سوئیفت باز است اما پولی در آن مبادله نمی شود/ ساختار تجارت کشور به هم ریخته است


با دیگران به اشتراک بگذارید

سوئیفت باز است اما پولی در آن مبادله نمی شود/ ساختار تجارت کشور به هم ریخته است

خبرگزاری فارس: سوئیفت باز است اما پولی در آن مبادله نمی‌شود/ ساختار تجارت کشور به‌ هم‌ ریخته است

عضو هیأت نمایندگان اتاق تبلیغاتی کشورمان با بیان این که ساختار تجارت در کشور به‌ هم‌ ریخته است، گفت: ضعف بازاریابی صنعتی حضورمان را در بازارهای جهانی محدود کرده است.

یحیی آل اسحاق در مکالمه با خبرنگار تبلیغاتی خبرگزاری فارس با اشاره به این که در پسابرجام صادرات نسبت به واردات افزایش یافته است، گفت: ۷۰ درصد صادرات، مربوط به افزایش صادرات نفت و فرآورده های وابسته به آن بوده است.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که صادرات بر اشتغال و تولید موثر است، اضافه کرد: صادرات نفت و مواد پتروشیمی کمترین تأثیر را روی اشتغال و تولید دارد در حالی که برای افزایش اشتغال و تولید باید صادرات محصول صنعتی افزایش کشف کند.

آل اسحاق با بیان این که ۸۰ درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی ما به بازار عراق است گفت: این در حالی است که فعالین اقتصادی ما به خاطر معضلات مالی عراق هنوز قادر نبوده اند پول خدماتی را که به بخش دولتی این کشور ارائه کرده اند گیرند.

وی با اشاره به این که بازار صادرات ما به چندین عراق، چین، امارات و افغانستان … محدود شده است و این موضوع زیان بزرگی به صادرات می زند، تصریح کرد: رحلت کرده محصولات ما به ۲۷ کشور دنیا صادر می شد.

این کارشناس اقتصادی در رابطه با حالت تبادلات مالی و بانکی پس از برجام گفت: اگرچه سوئیفت باز است اما در عمل پولی در آن رد و تبدیل ساخته نمیشود.

آل اسحاق با تأکید بر این که اساس روابط بانکی پس از برجام شکل نگرفته است، بیان داشت: پس از برجام تبادلات مالی و بانکی نگاه کن بانک های کوچولو انجام می شود اما هنوز با بانک های بزرگ تبادلات مالی و بانکی انجام نمی شود چرا که این بانک ها به نظام ارتباطات مالی و بانکی ایالات متحده وصل هستند و به وحشت افت از جریمه اجازه فعالیت بانکی با کشورمان را به آنها نمی دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا علیرغم این که برای رونق تولید و افزایش اشتغال باید به رونق صادرات در بخش صنعت پرداخت، اما به این موضوع پرداخته نمیشود و همچنان صادرات ما بر پایه مواد خام است، گفت: عوامل گوناگون داخلی و خارجی بر صادرات تأثیرگذار است بطوریکه بخشی از صادرات به مسائل خارج از کشور، مسائل نگاه کن المللی و نوع استراتژی دیگران نسبت به ما برمی گردد.

آل اسحاق با تأکید بر این که عرضه یک محصول در بازارهای نگاه کن المللی کار ساده ای نیست، تصریح کرد: از آنجا که بازارهای دنیا صاحب دارد بنابراین محصولات تولیدی ما برای حضور در این بازارها باید قدرت رقابت داشته باشند.

وی با اشاره به این که کیفیت و قیمت خاتمه یافته یک کالا برای حضور در بازارهای جهانی نقش بسیار تاثیر می داری دارد، گفت: هزینه خاتمه یافته کالاهای ایرانی بالاست و این موضوع قدرت رقابت را از ما می گیرد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: به جز چندین واحد بزرگ پتروشیمی حالت بازاریابی واحدهای صنعتی ما ضعیف است و همین موضوع هم حضور ما را در بازارهای جهانی محدود می کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تبلیغاتی کشورمان همچنین بیان داشت: تاکنون این طوری بوده به علل گوناگون از جمله مصلحت، مسئولین سیاسی حوزه اقتصادی را فدای مسائل سیاسی کرده اند اما کم کم دیپلماسی اقتصاد کشور در حال کشف کردن جایگاه خود است.

وی بیان داشت: ساختار تجارت در کشور بهم ریخته است، تجارت یک متولی واحد ندارد و مسائل مربوط به این حوزه در نگاه کن وزارتخانه های گوناگون تقسیم شده است.

آل اسحاق گفت: ساختار تجاری کشور در نگاه کن چندین نهاد گوناگون گمشده است و هر وزارتخانه ای برای بخشی از آن بر آن شوی می کند و با این اوضاع در صورت بروز مشکل، مجلس شورای اسلامی هم قادر نیست آن را پیگیری کند.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: اقتصاد کشورمان، اقتصادی سیاست زده است و با مصلحت سیاسی به اقتصاد نگاه می کند.

وی با بیان این که همانطور که در حوزه ارتشی طی ۳۵ سال گذشته کامیاب عمل کرده ایم در حوزه اقتصاد نیز قادر هستیم کامیاب باشیم، گفت: اما منافع ذینفعان قوی بازدارنده در حوزه صادرات و واردات که در بخش خصوصی و دولتی کار میکنند موجب میشود که وضع به همین منوال باقی بماند.

— با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، کمک کنيد —

نگارش توسط : ارغوان م.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

طهارت ار نه به خون جگر کند عاشق
««« »»»
به قول مفتی عشقش درست نيست نماز

سوئیفت باز است اما پولی در آن مبادله نمی شود/ ساختار تجارت کشور به هم ریخته است

TT / 114 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال