یک گام تا دسترسی به منابع انرژی بینهایت دنیا


با دیگران به اشتراک بگذارید

یک گام تا دسترسی به منابع انرژی نامحدود جهان

دانشمندان یک رکورد جهانی جدید برای فشار پلاسما به تصویب رساندند. فشار پلاسما، یک “عنصر کلیدی” برای تولید انرژی از فرایند همجوشی اتمی بوده و ثبت این رکورد آگاهی دار معناست که این منبع انرژی تمیز و پایدار، بیش از همیشه به درک و شناخت ما نزدیکتر شده است.
وب سایت کلیک: دانشمندان یک رکورد جهانی جدید برای فشار پلاسما به تصویب رساندند. فشار پلاسما، یک “عنصر کلیدی” برای تولید انرژی از فرایند همجوشی اتمی بوده و ثبت این رکورد آگاهی دار معناست که این منبع انرژی تمیز و پایدار، بیش از همیشه به درک و شناخت ما نزدیکتر شده است.
تصویر و عکس یک گام تا دسترسی به منابع انرژی نامحدود دنیا

دانشمندان یک رکورد جهانی جدید برای فشار پلاسما به تصویب رساندند. فشار پلاسما، یک “عنصر کلیدی” برای تولید انرژی از فرایند همجوشی اتمی بوده و ثبت این رکورد آگاهی دار معناست که این منبع انرژی تمیز و پایدار، بیش از همیشه به درک و شناخت ما نزدیکتر شده است. رکورد جدید، ۲٫۰۵ اتمسفر بوده، نسبت به رکورد قبلی، یعنی ۱٫۷۷ اتمسفر، به اندازه ۱۵ درصد جهش داشته است. هر دو رکورد ، با راکتور پیشنهادی Alcator C-Mod در دانشگاه ام آی تی (MIT) حاصل شدند.

هر چند که تا دستیابی به یک راکتور همجوشی اتمی با دوام که آمادگی تامین انرژی خانه های ما را داشته باشد، هنور راه درازی در پیش داریم، اما این فشارِ افزایش کشف کرده، معادل افزایش نرخ واکنش بوده، و شواهد دیگری نیز در دست هست که نمایان میکند به راکتوری که از لحاظ فنی و اقتصادی دوام بیشتری داشته باشد نزدیکتر شده ایم.
این رکورد، سر نخ های تازه ای به دانشمندان داده و خوب تر از گذشته آنها را در راه رسیدن به هدفشان هدایت می کند.
دیل مید، یکی از فیزیکدانان شاغل در آزمایشگاه فیزیک پلاسمای پرینستون بوده که در این آزمایش ها نیز شرکت داشته است. او نقل میکنید ” این یک دستاورد چشم گیر است که موفقیت قابل توجه برنامه Alcator C-Mod در دانشگاه ام آی تی را برجسته می سازد” .
“این رکورد جدید که برای فشار پلاسما به تصویب رسانده شده، بار دیگر بر این مورد تاکید می کند که بهره گیری از میدان مغناطیسی قوی راهی گیرا برای دستیابی عملی به انرژی همجوشی است”.
محققان دانشگاه ام آی تی، برای دستیابی به رکورد ۲٫۰۵ اتمسفر دمای راکتور را تا ۳۵ میلیون درجه سلسیوس ( ۶۳ میلیون درجه فارنهایت) زیاد کردند. این دما، بیش از دو برابر دمای هسته خورشید است و باعث می شود پلاسما، برای مدت دوثانیه، در هر ثانیه ۳۰۰ تریلیون واکنش همجوشی تولید کند.

این سه متغیر – یعنی دما، فشار و وقت پایدار – در کنار یکدیگر عمل می کنند و با کم و بالا برده شدن به یک مقدار مشخص می رسند. این ارتباط را رکورد های قبلی حاصل شده از تیم های سر تا سر دنیا نیز نمایان کرده بود. برای مثال، زمانی راکتور Alcator C-Mod به بالاترین فشار می رسید، سایر واکنش ها یا در دمای بالاتر یا در مدت وقت بیشتر انجام شدند.

فشار پلاسما برای تولید انرژی کلی بسیار اهمیتی می دارد، به همین علت بود که تیم ام آی تی، بسیار هیجان زده شد. به نقل کرده این تیم، سطح فشار ، “دو سوم چالش” تولید واکنش های همجوشی اتمی را تشکیل می دهد.

دانشمندان معتقدند همجوشی اتمی قادر هست یک منبع انرژی تمیز، مطمئن، و تقریبا نامحدود برای ما به ارمغان آورد. یعنی دقیقا همان منبعی که همیشه به دنبالش بودیم. اساس کار این منبع، نمونه ای از همان چیزی است که در خورشید روی داده و اکنون روی زمین تکرار می شود. عناصر کوچولوای از ماده تا دمای چند میلیون درجه سلسیوس حرارت داده میشوند، و یک گاز فوق داغ به نام پلاسما شکل می دهند.

جدا کردن پلاسما از یک ماده متداولی، با بهره گیری از یک میدان مغناطیسی شگفت انگیز قوی به ثمر میرسد، و آنجاست منبع انرژی شما شکل می گیرد. منبعی که قادر هست جایگزین همه نیروگاههای سوخت اتمی و فسیلی شود.
بر خلاف واکنش های شکافت اتمی ( فرآیند تقسیم شدن هسته ها) که انرژی نیروگاههای اتمی به روز را تامین می کند، واکنش همجوشی اتمی ( که در آن هسته ها با هم مخلوط میشوند) هیچ زباله رادیواکتیوی تولید نمی کند و احتمال وقوع بحران در آن به هیچ وجه وجود ندارد.

این عالیست! به همین علت است که دانشمندان سر تا سر دنیا سخت فعالیت میکنند تا درگیریهای شگفت انگیز پیچیده “تکرار یک ستاره در یک آزمایشگاه” را به اتمام برسانند – چیزی که هنوز چند دهه مانده تا به آن دست یابیم.

حقیقت این است که انرژی مصرفی خودروهای به روز ، بیش از انرژی تولیدی آنهاست، زیرا پای دماهای شگفت انگیز بالا در میان است. البته همان طور که تیم دانشگاه ام آی تی هم نشان داد، ما همواره در حال پیشرفت در این عرصه هستیم.
متاسفانه، این آزمایش، پایان راه راکتور Alcator C-Mod پس از ۲۳ سال رکوردشکنی بود. دولت بودجه های خود را به ساخت یک ماشین ITER رسانده است. این ماشین در فرانسه ساخته می شود. امید داریم ITER یک روز به اولین ماشین گداخت اتمی خودکفا ( خود پایدار، خود اتکاء) مبدل شود.

فیزیکدان های سر تا سر دنیا روی نقشها و روش های پیچیده ای فعالیت میکنند تا آن فرمول جادویی که گداخت اتمی را به فرآیندی خود پایدار (خود کفا) مبدل میکند، کشف بکنند، و زمانی آن لحظه تاریخی فرارسید ( اگه برسد)، راکتور Alcator C-Mod به نقشی که تا به حال در این عرصه ایفا کرده افتخار می کند.

محققان ام آی تی، نتایج امتحانهای رکوردشکن خود را در کنفرانس انرژی گداخت سازمان نگاه کن المللی انرژی اتمی که در این ماه به انجام رسانده شد، ارائه کردند. اگه پرسشی در این زمینه دارید، آنها در تاریخ ۲۰ اکتبر میزبان یک نشست پرسش و پاسخ در شبکه Reddit خواهند بود.

—نظرات شما کاربران عزيز براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود—

تهیه از : رامتين م.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

توبه کردم که نبوسم لب ساقی و کنون
««« »»»
می‌گزم لب که چرا گوش به نادان کردم

یک گام تا دسترسی به منابع انرژی بینهایت دنیا

TT / 156 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال