http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

در سینمای کشورمان توجه کردن نهضت عاشورا جایگاه مختص ای ندارد!

در سینمای کشورمان توجه کردن نهضت عاشورا جایگاه مختص ای ندارد!

با دیگران به اشتراک بگذارید

در سینمای ایران پرداختن نهضت عاشورا جایگاه ویژه ای ندارد!

سینمای کشورمان

توجه و تمرکز بر حماسه بزرگ عاشورا، قیام و شهادت امام حسین (ع) و خانواده و یارانش و فلسفه این نهضت عظیم، موضوعی است که سال‌هاست در سینمای کشورمان نکته غفلت قرار گرفته است و در طول تمام این سال‌ها، آثار سینمایی تولید شده در بخش‌های قصه ای، مستند، انیمیشن و… شاید به تعداد انگشتان دست برسد. 

با مرور تاریخ کشورمان و دنیا این نکته به خوبی محرز می‌شود که قیام امام حسین (ع) علیه حکومت فاسد و استبدادی یزید بن معاویه، سرمنشاء انقلاب‌ها، حرکت‌ها و قیام‌های سرنوشت‌ساز و اثرگذار تاریخی و الهام‌بخش مبارزات مردمان کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی با ستم و استبداد، فساد، بی عدالتی، کشت و کشتار و رفتارهای تروریستی در دنیا شده است.

چهار فیلم «سفیر» ساخته فریبرز صالح در سال  ۱۳۶۱، «روز واقعه» به کارگردانی شهرام اسدی محصول سال ۱۳۷۳، «عصر روز دهم» ساخته مجتبی راعی در سال ۱۳۸۷، «رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش محصول سال ۱۳۹۱، انیمیشن «ناسور» محصول سال ۹۴ به صورت جدی موضوع عاشورا را نکته توجه گذاشته اند. از میان این فیلم ها نیز «رستاخیز»، «سفیر» و «روز واقعه» مشخصا به واقعه عاشورا توجه کرده اند. حین این که فیلم اپیزودیک «هیهات»که در ۴ اپیزود توسط ۴ کارگردان ساخته شده و از ۷مهرماه نمایش می‌شود، به موضوع عاشورا اشاره دارد. ساخت و نمایش فیلم رستاخیز هم که به خاطر نمایش چهره هنرپیشه نقش حضرت عباس بن علی (ع) موجب واکنش شدید برخی از مراجع تقلید ومردم و به دنبال آن پایین کشیده شدن از پرده نمایش شد، از پرحاشیه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای کشورمان محسوب می‌شود.

البته به طور کلی فیلم‌های مذهبی از حساسیت خاصی برخوردارند و چون زندگی و شهادت امامان معصوم علیهم السلام را به عکس و تصویر می‌کشند باید تحقیقات گسترده انجام شود و نظر علمای متخصص دین که تواتر و موثق بودن منابع را مد نظر گیرند لحاظ شود. در میان موضوعات مذهبی، قیام امام حسین (ع) به خاطر شبهات مطرح شده و داستان هایی که از این قیام و حوادث صحرای کربلا در روزهای نهم و دهم محرم سال ۶۱ هجری قمری نقل می‌شود، از حساسیتی مخصوص و خاص برخوردار است. در این موضوع حتی یک لغت از یک کلکسیون دیالوگ اگه شبهه‌دار باشد و معانی متعددی را به ذهن مخاطب برساند نکته واکنش با سرعت و گسترده قرار می‌گیرد و امکان می دارد کل اثر را از لحاظ وثوق و صحت، نکته زیان و اتهام به انتقال اطلاعات کذب گذارد.

اما با وجود این حساسیت مخصوص، فیلمسازان می‌توانند موضوع فیلم با سوژه امام حسین (ع) را گسترده‌تر کنند و تنها معطوف به داستان دهم محرم نشوند. چون عاشورا کلاس درسی به وسعت تمام دنیا است. مکتبی که برای شاگرد آن بودن، شرط خاصی لحاظ نمی‌شود و از همه ادیان و با هر قومیت و ملیتی می‌توان الگویش را سرمشق آزادگی کرد. 

تاثیرات این قیام در اسلام، تاثیر دنیا اسلام به روز از این نهضت عظیم، کرامات و امداد غیبی آن حضرت ، نذوراتی که با نام و توسل به امام حسین (ع) یا حضرت عباس (ع) نتیجه داده است، افراد غیرمسلمانی که به خاطر آشنایی با مکتب امام حسین (ع) به دین اسلام روی آورده‌اند و … می‌توانند سوژه یک فیلم عاشورایی باشند.

