زندگینامه و بیوگرافی زندگی خصوصی زورا نیل هرستون نویسنده آمریکایی (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

بیوگرافی زندگی شخصی زورا نیل هرستون نویسنده آمریکایی

نگارنده ی آمریکایی که شهرت او برای رمان ها و کلکسیون های فولکلور مبین فرهنگ آفریقایی – آمریکایی است.

تا خورشید پرید

زورا نیل هرستون

تولد، ایتنویل، فلوریدا،؟ ۱۹۰۱

مرگ، فورت پیرس، فلوریدا، ۱۹۶۰

نگارنده ی آمریکایی که شهرت او برای رمان ها و کلکسیون های فولکلور مبین فرهنگ آفریقایی – آمریکایی است.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس زندگی نامه زندگی شخصی زورا نیل هرستون نگارنده آمریکایی
زندگی نامه زندگی شخصی زورا نیل هرستون نگارنده آمریکایی

زورا نیل هرستان در شهر سیاهپوست نشینی که آمریکایی – آفریقایی ها آن را تأسیس کرده و اداره اش می کردند، قوی و مغرور بار آمد. پدرش سه دوره شهردار ایتنویل بود، اعتقاد داشت که زورا روحیه ی خیلی خوبی دارد. مادرش آرزو داشت «تا خورشید بالا بپرد» – چنانچه نه، حداقل کمی از زمین دور بشود.

هرستان نخست در نیویورک فرود آمد، آن جا «داستان های ایتنویل» را کامل کرد. قادر میبود هر جمعی را مجذوب کند و به خنده بیندازد و دقیقه ی بعد اشکشان را در بیاورد. هرستان قد بلند و گیرا، پر زرق و برق بود و النگو و گردنبند می انداخت، به سرش همیشه کلاه قرار میداد.

«داستان های زورا» درباره ی رفتارهای تکان دهنده اش همه جا انتشار داده میشد. یک بار با تیپ سفیدی، عازم ضیافت بود، در بالابر مشت محکمی به فوت شدی زد که میخواست او را بغل کند. – و پشت سرش را هم ندید و مرد همین طور روی زمین افتاده بود. یک بار دیگر سکه ای از کاسه ی گدایی برداشت و به او وعده داد که بعدا به او برگرداند، و قسم خورد که الان برای پرداخت بلیط مترو بیش از او به این سکه احتیاج دارد. دوستانش چندین روز بعد از آمدنش به منهتن ساختمان ساده ی او را مبله کردند. کسانی که به دیدنش می آمدند مجبور می شدند در غذای قابلمه ی روی گاز با هم شریک شوند، هرستان گاهی مارماهی طبخ میکرد یا بامیه تفت میداد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس زندگی نامه زندگی شخصی زورا نیل هرستون نگارنده آمریکایی
زندگی نامه زندگی شخصی زورا نیل هرستون نگارنده آمریکایی

زمانی سازدهنی می زد، از دیگران می درخواست ترانه های مذهبی بخوانند و طبل بزنند. اما به رغم شلوغی و طرحی اش، نویسندگی برایش بسیار مهم و جدی بود. «من باید آینده ی خود را بسازم یا سر این تلاش فوت بشویم… »

برای جمع آوری موضوعات گوناگون به نقاط بسیار دور مسافرت می کرد. به عنوان زن مجردی که تنها مسافرت می کرد، طبعا با داستان های کوچک و بزرگی روبهرو می شد (کک در تخت) یا (توفان شدید) و اتفاقات دیگری که او را مجبور میکرد با خود اسلحه داشته باشد. تمرینات آیین وودو را آموخت، از مردگان زنده شده تصویر و عکس گرفت (اجسادی که از مرگ بازگشته بودند)، و با دکتری اهل جامائیکا دوست شد که قادر میبود هزاران قورباغه را ساکت کند. یک بار در نیواورلئان مجبور شد برای جلب اعتماد ساحری (کرئول) شصت و نه ساعت دمر، بدون آب و غذا روی نیمکتی بخوابد و ماری کنارشی باشد. هرستان در اتاقک هایی که اجاره می کرد یا در خانه ی قایقی اش روی میز کارت بازی مینگاشت و خانه ی قایقی تنها دارایی او در این سال ها بود. هیچ وقت پولدار عدم. همان روزی که فهمید کتاب اولش را تهیه کرده اند، صاحبخانه به دلیل توجه نکردن اجاره او را بیرون کرد. سال ها بعد، در همان روزی که یکی از قصه هایش در ساتردی ایوینینگ پست  چاپ شد، او کاری به عنوان پیشخدمتی یافت.

دو بار برای مدت لغزش زندگی مشترک را آزمود، شوهرش که پانزده سال از او کوچولوتر بود بعدها ادعا کرد که هرستان او را جادو کرده بود. اما هرگز به فوت شدی برخورد نکرد که در نویسندگی او دخالت نداشته باشد و در نویسندگی همیشه پیروز می شد.

هرستان ترجیح می داد وقت خود را زیاد صرف تعصبات نژادی، که در تمام زندگی با آن روبه رو بود، نکند. تحقیرآمیزترین اتفاق هنگامی بود که دکتر سفیدپوستی برای معاینه او را به اتاق رختشویی برد، طوری که بیماریهای دیگرش او را نگاه نکنند. نقل میکرد، چنین اتفاقاتی بیشتر من را گیج میکنند تا اینکه زشت به چشم بیایند: «چه طور کسی قادر هست لذت همراهی من را تکذیب کند؟»

بدترین اتفاق زندگی او اتهام تجاوز به یک فرزند سفید ده ساله بود. این اتهام خیلی زود، از بین برده شد اما یکی از کارمندان سیاهپوست دادگاه، این داستان را در اختیار مطبوعات گذاشت. هرستان احساس می کرد به او خیانت شده است. تبلیغات برای او به چنان کابوسی مبدل شد که می درخواست دست به خودکشی بزند: «اعتقاداتم در من فروریخته است.»

نقل میشود هرستان در پنجاه و نه سالگی بر اثر بیماری قلبی در یک آسایشگاه خیریه فوت کرد. او را با زیرجامه ی بلند صورتی روشن دفن کردند.

قبر او که در آرامگاه مخصوص ی سیاهپوستان است، مدت ها بی نام بود تا سال ۱۹۷۳ که آلیس واکر (یکی از نویسندگانی که از هرستن تأثیر پذیرفته بود) نشانه ای گرانیتی بر سر مزار او نصب کرد و او را «نابغه ای از جنوب » نامید.

چوب الف

• هرستان در وقت خود مرجعی قدرتمند و معتبر در زمینه ی فولکلور آفریقا- ایالات متحده بود. سال ها روی «قاطرها و مردان» فعالیت میکرد. پیرامون فلوریدا و لوییزیانا مسافرت می کرد و داستان جمع آوری می کرد («چرا گربه ها نه جان دارند»، «چرا بانوان از مردان سوء بهره میگیرند؟» و قصه های بز و خرگوشی). جوکها، ترانه های مردمی و درمان های باستانی را گرد می آورد. «مردان و قاطران» را دقیق ترین کتاب در زمینه ی فولکلور آگاهی داشته اند. هرستان نقل میکرد «جمع آوری فولکلور آن قدر که به چشم می آید ساده نیست.» چرا که خوب ترین داستان ها از مناطقی به دست میآید که مردمش از غریبه ها شرمسار هستند.

• چشمان شان خدا را می دید اصلیترین رمان هرستان است. او میخواست با این اثر عشقش را به معشوق سرخپوستش از اهالی غرب جاودانه کند. در رمان «جنگل های کیک چای» شخصیت اصلی داستان فوت شدی است که جینی کرافورد (یک زن) را به عنوان همتا و برابر با خود می پذیرد. این اثر و دیگر آثار هرستان سال ها نکته بی توجهی قرار گرفت تا سال ۱۹۷۷ که اجلاس زبان مدرن اعلام کرد چاپ اثر چشمان شان خدا را می دید خاتمه یافته است و چاپ آن بیش از هر اثر دیگری نکته نیاز است. در چاپ های بعدی، بسیار خوب به فروش رسان کرد و «یکی از اصلی ترین شالوده های ادبیات آفریقایی – آمریکایی» نام گرفت.

– ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کمک کنيد –

نگارش : شادی س.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شاهين صفت چو طعمه چشيدم ز دست شاه
««« »»»
کی باشد التفات به صيد کبوترم

زندگینامه و بیوگرافی زندگی خصوصی زورا نیل هرستون نویسنده آمریکایی (۲ عکس)

TT / 172 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال