درست کردن اولین اطلس از سلول های اندام آدم


با دیگران به اشتراک بگذارید

تهیه نخستین اطلس از سلول های بدن انسان

عکس تهیه نخستین اطلس از سلول های بدن انسان

دانشمندان در حال تهیه یک اطلس از سلول های بدن انسان هستند. با این کار در واقع دانشمندان کاری را به انجام رسانده اند که دانش به روز هنوز قادر به انجام آن نیست!

به گزارش کلیک، بدن انسان شامل بیش از ۳۷ تریلیون سلول است که به حدود ۱۰۰ نوع گوناگون تقسیم بندی می شوند! سلول ها در واقع در حکم آجرهای آپارتمانی بدن انسان هستند اما هنوز هیچ راهی برای یافتن موقعیت این سلول ها، نوع و ویژگی های آن ها وجود ندارد. با این وجود، بر اساس نقل کرده های “یان سمپل”، این پروژه تازه قرار است نقشه ای از سلول های بدن آماده کند که به بشر در پیشبرد با سرعتتر اکتشافات علمی یاری رساند.

این نقشه که “اطلس سلول انسانی” نام دارد قادر هست نحوه فکری دانشمندان درباره بدن انسان را عوض کند. در کنفرانسی که هفته گذشته در لندن به انجام رسانده شده بود، یک گروه بین المللی از دانشمندان از برنامه های خود برای توسعه اولیه این نقشه گزارش کردند. این نقشه قرار است شامل نوعی موقعیت مختصاتی باشد که توسط آزمایشگاه هایی در سر تا سر جهان اجرا می شود تا سلول هایی را که در ایفای نقش در هر قسمت از بدن دخیل هستند، معرفی و توصیف کند. “اد یانگ” از این نقشه با عنوان “نوعی گوگل مپ برای سلول های بدن” یاد کرده است.

این پیشرفت عظیم، تا همین اواخر امکان پذیر نبوده است اما پیشرفت های اخیر در زمینه تکنولوژی بالاخره به دانشمندان این اجازه را داد تا بتوانند سلول ها را به طور مجزا مطالعه و توصیف کنند به مکان آنکه آن ها را به طور گروهی نکته بررسی گذارند. در این فرایند که با نام “بررسی سلول به طور انفرادی” هم شناخته می شود، دانشمندان قادر هستند هر یک از سلول ها را به طور مجزا چک کرده  و DNA آن ها را امتحان کنند و همچنین نگاه بکنند که هر یک از آن ها چطور فعالیت میکنند، چه نوع مولکول هایی را می سازند، طی شرایط خاص چطور عمل می کنند و چطور با سلول های پیرامون خود ارتباط برقرار می کنند؟

در نتیجه، تصویر مبهمی که از انواع سلول های موجود در بدن انسان متصور بودیم، در حال واضح تر شدن است که همین امر باعث افزایش تعداد انواع شناخته شده از سلول ها شده و دستیابی به عکس و تصویری دقیق تر از مریضی، تندرستی و فیزیولوژی بدن را ممکن می کند.

به محض آنکه این نقشه کامل شود، مرکز داده آن برای تمامی دانشمندان سر تا سر جهان رایگان خواهد بود. هرچند که بر اساس نگاشته “کیت کلاند”  در رویترز، این کار امکان می دارد حدود یک دهه زمان ببرد. انستیتوهای براود MIT، سانگر انگلستان و ولکام تراست هم در این پروژه سهم بسزایی دارند.

اولویت اول این گروه، تکمیل پروژه خودکاری است که نوعی خط مشی برای مرز داده را تعریف می کند که گام های ضروری برای تولید این اطلس و تکنیک ها و روش های آنالیزی را تبیین می کند.

**************

مسئول متن : غنچه ث.

نوآوری ها در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خورده‌ام تير فلک باده بده تا سرمست
««« »»»
عقده دربند کمر ترکش جوزا فکنم

درست کردن اولین اطلس از سلول های اندام آدم

TT / 70 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال