عملیات موصل و تاثیر مشخص بر تحولات حلب


این شهر که به دلیل شرایط مطلوب آب و هوایی به ام الربیعین ( مادر دو بهار) معروف است، رود دجله از شمال غربی تا جنوب از آنجا عبور می‌کند و این برای جغرافیا، اقتصاد و کشاورزی عراق اهمیت فراوانی دارد.

در ژوئن 2014 داعش به‌همراه هم‌پیمانان خود از 12 محور با 9000 جنگجو از کشورهای مختلف به موصل حمله و با وجود سه لشکر و بیش از 16 هزار نیروی پلیس، این شهر سقوط کرد. سقوط این شهر ضربه روانی گسترده‌ای بر حاکمیت و مردم عراق زد ، زیرا احساس می‌کردند خیانت بزرگی صورت گرفته است.

البته در همان زمان دستگاه‌های تبلیغاتی عربستان و بعضی کشورهای حوزه خلیج‌فارس با تبلیغات خود، آماده‌سازی کامل را ایجاد و بحث طایفه‌ای و مذهبی را کاملا مطرح کرده بودند و تاحدودی توانستند روی افکار عمومی بخشی از جامعه عراق تاثیر بگذارند.

مهم‌ترین مساله‌ای که در جریان این آزادسازی وجود دارد و کمک فراوانی می‌کند، وجود داوطلبان اهل سنت در حشد الشعبی است به گونه ای که گفته می شود بین 9000 تا 12 هزار نیروی داوطلب مردمی اهل سنت در کنار نیروهای سایر طوایف حضور دارند.

آزادی موصل یک پیام بزرگ ژئوپلیتیکی برای دولت و حاکمیت مرکزی عراق خواهد داشت و این به معنای کاهش شدید قلمرو جغرافیایی جریان‌های تکفیری و همچنین کاهش قابل توجه درآمدهای اقتصادی و مالی این جریان است.

از سوی دیگر، این عملیات قطعا تاثیر نظامی، سیاسی و روانی بر تحولات حلب خواهد داشت و بر تصمیم‌گیری قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای حل مساله این شهر تاثیر خواهد گذاشت.

با این اوصاف، همان‌طور که پیش بینی شده این کار یک‌شبه صورت نمی‌گیرد و به نظر می‌رسد هفته‌ها طول می‌کشد و بازخورد این عملیات در شهرهای مختلف عراق به شکل خرابکاری اعضای داعش خواهد بود.

دکتر عباس خامه‌یار - کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا

[ منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات