سنگ اندازی ریاض در روابط ایران ترکیه همراه با راهبردهای منطقه ای متفاوت تهران و آنکارا


با دیگران به اشتراک بگذارید

سنگ اندازی ریاض در روابط ایران ترکیه همراه با راهبردهای منطقه ای متفاوت تهران و آنکارا

خبرگزاری فارس: سنگ‌اندازی ریاض در روابط کشورمان-کشور ترکیه همراه با راهبردهای منطقه‌ای متفاوت تهران و آنکارا

وبگاه تفسیری آمریکایی نگاشت: سعودی‌ها سعی دارند کشور ترکیه را از محور کشورمان و روسیه دور سازند البته آن‌ها با اصل حرارت داده شدن روابط بین این سه کشور مخالفتی ندارند به شرطی که منجر به پیشبرد برنامه‌های منطقه‌ای کشورمان نشود.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، کانون تفسیری «میدل ایست بریفینگ» در تفسیری اطراف اوضاع منطقه و روابط کشورمان، کشور ترکیه و روسیه نگاشت: فرضیه گرم بودن روابط بین کشورمان و کشور ترکیه بر سو برداشت و تفسیرهای سطحی استوار است. این روابط اینک تحت تاثیر دو نکته مخالف هم است.

بر این اساس، اولین نکته اختلاف راهبردهای منطقه ای بین تهران و آنکارا است. این راهبرد البته مخالف چالش این دو کشور با هم است و ما شاهد این امر در کشور عراق و کشور سوریه هستیم. نکته دوم منافع دو طرفه مشترک در حوزه های اقتصادی، انرژی و تجاری بین این دو کشور همسایه است.

در جبهه راهبردی حضور کشور ترکیه در شمال کشور عراق تهدیدی علیه برنامه های کشورمان در کشور عراق پس از گروهک تروریستی داعش است. آنکارا همچنین از برخی گروه های معارض سوری در شمال کشور سوریه حمایت می کند و آن ها نیز با شبه نظامیان شیعه تحت حمایت کشورمان در تعارض هستند.

در جبهه اقتصادی نیز صادرات کشور ترکیه به کشورمان در سال گذشته برابر با ۶.۱ میلیارد دلار بوده در حالی که صادرات کشورمان به کشور ترکیه ۳.۷ میلیارد دلار بود.

این وبگاه در ادامه نگاشت: در کشمکش راهبردی دو کشور از طریق نبردهای نیابتی در کشور سوریه و کشور عراق علیه هم می جنگند. کشور ترکیه بر این باور است که تهران پشت بیانیه های تحریک کننده کشور عراق قرار دارد. البته در بدترین وضعیت ممکن روابط این دو کشور به سمت تقابل آشکار کشیده نخواهد شد. رحلت کرده تهران و آنکارا خود را مهار کردند وهر دو متوجه این موضوع شدند که سرانجام در آینده به هم نیاز خواهند داشت. از این گذشته دو طرف قبول دارند که باید برابر ایجاد منطقه خود مختار کردها در منطقه مقاومت کنند .

میدل ایست بریفینگ در خاتمه با اشاره به برخی عوامل فرعی اثربخش در روابط تهران و آنکارا چون روسیه و عربستان سعودی نگاشت: تصور می شود که روسیه می‌ خواهد تا روابط بین تهران و آنکارا پیشرفته و روابط خود نیز با کشور ترکیه بهبود کشف کند. اما عربستان سعودی علاقه مند است تا کشور ترکیه و کشورمان از هم رانده شوند تا بدین طریق این کشور را به جمع اعراب آورده و از منطقه برابر اقدام های حمله ای کشورمان پاسداری شود.

سعودی ها سعی دارند کشور ترکیه را از محور کشورمان و روسیه دور سازند.آن ها با اصل حرارت داده شدن روابط بین این سه کشور مخالفتی ندارند البته به شرطی که منجر به پیشبرد برنامه های منطقه ای کشورمان نشود.

***براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد***

نگارنده: كتايون ب.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صحن سرای ديده بشستم ولی چه سود
««« »»»
کاين گوشه نيست درخور خيل خيال تو

سنگ اندازی ریاض در روابط ایران ترکیه همراه با راهبردهای منطقه ای متفاوت تهران و آنکارا

TT / 104 — TP / 23%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال