http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

اثربخشی حیرت آور حضور فرد در ارتفاعات بر اندام

اثربخشی حیرت آور حضور فرد در ارتفاعات بر اندام

با دیگران به اشتراک بگذارید

تاثیر عجیب حضور فرد در ارتفاعات بر بدن

تصویر و عکس تاثیر عجیب حضور فرد در ارتفاعات بر بدن

تنها با دو هفته اقامت در ارتفاعات کوهستان ها، خون شما تا ماه ها عوض خواهد شد. سازگاری بدن انسان در این شرایط به سرعت پیش مییاید.

کلیک- بدن انسان به محض قرار گرفتن در ارتفاعات شروع به سازگاری خود با محیط می کند. و این تغییر بیولوژیکی تا ماه های بعد حتی چنانچه هم در محیط کم ارتفاع قرار بگیرید، باز هم باقی خواهند ماند.

برای اولین بار دانشمندان تحقیقاتی در رابطه با خون کوهنوردان آغاز کردند تا نگاه بکنند که تغییرات متعدد به چه صورت بر قدرتمندی سلول های قرمز خونی در حفظ اکسیژن در محیط هایی با میزان اکسیژن پایین، تاثیر قرار میدهد. این تغییرات تنها در چندین ساعت پیش مییاید.

نتایج این یافته ها با فرضیه های قبلی تناقض دارد. ۵۰ سال است که دانشمندان معتقدند بدن انسان در محیط های مرتفع سلول های قرمز خونی تازه ای تولید می کند که در این وضعیت قدرتمندی بیشتری برای منتقل کردن اکسیژن به ارگان ها و ماهیچه ها بدن دارد.

دانشمندان معتقد بودند در محیط هایی مانند اردوگاه های اورست در نپال که اتمسفر تنها ۵۳ درصد اکسیژن دارد، بدن انسان تدریجا شروع به جایگیزینی سلول های قرمز خونی جدید می کنند. عملکرد بالا قدرتمندی خوب تری در انتقال اکسیژن دارد.

به نقل کرده سرپرست این تیم تحقیقی، رابرت روچ، دانشمندان طی ۵۰ سال این فرضیه را پذیرفته بودند. اما پرسشی که این فرضیه را تحت الشعاع گذاشت، این بود که این فرضیه برای مردمانی که در محیط های مرتفع اما با میزان اکسیژن پایین مانند تبت و اسکاتلند، میزیستند قابل قبول بود. اما کوهنوردان و یا اسکی بازان به چه صورت؟

طبق این فرضیه، چنانچه بدن شما در هر ثانیه دو میلیون سلول قرمز خونی می سازد، هفته ها زمان میبرد که تمامی این سلول ها جایگزین شوند، بنابراین کوهنوردان و یا اسکی بازان به چه صورت قادر میبودند در طول این مدت زنده بمانند؟ اما بر خلاف این فرضیه و همان طور که لاوِت نقل میکنید حتی مردم عادی هم ظرف مدت چندین روز قادر هستند خود را سازگار کنند.

برای بررسی آنچه که در حقیقت پیش مییاید روچ و همکارانش پروژه ای به نام AltitudeOmics را شروع کردند که افراد به صورت داوطلبانه در آن شرکت می کنند. این تحقیق در حال حاضر هم انجام می شود تا دانشمندان دریابند که چه تغییرات بیولوژیکی در بدن انسان وقتی که در محیط های مرتفع قرار می گیرند، پیش مییاید.

آن ها ۲۱ داوطلب سالم که شامل ۱۲ مرد و ۹ زن بین ۱۹ تا۲۳ سال می شدند را به اردوگاه ای نزدیک قله کوه چاکالتایا در بولیوی فرستادند. ارتفاع این کوه ۵۲۶۰متر یا ۱۷۲۵۷ پا می باشد.

از آن ها در چندین مرحله آزمایش خون گرفتند. پیش از این که زیاد بشوند، وقتی که ۳٫۲ کیلومتر (۲ مایل) زیاد شده بودند، و وقتی که تا ارتفاع ۱۵۲۵ متر پایین برگشتند و ۷ روز در آن ارتفاع ماندند. وقتی که یک هفته استراحت آن ها به پایان رسانده شد مجددا ۳٫۲ کیلومتر زیاد شدند.

جالب است آگاهی بدارید داوطلبان نقل کرده بودند دفعه دومی که از کوه زیاد شده بودند، به طور قابل ملاحظه ای آسانتر از دفعه نخست بود و دفعه دوم صعود بسیار خوب تری داشتند.

داوطلبان نه تنها بار نخست و در مسافرت نخست بدنشان با تغییرات سازگاری پیدا کرده بود، بلکه بار دوم هم بعد از این که در محیط کم ارتفاع قرار گرفته بودند این تغییرات دوباره برگشت.

وقتی که محققان نتایج امتحانات خون را چک کردند، دریافتند که سلول های قرمز خونی در روز نخست و به محض قرار گرفتن در محیط، جایگزین نشده بودند بلکه  شروع به عوض شده بودند.

این تیم تحقیقی همچنین تغییرات زیادی در سلول های قرمز خونی دیدند که مربوط به قدرتمندی این سلول ها در انتقال اکسیژن به ماهیچه ها و اعضای حیاتی است که از آن چه که انتظار می رفت پیچیده تر بود.

این اولین و تنها مدرک خارج از آزمایشگاه های خون است که سلول های قرمز خونی را تحت نظر دارد تا تغییرات بیولوژیکی در محیط های مرتفع را زیر نظر بگیرند. به نقل کرده لاوِت، به این دلیل که سلول های قرمز خونی حدود ۱۲۰ روز زنده می مانند، انتظار می رود که این تغییرات هم به همان اندازه در بدن انسان باقی بماند.

بنا بر نقل کرده های این تیم: “اولین بار است که به چنین شواهدی در رابطه با سازگاری متابولیک سلول های قرمز خونی دست یافته ایم، این سازگاری در ساعت های اولیه ای که بدن در محیط مرتفع با میزان اکسیژن پایین قرار می گیرد، پیش مییاید”.

این شواهد بسیار جالب است چراکه باعث نجات ۱۴۰ میلیون نفری می شود که در ارتفاعات (بالای  ۲۵۰۰ متر) در آفریقای شرقی، آسیا، آمریکای شمالی، مرکزی، و جنوبی، میزیند. بدن شما چنانچه در محیط های کم اکسیژن قرار بگیرند به تغییرات عادت می کنند.

این یافته ها در آینده به درمان مریضیهایی که در نتیجه نابود شدن حجم خون است، یاری میرساند. بنا بر نقل کرده لاوِت ” کمبود اکسیژن در نتیجه خونریزی های بسیار شدید است که به خاطر تصادفات رانندگی و یا در اثر اصابت گلوله پیش مییاید. این یافته ها چه در بخش ارتشی و چه در بخش غیر ارتشی قابل استفاده است”.

*******************

نگارنده : كامياب ف.

نوآوری ها در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هر کس که ديد روی تو بوسيد چشم من
««« »»»
کاری که کرد ديده من بی نظر نکرد

اثربخشی حیرت آور حضور فرد در ارتفاعات بر اندام

TT / 129 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
جواب اپراتور موبایل به فریدون شهبازیان: آواهای انتظار را شرکت های تامین محتوا از ناشران مجوزدار می گیرند
یادگیری حل خطای The disk is write protected در فلش مموری (۹ عکس)
برای گرفتن وام مسکن باید چقدر اوراق خرید؟ سال 95
مواد غذایی معجزه آسا برای کاهش تب
سمت راست استقلال چپ کرد!
اعلام اسامی محرومان هفته دهم لیگ برتر
تذکر کتبی وزیر بهداشت به رییس صدا و سیما
استخدام ۳۸۰۰ نفر در اورژانس پیش‌‌بیمارستانی
استخدام کارمند تولید محتوا در آژانس هواپیمایی آترین گشت پارس
استخدام طراح صنعتی در گروه صنعتی اتحاد مصدق
نخستین برنده آمریکایی بوکر
اصغر فرهادی به یاد محمدرضا رستمی نوشت
تقدیر رئیس شورای مفتیان روسیه از دبیرکل مجمع تقریب پیرامون
پخش سریال جدید بهرنگ توفیقی از اوایل زمستان
آرمان کربلا حاکمیت توحید و نفی طاغوت است
جستاری در حدیث اِنَّ الْحُسین مِصباحُ الْهُدی وَ سَفینَهُ الْنِّجاة و ارتباطش با اربعین حسینی(ع)
جلد دوم کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» رونمایی می شود
«بادیگارد» حاتمی کیا در انگلیس هم اکران شد
اربعین فضای شکلگیری جامعه عقلانی با محوریت حبّ امام حسین(ع) است (۲ عکس)
هشدار جدی/ مراقب باشید فروش گوشت میش به جای گوشت گوسفند!
تبلیغات