http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

مهاجرت فریبرز عرب نیا و فرزندش از کشورمان ایران؟! (۲ عکس)

مهاجرت فریبرز عرب نیا و فرزندش از کشورمان ایران؟! (۲ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

مهاجرت فریبرز عرب نیا و پسرش از ایران؟!

فریبرز عرب نیا که به تازگی در اکران رمانتیک های ناآرام حاضر بود این روزها مشغول جابه مکانی و فراهم کردن مقدمات مسافرت به خارج از کشور است.

درلا به لای نگرانی های این روزهای عرب نیا با او مکالمه ای داشته که بسیار شفاف پاسخ داده است.
آقای عرب نیا چه شد که بر این شدید به تئاتر برگردید و چه چیز در این نمایشنامه شما را به روی صحنه آمدن مجاب کرد؟
ضروری آگاهی میدارم پیش از هرچیزی توضیحی بدهم که امیدوارم این توضیح سوءتفاهم برای کسی به وجود نیاورد. واقعیت این است که رمانتیک های ناآرام یک تئاتر کامل در پرونده کاری ام به حساب نمییاید؛ برای این که در برنامه ریزی بسیار ضعیف بود و کار بدون تمرین روی صحنه رفت. نتیجه خوشبختانه خوشایند بود و برای تماشاگر، دلچسب. هدف من هم از حضور در این کار همین رضایت مخاطب بود. این یک تجربه صحنه ای و شاید یک اکران تجاری تلقی بشود که حداقل تماشاگر را در این تب و تاب سیاسی و اجتماعی آرام کند. خوشبختانه این خوراک برای مخاطب هم اصلاً مبتذل و بد عدم. اتفاقاً رویداد خجسته ای شد که مردمان از آن استقبال کردند. درواقع اگه مخاطب از کاری لذت نبرد کائنات را هم تکان بدهیم خاصیتی ندارد و من این شانس را داشتم که پایان هر اجرا مخاطب رمانتیک های نا آرام را راضی نگاه بکنم. امیدوارم گروه این اکران اگه اجراهای بیشتری دارند کامیاب باشند.
با این اوصاف، رجوع شما به صحنه و تئاتر پس از چندسال بیشتر به دلیل این نفس به نفس شدن با مخاطب بوده است؟
خیلی صادقانه بخواهم نقل بکنیم، چون دارم از کشورمان می روم، این تجربه برای من آغوش گیری تماشاچی ها، هم شهری ها و هم میهنانم بود که برای ما یک خاطره مشترک باقی قرار بدهد و این که هر دو این خاطره را به یاد بیاوریم و از آن به نیکی یاد کنیم. این یادگاری برای تماشاچی برای من از همه چیز اصلیتر بود؛ حتی اصلیتر از این که با این نقش می توانم در کارنامه ام یک نقطه عطف قرار بدهم یا نه، واقعیت این است که اولویت من ملاقات با مردمم بود در روزهای آخری که در کشورمان هستم.

مهاجرت فریبرز عرب نیا

عکس شماره ۱ ⇩
عکس مهاجرت فریبرز عرب نیا و فرزندش از کشورمان؟!

شما از یادگاری حرف میزنید و فراموش نا شدنی که مردمان بخواهند با شما آن را در ذهنشان به تصویب رسانند و شنیدن این جملات از زبان شما این مفهوم را به ذهن متبادر می کند که شما قصد مهاجرت از کشورمان دارید. البته مدتی هم هست که این شایعه به گوش میرسد که شما قرار است از سینما وداع کنید و برای همیشه از کشورمان بروید. این موضوع چقدر صحت دارد؟
به هیچ عنوان صحت ندارد. سینما و از آن اصلیتر فرهنگ کشورم از زندگی من نه تنها حذف شدنی نیست، که حتی تضعیف هم نمی شود. دلپذیر تر برایم این است که روز جدید این حس میهن دوستی و علاقه به فرهنگ کشورم در من تقویت می شود. هرچه سنم بیشتر می شود به مکاشفه در فرهنگ و غوطه ور شدن در آن مییاندیشم و طالب فراگیری هستم. هم میهنانم را با تمام ضعف ها، قوت ها و کشورم را با تمام اوج ها و فرودها و حتی پلشتی هایی که در دوره هایی به آن تحمیل می شود دوست دارم. موج ها و حماسه ها، بالا و پایین رفتن های وطنم در تمام سال هایی که زیستم حالا دیگر بیشتر شناخته شده و هیچ وقت قادر نیستم آن را از یاد برم یا بگذارمش اینجا و بروم کشوری دیگر. قاطعانه نقل میکنیم، هرگز قصد مهاجرت دائمی از کشورمان را ندارم و دلیل من از مسافرت طولانی مدت، شرایط زندگی شخصی ام است و این که می خواهم در کنار فرزندم باشم که قرار است تحصیلش را در کشور دیگری ادامه بدهد. چندسالی را مجبور می شوم زمان فعالیت کردن و استراحتم را عوض بکنم. پیش از این تابستان ها میخوابیدم و در طول سال کار، اما حالا باید همزمان با تحصیل جانیار کنار او باشم، آشپزی کنم و در کشوری که فقط من را دارد، مثل یک رفیق برای فرزندم باشم و در طول تابستان فعالیت کنم.
پس فعالیت های سینمایی تان در طول این مدت چه می شود؟
این به معنای این نیست که فعالیت های سنیمایی، ادبیاتی و عکس و تصویری ام در طول سال متوقف می شود. نه در همان لحظه ها بیشتر ذهنم را درگیر نگاشتن می کنم و برای رسیدن به آن پروژه هایی که در ذهنم هست تصویربرداری های تجربی و مستند خواهم داشت. می خواهم برنامه هایی را که عقب ماندند، به سرانجام منتقل بکنم و هم آنهایی که قرار است به نتیجه برسند را با یک چارچوب و طرح مشخصی آماده اش کنم. اینها یعنی در طول سال خیلی شاغل خواهم بود، اما عکس و تصویری از من نگاه نخواهد شد مگر در تابستان ها.
اهالی سینما و همکاران شما در طول این مدت برای ارائه پیشنهادات همکاری چگونه قادر هستند با شما مرتبط شوند؟
چندسالی است که با بعضی از دوستان یک سری قرارهایی داریم که به دلیل لطفی که به من دارند و قواره سینمایی ام نقشهای مشترکی وجود دارد که در حد وعده و همکاری است و در بعضی از موارد حتی تا سیناپس هم جلو رفته ایم. این کارها را باید موکول به تابستان آینده کنم، اما به طور کل ارتباط من با همکارانم از طریق آدرس ایمیلم خواهد بود که دوستان قادر هستند در صورت نیاز از اجلاس هنرپیشهان خانه سینمای کشورمان بگیرند.
آیا بنا ندارید که در خارج از کشورمان فعالیتتان را ادامه بدهید؟ آیا برای همکاری با آنها توصیه یا نقشی دارید؟
هم توصیه دارم و هم به آن اندیشیده و می کنم. بحث گسترده ای است، اما ترجیحم این است که در پاسخ به پرسشتان نقل بکنیم فعلاً در عرصه هنرپیشهی و کارگردانی حرفه ای خارج از کشورمان به جهت این که در طول سال امکانش را ندارم، متوقف خواهد بود، اما در طول تابستان به پیشنهاداتم چه در ایالات متحده و چه در اروپا مییاندیشم.
از اروپا هم توصیه دارید؟
بله من از یکی دو کشور اروپایی چندین توصیه ساخت فیلم در زمینه مهاجرت دارم که باید به آن بیشتر اندیشم و احتمال دارد این همکاری اتفاق بیفتد. اما همه چیز الان برای من در سایه فرزندم هست و تمام ذهنم را معطوف به او کرده ام و قادر نیستم درباره برنامه های آینده کاملاً شفاف حرف زنم.
در حوزه ادبیات چگونه، شما سال هاست دستی به قلم دارید و شاید خیلی از مخاطبانتان منتظر به سرانجام رسیدن آن باشند.
کلکسیون داستانهای من احتمالا به زودی چاپ می شوند، الان در مرحله ویراستاری و بازنویسی نهایی هستند.
عکس شماره ۲ ⇩عکس مهاجرت فریبرز عرب نیا و فرزندش از کشورمان؟!
اوضاع بد سینما بر آن شوی را برای شما آسانتر کرد؟
اگه نخواهم دروغ نقل بکنیم اوضاع آشفته فرهنگی این درد را برایم تحمل پذیرتر کرد. امیدوارم از حرفم سوء استخراج نشود اما به نظرم می آید که ما ضربات فرهنگی عمیقی در طول چندین سال گذشته نگاه کردیم که هنوز از پس جبرانش برنیامده ایم و ضربات دیگری هم در کنارش دارد می خورد. این به من و خیلی ها اثبات می کند که در زمینه فرهنگی به اندازه سیاست همه چیز برای ما جدی نیست. البته از یک جهت باید خداراشکر کنیم، چون هرچیزی را که به اندازه سیاست مهم شماریدیم نابودش کردیم. امیدوارم از این بابت هیچ وقت فرهنگ را اینقدر مهم نشماریم. و در آخر آرزوی عمیقی که برای کشورم دارم این است که فرهنگ به جایگاه مستحقش در زندگی روزمره دست یابد؛ نه در شعار و رسانه، بلکه در تاکسی ها، خانه ها، مطب دکتر، مقر تحقیقات هسته ای و خیابان ها و… به فرهنگ قرار می داری در ارتباط با یکدیگر برسیم.
ناگفته ای مانده که بخواهید آن را مطرح کنید؟
«حرفی که برایم خیلی اهمیتی می دارد، این است که من هیچ وقتی به صراحت نقل نکردم که چقدر مردمان سرزمینم را دوست دارم و به آن ها دلبسته ام یا درصدد این نبودم که القاب تصنعی درباره شان مصرف بکنم که آن ها را وادار به پذیرش من کند ؛ چیزی که متاسفانه در جامعه ما به یک اپیدمی مبدل شده است، اما الان که مجبورم زمان کمی در کشورمان و کنارشان باشم می خواهم نقل بکنیم که قلبم به اندازه تک تک شان می تپد. در طول این سال ها انرژی خیلی خوبی به من دادند و اینقدر این حس برایم خوشایند بوده و هست که مییاندیشم با شیرینی اش سختی این مرحله از زندگی ام کاهش داده میشود. من ۳۰ سال است که از مردمم محبت های پررنگی نگاه کرده ام که تحمل این بی مهری ها را سبک کرده بود، زبانم برای تشکر از آنها قاصر است و امیدوارم ملتم به عرش برسند به امید حق.»

مهاجرت فریبرز عرب نیا و فرزندش از کشورمان؟!

****براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد****

نگارش از: بهار ج.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن را که بوی عنبر زلف تو آرزوست
««« »»»
چون عود گو بر آتش سودا بسوز و ساز

مهاجرت فریبرز عرب نیا و فرزندش از کشورمان ایران؟! (۲ عکس)

TT / 211 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات