زندگینامه و بیوگرافی زندگی سخنران مشهور دانیل پینک + آثارش


با دیگران به اشتراک بگذارید

بیوگرافی زندگی سخنران معروف دانیل پینک + آثارش

پینک که خبرنگار، نگارنده، سخنران، فعال سیاسی و فعال اقتصادی سرشناسی است؛ چهار کتاب نگاشته که به سی ودو زبان زنده ی دنیا ترجمه شده اند

 دانیل پینک

• رتبه ی سال ۲۰۱۱: ۲۹

• رتبه ی سال ۱۳:۲۰۱۳

پینک که خبرنگار، نگارنده، سخنران، فعال سیاسی و فعال اقتصادی سرشناسی است؛ چهار کتاب نگاشته که به سی ودو زبان زنده ی دنیا ترجمه شده اند. در “مملکت آزاد: آینده ی فعالیت کردن برای خود” او تشویق به فعالیت کردن افراد برای خود می کند و آنها را از قرار گرفتن در چهارچوب زندگی سازمانی فراری داده و متوجه فرصت های بیشمار موجود در اینترنت می کند. کتاب دیگر او ” هدایت: تعجب برانگیز درباره ی آنچه که ما را با انگیزه می نماید”  است. همچنین کتاب وی در سال ۲۰۱۲، “انسان برای به فروش رسان: حقیقت اعجاب آور درباره ی ترغیب، متقاعد کردن، و تأثیر قرار دادن بر دیگران”  در لیست جوایز خوب ترین کتاب کانون تینکرز فیفتی در سال ۲۰۱۳ قرار گرفت و در کتاب “داستان های جانی بانکو: آخرین پیشنهاد شغلی که نیاز دارید”  از یک شخصیت کارتونی ژاپنی در ژانر کتابهای کسب وکار بهره می برد تا کتاب پرفروش دیگری خلق کند. “یک ذهن کاملاً تازه: چرا راست مغزها آینده را رقم خواهند زد؟”  و به قدرت تفکر خلاق در جهان تجارت به روز اشاره می کند. او یکی از نویسندگان مجله وایرد است.

تصویر و عکس زندگی نامه زندگی سخنران معروف دانیل پینک + آثارش
زندگی نامه زندگی سخنران معروف دانیل پینک + آثارش

دانیل پینک، بر این باور است که در طی چند دهه ی گذشته، جوامع غربی بیش از آنچه باید مقام با مغزها” را زیاد کرده اند. “چپ مغز” در اصطلاح به افرادی نقل می شود که هنگام تفکر از توابع خطی و منطقی بهره میگیرند و به باور دانشمندان این افکار توسط نیمکره ی چپ مغز مهار می شوند. حساب دارن، و کلا و اقتصاددانان از این جمله افراد هستند. دانیل پینک در کتاب اخبر خود بنام “یک ذهن کاملا تازه: چرا راست مغزها آینده را رقم خواهند زد” نقل می کنید که جامعه به آرامی به قدرتهای خلاق و غیرخطی نیم کره ی راست مغز پی میبرد. طراحان، هنرمندان، موزیک دانان و نویسندگان از افرادی هستند که هنگام تفکر بیشتر از نیمکره ی راست مغز خود استفاده میکنند. پینک ادعا می کند که قابلیتهای نیم کره ی چپ مغز که رحلت کرده از اهمیت بالایی برخوردار بود، در جهان امروز چندان کار آیی ندارد. پینک در اینباره چنین نقل می کنید: “تواناییهای نیم کره ی چپ مغز مانند تفکر منطقی، برداری (خطی) و یا صفحه ای همچنان اهمبت دارد ولی نسبت به قابلیتهای نیمکره ی راست مغز مانند استعداد هنری، تفکر خلاق، ابتکار و تصویرسازی ذهنی در جایگاه دوم قرار میگیرند.” بنا به گفته ی پینک، آنچه جایگاه کارآزمودگان چپ مغز را متزلزل می کند این است که آنها به سادگی جایگزین می شوند. امروزه می نگاه کنیم که حسابداران، برنامه نویسان و وکلا با کارآزمودگان کم هزینه تر در کشورهای در حال توسعه جایگزین می شوند و یا وظایف آنها توسط کامپیوتر به ثمر می رسد.

وی نقل می کنید: “امروز نرم افزارهای حسابرسی کار یک حسابدار را به انجام میرسانند و وب سایتهای حقوقی در اینترنت مانند یک وکیل به شما مشاوره میدهند.” به باور پینک، برای توسعه یافتن و حتی باقی ماندن در جهان پر رقابت امروز، افراد باید چیز بیشتری ارائه کنند. چیزی که قادر نباش آن را کپی کرد و یا توسط کامپیوتر انجام داد. او برای نمونه، مهندسی را مثال میزند؛ رشته ای که به آرامی زیان پذیر می شود. پینک نقل می کنید که علاوه بر قابلیتهای مهندسی، قابلیتهای دیگری هم داشته باشند. افرادی که به آسانی رابطه برقرار می کنند و یا خلاقیت بالایی دارند. مهندسانی که در دیزاین سررشته دارند و یا به چند آنها را از سایرین متمایز می کند. او بر این باور است که مهندسان امروز، نباید تنها به قابلیتهای خود در حل مسائل ریاضی اکتفا کنند. صاحبان کسب و کار از تعلیم های هنری بهره بسیاری میبرند.

دانیل پینک، که تحلیلگر حالت تجاری بسیاری از کمپانی های بزرگ در داخل و خارج آمریکا است، در کتاب خود با افراد کامیاب متعددی در سر تا سر جهان مصاحبه کرده است. وی نقل می کنید بسیاری از این افراد و حتی آن دسته که مشاغل مرتبط با نیمکره ی چپ مغز دارند، رحلت کرده تعلیم های هنری نگاه کرده اند. پینک متوجه شد که آموزش هنر به زندگی تجاری و حرفه ای این افراد کمک شایانی کرده است. مورد جالب توجه دیگری که پینک در ضمن مصاحبه با این افراد آگاهی دار دست یافت این است که “آی کیو” و یا ضریب هوشی، نقش چندانی در موفقیت افراد بازی نمی کند. او در اینباره نقل می کنید: “افرادی که عملکرد گیراای در زندگی دارند الزاماً ضریب هوشی بالا ندارند. “آی کیو” به نسبت نقش کوچولوای در موفقیت افراد ایفا می کند.”

بنا به باور پینک، والدین به منظور آماده سازی فرزندان خود برای مشاغل آینده باید به پرورش هر دو سوی مغز کودکان توجه کافی کنند. ملیندا ویلکاکس، رییس اجلاس اولیا مربیان الکساندریا، که یک نشست بحث و مصاحبه در رابطه با مباحت این کتاب به انجام رسانده است، نقل می کنید: “من مییاندیشم حدود پانصد نفر در الکساندریا این کتاب را خوانده اند. نظرات خوانندگان به طور جالبا توجهی مثبت است. مطالب این کتاب دیدگاه من را نسبت به نقش والدین در قبال فرزندان عوض کرد. من متوجه شدم که تنها نمرات خوب در آزمایشات برای تضمین آیندہ ی فرزندان کفایت نمی کند.

” فرانسیس چایسی، معلم هنر در دبیرستان “تی سی ویلیامز” در شهر الکساندریا نقل می کنید مطالب این کتاب به او یاری رساند تا برخی شیوههای بنیادین تدریس خود را عوض کند. با این حال چایسی نقل می کنید شیوه ی نوین تفکر که در این کتاب آمده است برای وی و سایر افرادی که در زمینه های هنری کار میکنند، چندان تازگی ندارد. با وجود این، مباحث کتاب “یک ذهن کاملا تازه” توجه بسیاری را در سر تا سر امریکا به خود جلب کرده است. این کتاب تنها به شگفتی های مغز انسان توجه نمیکند، بلکه روشهای نوین و شاید بهتری را برای رویارویی با جهان پیچیده ی امروز ارائه می کند.

دانیل پینک دانش یاد گرفته اقتصاد است و بیشتر درباره ی مدیریت و کسب و کار سخن نقل می کنید. مطلب زیر خلاصه ی بسیار لغزش از سخنرانی دانیل پینک درباره ی “انگیزش” است:

من چند سال اخیر رو صرف بررسی دانش انگیزه های بشری و به طور خاصی بررسی اثر محرکهای خارجی و ذاتی کردم و به شما نقل می کنیم، که اگر به علم بینید، یک نبود تناظر بین چیزی که علم آگاهی می دارد و روشها در تجارت وجود دارد. و مسأله ی هشداردهنده این است که دستگاه کسب و کار یعنی پیش فرض ها و قراردادهایی که پایه ی کسب و کارهای ما هستند، این که چطور به آدمها انگیزه میدهیم، منابع انسانی رو چطور مورد استفاده قرار میدهیم. تمام اینها بر پایه ی محرکهای بیرونی بنا شده اند، بر پایه ی قضیه چماق و هویج !

ال اس ای، مدرسه ی اقتصاد لندن، خاستگاه یازده برنده ی جایزه ی نوبل اقتصاد. مرکز تعلیمی متفکرین بزرگ اقتصادی مثل، جرج سوروس و فریدریش هایک، و میک جگر اقتصاد دانان الی اس ای بر روی پنجاه ویک دانشجو مطالعه ای به انجام رساندند که برنامه های “توجه کرد در قبال اثر بخشی” رو در شرکتها چک میکرد. و به این نتیجه رسیدند: ” مشوق های مالی قادر هست به نتیجه ی منفی در اثر بخشی کلی منجر شوند.

” بین آنچه علم می دونه و آنچه در تجارت انجام می شه نبود مطابقت هست و چیزی که من رو نگران می کنه، الان که روی خرابه های سقوط اقتصادی ایستاده ایم، این است که سازمانهای زیادی تصمیماتشون و خط مشی شان را در رابطه با استعدادها و افراد بر پایه ی تصورات تاریخ گذشته و آزمایش نشده بنا کردند. که بیشتر ریشه در باور عامیانه دارد تا در علم و چنانچه ما واقعا میخواهیم از این وضع اقتصادی بیرون رویم و چنانچه اثر بخشی بالا در کارهای قرن بیست و یک میخواهیم، راه حل این است که دیگه کارهای اشتباه نکنیم و افراد رو با هویج شیرین تر فریب و با چماق تیزتر به مخاطره نیاندازیم ! یک رهیافت کاملا تازه ضروری داریم.

این جنگ عظیمی بین این دو رویکرد است، جنگ بین روشهای ایجاد انگیزه، درسته؟ انگیزش درونی در برابر انگیزش بیرونی. خودمختاری، تخصص و هدف در برابر هویج و چوب. و کی برنده می شه؟ انگیزش درونی، خودمختاری، تخصصی و هدف، در ضربه ی فنی.

آنچه علم آگاهی می دارد و آنچه در تجارت انجام میشود بر هم منطبق نیستند. این چیزی است که علم آگاهی می دارد.

یک: پاداشهای متداول قرن بیستم آن انگیزشهایی که ما مییاندیشیم قسمتی طبیعی از تجارتند، و نیز تاثیر می دارند اما تنها در شرایطی که به طرز سوپرایز سازنده ای محدوداند. دو: آن پاداشهای “چنانچه- آنگاه” اغلب نوآوری را از میان میبرند. سه: راز اثر بخشی بالا در پاداش و جزا نیست، بلکه در آن محرک درونی است – محرکی که کارها را برای خودمان به انجام رسانیم. محرکی که کارها را به این دلیل به انجام رسانیم که اهمیتی می دارند.

و حالا خوب ترین قسمتش این است. ما قبلا این را آگاهی می داشتیم. علم به ما ثابت می کند که در دلهامون این را آگاهی می داشتیم. پس، چنانچه ما این نبود مطابقت بین آنچه علم آگاهی می دارد و آنچه در تجارت انجام می شود را تهیه کنیم، چنانچه ما انگیزه هایمان، منظورمان از انگیزه را به قرن بیست و یک بیاوریم، چنانچه از این طرز تفکر تنبلانه و خطرناک هویج و چوب بگذریم، قادر می باشیم تجارتهایمان را تقویت کنیم.

***نظر يادتان نرود***

نگارنده: درسا ز.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق
««« »»»
چارتکبير زدم يک سره بر هر چه که هست

زندگینامه و بیوگرافی زندگی سخنران مشهور دانیل پینک + آثارش

TT / 253 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال