http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

معالجه سرماخوردگی بچه ها (۲ عکس)

معالجه سرماخوردگی بچه ها (۲ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

درمان سرماخوردگی کودکان

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس درمان سرماخوردگی کودکان

سرماخوردگی به مفهوم عفونت نگاه کنی وگلو میباشد

سرماخوردگی درمانی ندارد و درمانهای شایع هیچگونه نقشی در بهبودی با سرعت تر مریضی ندارد . تجویز دارو در جهت کاهش علائم آن همانند تب و یا درد نقش می دارد.

درمان ضد تب درد :
در صورتیکه سن خردسال زیر ۳ ماه است وتب دارد توسط پزشک معاینه شود . در کودکان بالای سه ماه می توان از استامینوفن جهت کاهش تب بهره گرفت. میزان نکته نیاز در صورتیکه بخواهیم از قطره بهره گیریم ۲ قطره به ازای هر کیلوگرم از وزن خردسال می باشد ( وزن خردسال ضربدر ۲ ) و هر چهار ساعت تکرار می شود.

بطور مثال یک کود ک با وزن ۱۰ کیلوگرم میزان استامینوفن نکته نیاز ۲۰ قطره هر ۴ ساعت می باشدو می توان تا زمان قطع تب ادامه داد. در صورت مصرف شربت میزان مصرف نیم میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم است بعبارت دیگر وزن تقسیم بر ۲ می کنیم مثلا در یک خردسال ۱۰ کیلوگرمی میزان عالی شربت ۵ میلی لیتر و هر چهار ساعت تکرار می شود.

در کودکان بالاتر از شش ماه می توان از شربت بروفن استفاده نمود گر چه بهتر است در این سن هم از استامینوفن استفاده نمود.آسپرین اثرات ضد تب دارد ولی به دلیل زیان شدید کبدی که بدنبال مصرف آن در کودکان مبتلا به آبله مرغان و آنفلونزا بوجود مییاورد بهره گیری از آن در افراد کمتر از ۱۸ سال بشدت ممنوع شده است.مریضی کشنده ای که بدنبال سرماخوردگی در کودکانی که از اسپرین استفاده نموده اند به وجود مییاید سندرم ری نام دارد.

درمان گرفتگی و آبریزش نگاه کنی
مصرف داروهای ضد احتقان و گرفتگی نگاه کنی به دلیل پیامدی که دارند در کودکان ممنوع می باشد.تنها داروی جایز در این زمینه محلول آب نمک رقیق(کلرور سدیم) بوده که به صورت قطره و یا اسپری نگاه کنی در داروخانه ها وجود میدارد. بهتر است در کودکان کمتر از یک سال از قطره و کودکان بزرگتر از یک سال از اسپری کلرور سدیم استفاده گردد.

بعد از بهره گیری از این دارو پاک کردن ترشحات نگاه کنی با پوار ( فن گیر ) پیشنهاد داده میشود تا راه نگاه کنی برای تنفسی بهتر و راحت تر گشوده شود.استفاده ازبخور گرچه در گشودن نگاه کنی و کاهش ترشحات آن بی تاثیر نیست ولی توصیه به بهره گیری از آن در زمان سرماخوردگی نمی گردد.دستگاههای بخوری که در بازار وجود دارند بیشتر جنبه تجاری دارند تا استفاده های درمانی.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس درمان سرماخوردگی کودکان

سرماخوردگی معمولا بیضرر بوده و در بر می داری علائمی مانند آبریزش نگاه کنی ,گلودرد و سرفه میباشد

درمان سرفه
سازمان غذا و داروی امریکا(FDA) قویا پیشنهاد میدهد که از تجویز دارو های ضد سرفه در کودکان سرماخوده خودداری شود.در بررسی های اخیر مشخص شده است که تجویز داروهائی همانند دیفن هیدرامین هیروکسی زین و سائر آنتی هیستامین ها در کودکان زیر دو سال امکان می دارد منجر به مرگ ناگهانی خردسال شده و ضروری است جدا از مصرف انها در این گروه سنی خوداری گردد.

دارو هائی همانند داروهای فوق و دکسترومتورفان و شربت سرماخوردگی کودکان نه تنها اثری در بهبودی کودکان مبتلا به سرماخوردگی ندارد بلکه باعث پیامدی از قبیل طپش قلب،تشنج نیز می گردند.نقش داشتن بهره گیری از این طوری از داروها در کودکان بالاتر از ۲ سال اثبات نشده است.

بروز عوارض این داروها وقتی بیشتر می شود که دو داروی مشابه ،همزمان مصرف گردد. به طور مثال دیده میشود که بعضی از والدین همزمان از شربت دیفن هیدرامین و سرماخوردگی برای خردسال خود بهره میگیرند که بسیار خطر ناک است

تجویز شربت عسل
عسل خوب ترین دارو برای سرفه خفیف شبانه ناشی از سرماخوردگی در کودکان بالای ۲ سال است. تهیه شربت عسل با آب گرم قادر هست نقش داشته باشد.بهره گیری از عسل در کودکان زیر یکسال ممنوع است.در بررسی های انجام شده اثرات ضد سرفه ای شربت عسل در مقایسه با سائر داروهای ضد سرفه همانند آنتی هیستامینها،دکسترومتورفان،کدئین ،اکسپکتورانت و شربتهای سرماخوردگی موجود در داروخانه بیشتر بوده است.

مصرف مایعات
والدین، خردسال بیمار خود را تشویق کنند تا مایعات را به اندازه کافی بیاشامد. اجبار کردن خردسال به مصرف مایعات فراوان پیشنهاد داده نمیشود. منظور از مایعات آب متداولی ، شیر ویا سوپ می باشد.

آنتی بیوتیک
در سرماخوردگی تجویز آنتی بیوتیک ممنوع است و استفاده بی نکته از آن علاوه بر این که امکان می دارد حساسیت داروئی را بدنبال داشته باشد منجر به ایجاد مقاومت نیز می گردد. در صورتیکه در آینده، خردسال نیاز مبرمی به اینشکلی چرک خشک کن ها داشته باشند تجویز آن نقش نخواهد داشت.در مواردی که خردسال سرماخورده دچار پیامد شده باشد، همانند ابتلا به عفونت گوش و سینوزیت، تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک ضروری است.

داروهای گیاهی و خانگی
کارآیی هیچیک از داروههای خانگی و گیاهی در سرماخوردگی اطفال اثبات نشده است.داروهائی مثل عصاره اکیناسه ، تجویز ویتامین C و شربت روی در کودکان توصیه نمی گردد. تا کنون کارآیی سائر ویتامینها نیز در بهبودی سرماخوردگی اثبات نشده است. شربتهای ویتامینه موجود در بازار که بعنوان شربتهای تقویتی شناخته می شوند ببیشتر جنبه تجاری دارند.

به طور کلی مطالب فوق را می توان در دو جمله زیر خلاصه نمود :
در کودکان مبتلا به سرماخوردگی که کمتر از شش سال سن دارند هیچ داروئی به جز استامینوفن و قطره کلرور سدیم توصیه نمی گردد . در کودکان بالای ۶ سال تجویز داروهای سرماخوردگی نقش نمی دارد ولی تجویز آن نیز خطر زیادی ندارد

—————————————————–

تهیه شده توسط : شكيبا ن.

انواع بیماری و درمان در بخش پیشگیری و انواع بیماری ها سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بس که در پرده چنگ گفت سخن
««« »»»
ببرش موی تا نمويد باز

معالجه سرماخوردگی بچه ها (۲ عکس)

TT / 145 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
تزیین زیبا و کم هزینه دیوار اتاق کودک
تشکر ستاره فوتبال آلمان از علی کریمی +عکس
نجات زنی که زیر خودرو کشیده شد
استخدام پرسنل خط تولید در شرکت صنایع غذایی در تبریز
پودر سفید جنجال به پا کرد /تخلیه دفتر انتخاباتی کلینتون در نیویورک
مجری تلویزیون در کنار دختر سردار سلیمانی (عکس)
کدام کشور بزرگ ترین تولید کننده نفت جهان است؟
اتوبوس‌های ۸۰۰ میلیون تومانی در راه تهران
سقوط بالگرد می-۸ روسیه سقوط کرد+ ۱۹ نفر کشته شدند
تریلر جدید بازی Battlezone منتشر شد
فرمان العبادی برای اعزام نیروهای کمکی به کرکوک
استخدام فروشنده،حسابدار،مسئول انبار،موزع در نمایندگی شرکت پرمیس
ساره جوانمردی بهترین ورزشکار زن شد
الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی ازدواج کرد؟ + عکس دو نفره الناز و علیرضا
واکنش تامل برانگیز کی‌روش به استعفای وزیر ورزش
پدری که به دستان قطع شده فرزندش زل زد (عکس)
تونل‌های زیرزمینی داعش در اطراف «موصل» +عکس
حمله چند مرد مسلح به قایق مهاجران
جزئیات نشست مقامات ترکیه و سوریه
افزایش عیدی کارمندان منتفی است