یکی از آثار مستند سینمایی کشورمان ، «کربلا جغرافیای یک تاریخ» محصول حوزه هنری و روایتی متفاوت از قیام امام حسین (ع) و تاثیر آن بر فرهنگ و سبک زندگی شیعیان از گذشته تا امروز است. این مستند قصه ای مخلوطی است از تعزیه، نقالی، انیمیشن و کارگردان کوشیده از تکنیک‌های گوناگون بصری برای روایت حادثه عاشورا بهره گیرد. 

 جناب آقای شهاب حسینی راوی این فیلم است و مجید انتظامی برای آن موزیک نوشته ساخته است. بهروز مفید تهیه‌کنندگی «کربلا جغرافیای یک تاریخ» را برعهده دارد. 

 «کربلا جغرافیای یک تاریخ» در سی و سومین فستیوال فیلم فجر و نهمین دوره فستیوال سینما واقعیت روی پرده رفت، این مستند قصه ای تندیس خوب ترین تحقیق و پژوهش از فستیوال چهلچراغ را گرفته و نامزد دریافت تندیس خوب ترین فیلم و خوب ترین دستاوردهای هنری از این فستیوال بوده، «کربلا جغرافیای یک تاریخ» جایزه بزرگ فستیوال کربلا را گرفته است.

انیمیشن «ناسور» به کارگردانی کیانوش دالوند و تهیه‌کنندگی مشترک محمد حسین قاسمی و داریوش دالوند نیز اثر دیگری با موضوع حادثه کربلاست که به این موضوع اصلی بوسیله انیمیشن‌سازی پرداخته و به تازگی در فستیوال غدیر افتخار کسب کرده است.

باید نقل کرد زمانی فیلمسازان ایرانی بخصوص جوانان فیلمساز تشویق و ترغیب به ساخت فیلم‌های ارزشی می‌شوند از دل و جان برای آن مایه می‌گذارند و نتیجه آثارشان نیز به طور متداول خوب و قابل پاسداری می‌شود.

مسئولان سینمایی کشور به نیروی جوان و مستعد کشور باید به عنوان سرمایه های غنی و تمام نشدنی و منابع بیکران استعداد نگاه و دقت دارند تا با بهره‌گیری از این نیرو، بتوانیم قدم‌های استوارتری در مسیر سینمای مذهبی و ارزشی برداریم و نام هنر و سینمای کشورمان در دنیا، در درجات بالای کیفیت هنری بدرخشد.

باشگاه خبرنگاران

******************

مسئول متن : بيژن د.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در بيابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم
««« »»»
سرزنش‌ها گر کند خار مغيلان غم مخور

در سینمای کشورمان توجه کردن نهضت عاشورا جایگاه مختص ای ندارد!

TT / 100 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام کارشناس فروش خودرو خارجی در شرکت کارن
ویدیو فیلم مجدداً شگفت زده می شوی ( آپارات )
محدودیت تحصیل دوباره در دوره های روزانه دانشگاه علوم پزشکی لغو شد
فیلم یادگیری کف سازی با شمشه ماله دستی تلسکوپی صیقلی ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم استند کاغذدیواری تیمبرلند (قسمت دوم) ( آپارات ) -دانلود و پخش
ویدیو فیلم مته تیزکن تایوانی تا سایز ۱۰۰ میلیمتر ( آپارات )
کیلیپ فیلم موس تازه ۵۰۰M گیمینگ کوگار با گارانتی گرین +( آپارات ) پخش
فیلم دریل پیچ گوشتی چکشی نمونه مدل DHP451RME ماکیتا ابزارمارت ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم سرشعله پریموس نمونه مدل +Primus Lite ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم implant euroteknika
کیلیپ فیلم یادگیری پارکور دوندگی روی دیوار +( آپارات ) پخش
دیدار رییس شورای ریاست‌جمهوری بوسنی و هرزگوین با رهبر معظم انقلاب
13 استان کشور همچنان در انتظار بارندگی
مریل استریپ در نقش هیلاری کلینتون
آغاز کلاس های آمادگی آزمون MSRT , آزمون EPT
باران پاییزی در کرج
کلیپ فیلم آموزش حسابداری آموزش حسابداری شرکت های جدید تاسیس
ویدیو فیلم پیتزا لوله ای! / دریافت کلیپ
عکس های سیمرغ از حضور گسترده بازیگران بازیگر و بازیگران در نمایش فیلم متولد ۶۵ (۱۰ عکس)
سیمرا حسن پور و شریک زندگی اش سامان سالور در نمایش فیلم متولد ۶۵ (۶ عکس)
تبلیغات