علت وداع فریبرز عرب نیا از سینما + عکسها و تصاویر


با دیگران به اشتراک بگذارید

دلیل خداحافظی فریبرز عرب نیا از سینما + تصاویر

گلایه فریبرز عرب نیا از سینما

فریبرز عرب نیا هنرپیشه نقش مختار در مختارنامه روز نخست محرم در مکالمه ای درباره وضعیت حضور خود در سینمای کشورمان و همچنین بازپخش های چند باره کلکسیون مختارنامه و به سرانجام نرسیدن همکاری دوباره اش با داود میرباقری سخن گفت.

این شاید اولین گفت وگوی مفصل فریبرز عرب نیا است که پس از سال ها اطراف مباحث گوناگون انجام شده است.

آقای عرب نیا، درحال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

در حال حاضر مشغول توجه کردن به امور زندگی هستم. بیشتر زمانم صرف آشپزی و خانه داری می شود و سامان دادن به کارهای جان یار و مدد به او در کارهایش اولویت زندگی ام است. اوقات فراغتم را نیز به ورزش و مطالعه توجه میکنم.

این اواخر فیلمنامه خوبی به دستتان رسیده که روی آن تامل کنید و بخواهید درباره اش بر آن شوی کنید؟

وقتی که من بیرون از کشورمان هستم، تقریباً از سینما بی خبر می شوم و از طریق اینترنت و فضای جایزی پیگیر اتفاقات می شوم و موضوعات را دنبال می کنم. اما فیلمنامه ای با نام «هجرت» وجود می دارد که یکی دو سال جلو روی آن فعالیت میکردم و به پیشنهاد برخی از دوستان در کشور سوئد آماده شد که موضوعی درباره مهاجرت دارد. قرار بود این پروژه تابستان گذشته اجرایی شود که به دلیل شرایط من و قراردادم با پروژه «ماه تی تی» متاسفانه به سرانجام نرسید و فصلش هم گذشت. امیدوارم سال دیگر بتوانم آن را به انجام برسانم.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس دلیل وداع فریبرز عرب نیا از سینما + تصاویر

فریبرز عرب نیا در خارج از کشور

به تازگی فیلم «گاهی» با بازی شما وارد شبکه نمایش خانگی شده است، چقدر از خروجی این کار راضی هستید؟

واقعیتش این است که از فیلم «گاهی» اصلاً راضی نیستم. خروجی کار بسیار ضعیف از آب درآمده است؛ به دو دلیل خیلی اصلی:نخست اینکه آماده کننده و کارگردانش اشخاصی نابلد بودند! نتیجه اش هم می شود این که با وجود زحمت عوامل و انرژی که قرار دادیم، کار بسیار سطحی از آب درآمده است و ایراداتی فاحش دارد.

«آخرین بار کی سحر را نگاه کردی» هم به زودی وارد چرخه نمایش می شود مییاندیشید این فیلم قادر هست در نمایش کامیاب باشد؟

درباره «آخرین بار کی سحر را نگاه کردی؟» قادر نیستم هیچ نظری بدهم چون هنوز نتیجه کار را نگاه نکرده ام. اما در رابطه با اینکه قادر هست کامیاب باشد، ندیده هم می توانم نقل بکنیم که چرخه نمایش در کشورمان و موفقیت در به فروش رسان فیلم به عوامل زیادی بستگی دارد که این عوامل متاسفانه نه سینمایی و فرهنگی و نه هنری هستند. در حال حاضر تاثیرات ویرانگر سیاست است که بر روی حیات سینما سایه افکنده و روی به فروش رسان فیلم ها تاثیر قرار میدهد.

راستی پروسه قانونی که داشتید برای بازپس گیری حق و حقوقتان از فیلم های «آخرین بار کی سحر را نگاه کردی» و «گاهی» میگذراندید به کجا رسید؟

پس از یک سال و چند ماه دوند گی در کشورمان و خارج از کشورمان نهایتاً کار به مکانی رسید که خانه سینما و شورای حل اختلاف، حق را به بنده دادند. طرفین دعوا را که آقای امیر پورکیان (فیلم «گاهی») و آقایان فرزاد موتمن و سعید عصمتی(«آخرین بار کی سحر را نگاه کردی؟!») بودند ملزم به پرداخت دیون شان به اینجانب کردند. درنهایت وقتی کار به ارشاد رسید این وزارت خانه کم کاری کرد و من به حقم نرسیدم.

درهمین راستا آخرین بار با آقای فرجی حرف زدم که وعده هایی شنیدم مبنی براینکه جلوی نمایش این فیلم ها گرفته می شود تا حساب شان را تسویه کنند، اما این اتفاق هم نیفتاد.

هردو فیلم «گاهی» و «آخرین بار کی سحر را نگاه کردی؟» نمایش شد و می شود و متاسفانه به چشم مییاید ما همچنان باید از حقوق خودمان بگذریم اگرچه حق با ماست. دلیل آقایان درباره فیلم «گاهی» این بود که با حکم قوه قضاییه، حکم خانه سینما بلااثر می شود و مورد جالب و تاسف برانگیز داستان هم این است که آن حکمی که امیر پورکیان به ارشاد ارائه داده، یک فتوکپی بدون امضا است! دوستان در ارشاد حتی به خودشان زحمت ندادند که از او بخواهند حکم عمده را پیشنهاد بکند و فقط منتظر هستند تا با کم ترین علامتی مسئولیت را از دوش خودشان بردارند.

به گفته حقوق دان هایی که با آنها مشورت کردم، آن حکم مشکوک و ایرادات جدی قضایی دارد. یکی از ایرادات این است که من را مجهول الآدرس اعلام کردند درحالی که از بنده سه نشانی در پرونده وجود می دارد؛ از جمله نشانی که خانه سینما هم حکم را به آن ارسال کرده است. معلوم است که آقای پورکیان و دوستان از غیبت من بهره گرفتند و ادعایی مخدوش را به قاضی منتقل کردند که این قاضی به نظر نه از سینما خبری داشته و نه از حضور من در خارج از کشورمان و آدرس هایم در کشورم.

یکی دیگر از ایرادات این است که نگاشته اند نوشته به امضای فرد رسیده نه هیئت مدیره درحالی که یک هیئت، شورای حل اختلاف بوده است و… همه اینها را کنار قرار بدهیم ارشاد بی توجهی غیرمسئولانه کرده است که حتی اگه حکم درست باشد هم وقتی برای اعاده دادرسی و تجدید نظرخواهی در حکم وجود دارد و حکم هنوز قطعی نیست که آنها نسبت به این بند بی توجه بودند.

آگاهی نمیدارم به چه صورت به آموزه های دینی مان نگاهی ندارند که حتی یک کشور هم با کفر امکان می دارد حیات داشته باشد، اما با ستم نه و این یک ستم مشهود است و در این موضوع حق مسلم من خورده شد. مسئولان، فیلم در چرخه نمایش کم دارند و برای همین حضور می دارند هر فیلمی را نمایش کنند و در این راستا با ساده انگاری حقوق کسانی مثل من را زیر پا قرار میدهند. در کل باید نقل بکنیم تنها بزنگاه برای رسیدن من به حقم ارشاد بود که آن هم به لطف بعضی از مدیرانش از دست رفت، این میزان از تعهد و وظیفه شناسی را به آنها تبریک نقل میکنیم و برای خود و همکارانم متاسفم.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس دلیل وداع فریبرز عرب نیا از سینما + تصاویر

فریبرز عرب نیا در آخرین بار کی سحر را نگاه کردی؟

نقل میشد در پروژه تازه داود میرباقری به نام «ماه تی تی» حاضر خواهید بود اما این همکاری به نظر منتفی شد، چرا؟

من با آماده کننده قرارداد منعقد کرده بودم و تهیه شده بودیم که برای اقامت فرزندم و تحصیلش راه حل هایی یافت شود تا من بتوانم هفت ماه با این پروژه همراه باشم اما متاسفانه به نظرم رسید که این پروژه توان انجام تعهدات را ندارد. درنهایت با تایید حدس بنده از طرف آماده کننده متوجه شدیم نه تنها وعده هایی که به بنده داده شده که حتی بر امضاهایی که در قرارداد موجود بود هم جای شک و شبهه بود. برای همین من ترجیح دادم دوستی ها حفظ شود و معضل دیگری برایم رقم نخورد.
خیلی بی پرده باید نقل بکنیم برای سه فیلم آخری که فعالیت کردم بلااستثناء دستمزدم را کامل نگرفتم و این انگار یک رویه عادی در سینما و تلویزیون شده است. من ترجیح دادم دوباره دچار این معضل نشوم به دلیل اینکه شکل زندگی ام و اقامت فرزندم و تحصیلش در خارج از کشور اجازه همچنین مسائلی به من نمی دهد، برای همین از پروژه «ماه تی تی» طلاق گرفتم.

هنرمندان اغلب نسبت به این موضوع که به ناحق مورد داوری و قضاوت قرار می گیرند گلایه می کنند این گلایه ها از وقتی بیشتر شد که یالثارات نخست نسبت به پوشش هنرمندان در ضیافت حافظ و حالا به سه نفر از سینماگران شاخص هتاکی و توهین کرده است ، شدت گرفت. شما به عنوان یکی از هنرپیشهان اصلی سینمای کشورمان در این باره واکنش یا اظهارنظری ندارید؟

نظری ندارم، اما به شکل خیلی کلی می توانم نقل بکنیم که متاسفانه این گردابی که هنرمندان در آن مشغول غرق شدن هستند به این دلیل است که تنها از زاویه سیاست به مسائل نگاه، و فرهنگ نادیده گرفته می شود. برخوردها همه سیاسی است و کنش ها همه براساس منافع سیاسی است. اگه کنشی انجام بشود قطعاً سیاسی است و اگه انجام نشود هم باز سیاسی است.

متاسفانه به ریشه ها توجه نمیشود؛ ریشه ها یعنی اصلاح قوانین سینمایی، یعنی ایجاد قوانین تازه در مجلس و طی کردن آن از تصویب برای همه نهادها، ریشه ها یعنی تعریف درستی از فرهنگ و نگاه ما به آن و اینکه اساساً چه توقعی از آن داریم. ریشه ها یعنی اینکه تمام فرهنگ را در مقابله با سینما و موزیک و نابودی نگاه کرده ایم. مسائلی که باید از ابتدا در مدارس به فرزندها تعلیم داده شود مثل نحوه رابطه با دیگران، رانندگی، بهداشت، نگهداری از محیط زندگی کرد، اخلاق پهلوانی و…. کاملاً نادیده گرفته می شود و همه چیز صرفاً از زاویه سیاست و سیاست زده گی دارد به قهقهرا می رود.

امیدوارم با این اتفاقات مسئولین به خودشان بیایند و کاری بکنند. این مسائل و اهانتها مستقیماً مرتبط با بهداشت روانی و ناهنجاری هایی است که اگه کمی مسئولین سیاست را کنار قرار بدهند و به مسائل انسانی توجه نمایان بکنند شاید شاهد تغییرات مثبت باشیم.

به نظرم می آید که در همه عرصه ها به خواب غفلت فرو رفته ایم و خیلی ارزش ها از یاد برده شده است. امیدوارم مسئولینی که همچنان با دغدغه مندی بدون توجه به منافع شخصی یا حزبی شان با صداقت دارند زحمت می کشند و به رضایت خالق و مخلوق مییاندیشند بتوانند بیشتر از پیش در کارشان کامیاب باشند.

به نظر شما خانه سینما با هیات مدیره تازه و سازمان سینمایی تا چه اندازه قادر بودند حقوق نابود شده هنرپیشهان و هنرمندان را به آنها برگردانند؟ آیا در این زمینه کامیاب عمل کردند؟

من یک آدم فرهنگی هستم و علاقه ای ندارم حرف سیاسی بزنم، اما به واسطه نگرانی های فرهنگی ام حضور ویرانگر سیاست را در این عرصه، پررنگ تر از هرچیزی می دانم. متاسفانه در زمینه فرهنگی، دولت اصلاً و به هیچ عنوان کامیاب نبوده و عقب گرد داشتیم؛ این دیگر اظهرمن الشمس است. بیش از هرچیز به چشم مییاید که همیت دولت در سیاست های وزارت ارشاد مورد غفلت واقع شد. امیدوارم این رویه هرچه با سرعت تر اصلاح شود چون تمام این مسائل ریشه فرهنگی دارد. خودخواهی ها، بی توجهی به دیگران، ستم ، فساد و… همه و همه به دلیل فقر فرهنگی است.

این انتقادات هم به معنی زیرسوال بردن دولت اقای روحانی نیست و حرف های من در مواجهه با مسائل فرهنگی در این دولت زده شد و شئون دیگر را زیر سوال نمی خوبم و شاید ضروری باشد نقل بکنیم که من مثل دوره پیش بازهم به آقای روحانی رای خواهم داد، مگراینکه شخص خوب تری نسبت به این کاندیدا پا به عرصه قرار بدهد.

امسال به عالیت ایام محرم برای چندمین بار «مختارنامه» این بار در قالب تله فیلم های موضوعی از تلویزیون انتشار داده میشود. پخش چندمین باره این سریال شما را خوشحال یا ناراحت می کند؟ از این جهت سؤال میکنم ناراحت که وقتی سریالی چند بار روی آنتن برود، لوث می شود و حتی مخاطبان ثابت گذشته اش را هم از دست می دهد.

وقتی هنور پس از بارها پخش می نگاه کنم که مخاطبین با شوق نگاه می کنند و بازی من و سریال هم برای شان تکراری نشده قطعاً باعث مسرت من است. اما از چند جهت هم موجب دغدغه ام می شود بجای این که نقل بکنیم غصه میخورم باید تاکید کنم که نگران می شوم چرا که در درجه نخست این موضوع نمایان کننده این است که تولیدات خوب انجام نمی شود و اصطلاحاً کفگیر به ته دیگ خورده است.

دومین موضوعی که نگرانم می کند این است که امکان می دارد این کلکسیون به جهت تکرار زیاد به قول شما لوث شود. اما چیزی که بیشتر نگرانم می کند این است که بازهم نگاه سیاسی – عقیدتی بر موضوع سایه انداخته؛ نگاهی که هنر را موظف آگاهی میدارد و برایش کارکرد متصور است و آن کارکرد را هم در معنی کردن فرهنگ به صورت خیلی محدود و فقط با توجه خطوط قرمز تلویزیون و ارشاد پیش می برد نه نگاه و دغدغه مندی فرهنگی.

وقتی به ریشه کشف کنی این پدیده هم برسیم که قطعاً همگی نگران تر می شویم وقتی آگاهی نداریم این نگاه با سرنوشت کشور ما چه خواهد کرد. درنتیجه با عنوان همه این دغدغه ها باید نقل بکنیم امیدوارم وقتی که «مختارنامه» نزد مردمان عادی شد و از آن استقبال نکردند این کلکسیون دیگر انتشار داده نشود.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس دلیل وداع فریبرز عرب نیا از سینما + تصاویر

فریبرز عرب نیا در مختارنامه

حالا که بیشتر اوقات سال را خارج از کشور میزیید نگاه تان به سینمای کشورمان و جوایزی که به تازگی نصیب مان شده است چه است؟

از نگاه من اصلا ما سینمایی نداریم به معنای اینکه وقتی مخاطبان، به فروش رسان و تولید قابل پاسداری وزین مثل تک ستاره ها می آیند و می روند این دیگر اسمش سینما نیست چون جریان نیست، اتفاق است؛ یک اتفاق نادر. اما در جریان تولید مداوم حرفه ای خواه ناخواه آثار قابل پاسداری و وزین هم بیرون می آید چون در آن شرایط کارگردانان سینما با تعداد بیشتری و هنرپیشهان و عوامل متعدد در حال اجرای فیلمنامه های متنوع و براساس سلیقه ها و گروه های سنی گوناگون جامعه خواهند بود نه فقط با اهداف و جهت گیری های صرفاً حکومتی.

