مطالعه تاریخ معاصر گیلان شکاف بین نسلی آیندگان را پرمی کند


با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالعه تاریخ معاصر گیلان شکاف بین نسلی آیندگان را پرمی کند

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان گفت: مطالعه آثار انتشار یافته از تاریخ معاصر گیلان می‌تواند قسمتی از شکاف عمیق بین نسل‌ها را در بین آیندگان پر کند.

عکس   مطالعه تاریخ معاصر گیلان شکاف بین نسلی آیندگان را پرمی کند

محمد پرحلم در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، اظهار داشت: مطالعه آثار انتشار یافته از تاریخ معاصر گیلان علاوه بر منافع فرهنگی که برای مردم عصر حاضر دارد می تواند شکاف بین نسل ها را برای آیندگان پر کند.

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری استان گیلان با اشاره به تغییر سیاست های حوزه هنری از "برنامه محوری" به "تولید محوری" گفت: ما توان خود را به سوی تولید کتاب، آلبوم موسیقی و فیلم در حیطه های مختلف در سطح ملی و استانی قرار دادیم.

پرحلم با اشاره به سیاست های "برنامه محور" حوزه هنری در ۸ سال گذشته بیان کرد: در گذشته در هر استان به طور سالانه بین سه تا پنج جشنواره برگزار می شد که تعداد این جشنواره ها در برخی استان ها حتی بیشتر بوده است.

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری استان گیلان افزود: برگزاری جشنواره های استانی در نقاط مختلف کشور مستلزم به کارگیری نیرو و هزینه بسیار بود لذا برگزاری این جشنواره های ملی و استانی کاهش یافت.

وی درباره برگزاری جشنواره های ملی در سطح کشور گفت: حوزه هنری در بخش فیلم در سطح کشور دو جشنواره مهم برگزار می کند که "جشنواره رویش" هر دو سال یکبار و "جشنواره فیلم "100 سالانه در حال برگزاری است.

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان در ارتباط با برگزاری جشنواره های استانی بیان کرد: در استان گیلان "جشنواره از ایده تا بداهه" به صورت سالیانه در حال برگزاری است که مهرماه امسال هفتمین دوره آن در مدت ۴ روز برگزار شد.

وی با اشاره به "جشنواره از ایده تا بداهه" امسال افزود: ۱۳۵ نفر در این جشنواره شرکت کردند که ۳۴ نفر به بخش نهایی راه پیدا کردند و در مراسم اختتامیه جشنواره از برگزیده های استعدادهای جوان و هنرمندان قدردانی شد.

پرحلم اعلام کرد: در مراسم اختتامیه "جشنواره از ایده تا بداهه" از سه کتاب رونمایی شد که عناوین آنها "تئاتر گیلان" نوشته علیرضا پارسی، "طرح انسان واره مشوش" نوشته یوسف فخرایی و "روزگار حبیب" نوشته حامد اخباری است.

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری استان گیلان اعلام کرد: کتاب های مختلفی در حوزه تاریخ شفاهی گیلان در حال انتشار است از جمله کتاب "مسافر تاریخ" که خاطرات عزیز طویلی نویسنده کتاب "تاریخ جامع بندرانزلی" است.

پرحلم اظهار کرد: از کتاب های در دست انتشار در حوزه تاریخ شفاهی از کتاب "رودخانه های کوچک چپرپرد" می توان نام برد که خاطرات دو شهید از روستای چپرپرد گیلان با نام های شهید "بهمن خاتمی" و "شهید میرجبار عزیزی" است.

وی در حوزه تاریخ شفاهی از دو کتاب در دست چاپ دیگر با نام های "رقص روی یک پا" خاطرات اسماعیل یکتایی لنگرودی، جانباز ۷۰ درصد و "تکیه ای بر آسمان" خاطرات اکبر صیاد بورانی، خلبان آزاده ای که از سال ۵۹ تا ۶۹ در اسارت به سر می برد نام برد.

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری استان گیلان با بیان اینکه در حوزه نهضت جنگل چند کتاب در حال آماده سازی است بیان کرد: روزنامه جنگل برای نخستین بار به شکل تخصصی به صورت نمایه نویسی آماده به چاپ است.

پرحلم اظهار داشت: "کتابشناسی نهضت جنگل" نیز از دیگر کتاب های در حال آماده سازی حوزه نهضت جنگل است که صفحه آرایی آن انجام شده و به زودی به انتشار می رسد.

وی در ارتباط با سیاست برنامه های حوزه هنری گیلان تصریح کرد: با انتشار آثار تاریخ معاصر گیلان و مطالعه آثار انتشار یافته، ضمن بهره مندی مردم عصر حاضر، شاهد پر شدن شکاف های عمیق بین نسل ها برای آیندگان خواهیم بود.

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری استان گیلان با بیان اینکه برنامه های اجرایی امسال به مانند سال گذشته بر اصل "تولید محوری" استوار است گفت: ممکن است تفاوت هایی در نوع تولید و نگرشی که به تولید داریم مشاهده شود.

پرحلم با اشاره به "تولید محوری" در حیطه فرهنگ و تمدن، تاریخ شفاهی و انتشار آثار گنجینه هایی که در حال حاضر دارا هستیم خاطرنشان کرد: امیدواریم با کمک رسانه ها فرهنگ مطالعه این آثار، بسط و گسترش یابد.

با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما عزيزان، يارى نماييد

گردآورنده: سالومه .ی

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ترسم که اشک در غم ما پرده در شود
««« »»»
وين راز سر به مهر به عالم سمر شود

مطالعه تاریخ معاصر گیلان شکاف بین نسلی آیندگان را پرمی کند

TT / 0 — TP / 0%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال