریخ روسیه مطرح می شود، انزجار تاریخی سوئدی ها نسبت به روس هاست.

ولادیمیر ناباکوف

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس چهره های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + تصاویر

شاید باورکردنی نباشد، اما خالق «لولیتا» نیز کامیاب به دریافت جایزه نوبل ادبیات نشد. «ولادمیر ناباکوف» یکی از بزرگترین نویسندگان تاریخ ادبیات غیرانگلیسی است که نامدار ترین آثارش را به این زبان ارائه کرده است. او در سال ۱۹۷۴ نامزد نوبل ادبیات شد، اما او این جایزه اصلی را به «ایویند جانسون» و «هری مارتینسون» که هر دو از اعضای کمیته ی نوبل بودند واگذار کرد. «ناباکوف» جدا از آثار نورانی ای که در زمینه ادبیات قصه ای دارد، در حوزه انتقاد و ترجمه شعر نیز دست قدرتمندی داشت.

مارسل پروست

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس چهره های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + تصاویر

«در جست وجوی زمان نابود شده» را می شود یکی از خوب ترین آثار ادبی دانست که تکنیک جریان سیال ذهن را به اوج منتقل کرده است، اما فراموش نشدنی ترین رمان چندین جلدی قرن بیستم نیز قادر نبود جایزه نوبل را برای آفریننده اش به ارمغان بیاورد. جایزه نوبل سال ۱۹۲۰ به «نوت هامسون»، نگارنده نروژی رسید. آیا آثار او از هفت جلدی «در جست وجوی زمان نابود شده » مارسل پروست فرانسوی هم شنیدنی تر بود؟

ازرا پاوند

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس چهره های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + تصاویر

«پاوند» شاعر و انتقادگر آمریکایی که نامش با شعر مدرنیسم گره خورده نیز از سوی اعضای بر آن شونده بنیاد نوبل شایسته دریافت این جایزه شناخته نشد. او که با اشعار تصویرگرایانه اش انقلابی در زمان تسلط ادبیات مکانیکی ویکتوریایی به وجود آورد، از مؤثر ترین نویسندگان بر آثار «تی.اس. الیوت»، «دبلیو.بی. ییتس» و «رابرت فراست» به حساب مییاید. «پاوند» جدا از توانمندی ادبی اش از دوستان نزدیک «ارنست همینگوی» و «جیمز جویس» بود. ناگفته نماند که این شاعر پیشگام به هواداری از فاشیسم و بیانت تند یهودی ستیزانه اش شهرت داشت.

توماس هاردی

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس چهره های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + تصاویر

«توماس هاردی» به عنوان نگارنده ای انقلابی شناخته می شود که در انتقاد ادبیات ویکتوریایی پیشگام بود. او که تا حدی تحت تاثیر رمانتیسیم واقع بود ، با رمان های سرشناسی مانند «تس »، «گاز زند گمنام» و «به دور از اجتماع خشمگین» تا ابد در ذهن تاریخ ادبیات خواهد ماند. افسوس که هرگز کامیاب نشد مدال نوبل ادبیات را به گردن بیاویزد.

آنتوان چخوف

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس چهره های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + تصاویر

یکی دیگر از قربانیان تنگ نظری های سیاسی فرهنگستان نوبل، نگارنده نمایشنامه معروف «باغ آلبالو» است. این نگارنده روس نیز به خاطر خصومت دیرینه زادگاهش با سوئدی ها، نادیده گرفته شد. «آنتوان چخوف» که شاید شایسته عنوان بزرگترین نمایشنامه نویس روس باشد، در دنیا به عنوان پدر داستان کوتاه مدرن شناخته می شود.

برند تواین

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس چهره های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + تصاویر

«برند تواین» به عنوان مبدع رمان آمریکایی با حس کمدی نایابی که در رمان های «هاکلبری فین» و «تام سایر» آفرید نیز قادر نبود جایزه ی نوبل را از آن خود کند. او را به جرات می شود یکی از خوب ترین رمان نویسان ، مقاله نویسان و طنزپردازان ادبیات آمریکایی دانست. «تواین» نیز مانند «تولستوی» 10 بار نامزد دریافت نوبل ادبیات شد و هربار به نویسندگانی مانند «سولی پرودوم»، «تئودور مامسن»، «فردریک میسترال»، «ژوزه اچراگی»، «رودیارد کیپلنگ» و «رادرلف کریستوف اوکن» باخت.

هنریک ایبسن

تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس چهره های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + تصاویر

«هنریک ایبسن» بزرگترین نگارنده نروژی و یکی از برجسته ترین نویسندگان دراماتیک دنیا شش بار شانس کسب نوبل ادبیات را به دست آورد، اما هربار شکست خورد. به چشم مییاید اعضای فرهنگستان متنهای «ایبسن» را مطابق با وصیت نامه آلفرد نوبل و «در راستای ادبیات ایده آل» نگاه نکرده اند.

امیل زولا

تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس چهره های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + تصاویر

«امیل زولا» را می شود سردمدار مکتب ادبی ناتورالیسم نامید، اما نام این نگارنده فرانسوی نیز در فهرست برندگان نوبل دیده نمی شود. «زولا» در طول عمرش ۳۰ رمان به نگارش درآورد که هریک از آن ها بدون هیچ حریفی شایسته دریافت جایزه ی «پولیتزر» بودند. مدارکی که بعد از ۵۰ سال از سوی فرهنگستان نوبل انتشار داده میشود، نمایان کرده خالق «ژرمینال» دوبار نامزد نوبل ادبیات شد، اما هربار با در بسته مواجه شد.

خورخه لوییس بورخس

تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس چهره های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + تصاویر

اعطا نکردن نوبل به «خورخه لوییس بورخس» یکی از بارزترین مثال های جهت گیری سیاسی این فرهنگستان سوئدی است. بسیاری هواداران این نگارنده بزرگ ادبیات سورئال، دیکتاتور «آگوستو پینوشه» را علتی برای این اقدام آگاهی میدارند. این در حالی است که جایزه نوبل به نویسندگانی اعطا شده که از «ژوزف استالین» دیگر دیکتاتور معروف دنیا هواداری می کردند. او چندبار به عنوان نامزد دریافت معتبرترین جایزه ادبی دنیا شناسانده شد، اما کمیته نوبل دست رد به سینه اش زد. این شاعر و نگارنده آرژانتینی اولین جایزه نگاه کن المللی «پولیتزر» را بهدست آورد. او قصه های کوتاه خود را که نمونه برجسته ای از ادبیات سورئال به حساب مییایند، در کتابی با نام «باغ راه های منشعب» برجای قرار داد.

جی.آر.آر تالکین

تصویر و عکس شماره ۱۱ ⇩تصویر و عکس چهره های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + تصاویر

خالق شاهکارهایی تخیلی مانند «ارباب انگشتر ها» و «هابیت» نیز در حسرت به گردن آویختن جایزه ی نوبل فوت کرد. «جان رونالد روئل تاکلین» علاقه ی وافری به ساخت زبان های علمی یا فراساخته داشت و ۱۵ زبان ابداع کرد. تاکلین در سال ۱۹۶۱ توسط دوستش «سی.اس. لوییس» به هیات داوران جایزه نوبل شناسانده شد، اما این فرهنگستان با عضویت افرادی مانند «گراهام گرین» و «ای.ام.فورستر»، «تالکین» را از دور رقابت کنار زدند و به مکان او «ایوو آندریک» را شایسته دریافت نوبل ادبیات آگاهی داشتند. طبق اسناد گرفته شده علت اعطا نشدن این جایزه اصلی به این نگارنده انگلیسی، داستان گویی ضعیف او در سه گانه «ارباب انگشتر ها» گفته شده است.

چهره های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + تصاویر

****براى بالا بردن سطح کيفي سايت سرزه لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد****

نگارش از: بنفشه ب.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دل ديوانه از آن شد که نصيحت شنود
««« »»»
مگرش هم ز سر زلف تو زنجير کنم

شخصیت های ماندگاری که جایزه نوبل نگرفتند + عکسها و تصاویر

TT / 217 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
کلیپ فیلم سگ پرخطر
کیلیپ فیلم دورهمی ۸۹ +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم تصویر و عکس موتور سواری دختری که همه را تعجب زده کرد !
کلیپ فیلم عکس بلند کردن چرخ های موتور بدست یک دختر
کیلیپ فیلم آموزش تک چرخ زدن با موتور به وسیله یک دختر تنها +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم عکس سلفی گرفتن همزمان در تک چرخ زدن دختر با دوس فرزندش +( آپارات ) پخش
ویدیو فیلم ما مردم کشورمان (کمدی) ( آپارات )
ویدیو فیلم دورهمی ۸۷ ( آپارات )
فیلم دورهمی ۸۵ ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم دورهمی ۸۴ ( آپارات ) -دانلود و پخش
زبانه‌های آتش، آینده‌ام را سوزاند
استخدام سرپرست اداری ،کارمند مالی خزانه داری در مبناتلکام
کلیپ فیلم سوالات پیامکی
کیلیپ فیلم گردهمایی خبری رییس سازمان بسیج مساجد و محلات +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم نماز جمعه عبادی سیاسی اصلاندوز ۷ ۸ ۹۵
فیلم فراخوان از اهالی و عشایر استان برای شرکت در یادواره شهدا ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم رقص حقیقتا زیبا بابا بزرگ.. ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم شناسایی دانشگاه علمی کاربردی منزل کارگر استان گرگان
ویدیو فیلم دروغگوهاى مد (٣) ! ( آپارات )
ویدیو فیلم خارج کردن باورنکردنی باتری از گلوی دختر کوچولو! ( آپارات )
تبلیغات