سینمایی که کارهای فرمایشی داشته باشد و اتفاقات تک ستاره ای، سینمای مداوم و صاحب حیات نیست. مثل فرزندی است که نشسته است و هرچند ماه یک بار بلند می شود و دوباره می نشیند؛ این خردسال سالم نیست چون نشسته است، فعلاً که نشسته است امیدواریم کمی بعد کلاً استراحت نکند.

نمی خواهید دوباره طبع کارگردانی تان را آزمایش کنید و این بار فیلم سینمایی تان بسازید؟ پروژه «آمبولانس» که چندسال پیش خبری شده بود عملیاتی نمی شود؟

با صراحت اعلام می کنم که تا وقتی مسئولین فعلی ارشاد از وزیر تا مدیران میانی بر سرکار هستند، من دیگر در سینمای کشورمان کاری نخواهم کرد. از همه بیشتر هم خودم متاسف هستم اما این تنها راهی هست که برای مقابله با این اتفاقات دارم. دوستی نقل میکرد در دوره پیش هربار به ارشاد می رفتی با جواب «نه» برمی گشتی اما در این دولت پاسخ «آره» می گیری اما کارت انجام نمی شود. این تلخ کامی اش بیشتر است. آنچه که برمن می رود نماد و سمبلی است از آن چیزی که برهمه ما سینماگران می رود.

به این جهت من صرفاً به دلیل نمایان کردن اعتراضم درمورد بی توجهی مسئولین ارشاد به حقوق هنرمندان و آینده شان و مصائبی که درگیرش هستند دیگر با این مدیریت فعالیت نخواهم کرد. حتی اگه با رای دادن دوباره من به آقای روحانی دوباره همین سیاست ها در ارشاد باشد، باز هم پایم را به سینما قرار نمیدهم و فعالیت نخواهم کرد. برای همه همکارانم از همین جا آرزوی موفقیت می کنم. امیدوارم بتوانم برای کشورم و مردمان و فرهنگ کشورمان عزیز فردی مفید باشم.

پرسشی که اینجا برای من رقم میخورد این است که یعنی اگه نقشی بسیار خوب و وسوسه کننده به شما ارائه داده شود حضور می دارید که پاسخ منفی بدهید و فعالیت نکنید؟ یعنی اگه به طور مثال جناب آقای اصغر فرهادی هم به شما یک نقش خوب در فیلمش سفارش بکند شما حضور می دارید آن پیشنهاد را رد کنید؟

نگاه بکنید من باز تاکید می کنم که با این سیاست های ارشاد دیگر در سینمای کشورمان فعالیت نخواهم کرد؛ یعنی تولیدی که در داخل کشورمان باشد و براساس قواعد وزارت ارشاد و چرخه نمایش و مسائل حقوقی مرتبط با آن (از جمله شکایات) صورت بگیرد. وقتی رویه این باشد بله دیگر فعالیت نخواهم کرد؛ البته شاید قادر باش این را هم گفت که درحال حاضر دیگر کارگردانی که بخواهد این قدر من را وسوسه کند که در فیلمش نقشی بازی کنم وجود ندارد و تولیدات اینقدر ترغیب کننده نیستند.

فقط می ماند همان آقای فرهادی که آن هم قطعاً اگه در یک پروسه تولید جهانی باشد صد در صد بدون فکر پاسخ مثبت نقل خواهم کرد. اما اگه آن پروژه داخل کشورمان باشد و براساس فیلمنامه مصوبی ارشاد و درگیر چرخه و شورای نمایش و با این مدیران باشد، بله، قطعاً نقل خواهم کرد:نه!

دلیل وداع فریبرز عرب نیا از سینما + تصاویر

– ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد –

نگارش : توانا ق.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای نسيم سحری بندگی من برسان
««« »»»
که فراموش مکن وقت دعای سحرم

علت وداع فریبرز عرب نیا از سینما + عکسها و تصاویر

TT / 393 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال