مبدل هر شی به رایانه بدست هوش مصنوعی (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

تبدیل هر شی به کامپیوتر توسط هوش مصنوعی

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس تبدیل هر شی به کامپیوتر توسط هوش مصنوعی

هوش مصنوعی که اساس کار آن شبیه سازی عملکرد مغز انسان در پردازش اطلاعات است، از جمله علومی است که در دهه اخیر پیشرفت زیادی داشته است. اما اخیراً دانشمندان به دنبال راهی هستند که بتوانند از هر شی و ماده فیزیکی برای انجام محاسبات و پردازش ها بهره گیرند که قادر هست تغییرات بزرگی را در هوش مصنوعی بوجود آورد.

به گزارش کلیک، تازه ترین چیپ بهره گرفته شده در آیفون ۷ در بر می داری ۳/۳ میلیون ترانزیستور است که بر روی یک صفحه سیلیکونی به اندازه  یک سکه کوچک جمع شده اند. هرچه این چیپ ها کوچولوتر می شوند، قدرت کامپیوترهایی که در آن ها از این چیپ ها بهره گرفته میشود، افزایش کشف میکند.

البته به چشم مییاید که قوانین فیزیک دیگر اجازه نخواهند داد که این چیپ های سیلیکونی کوچولو تر شوند. البته محدودیت های اصلی دیگری نیز روی آنچه که ابزارهای سیلیکونی قادر هستند به انجام رسانند نیز وجود دارد و این یعنی باید روش های دیگری علاوه بر بهره گیری از چیپ های سیلیکونی در قدرتمند سازی کامپیوترها موجود موجود باشد.

شاید یکی از این جایگزین ها که محققان به دنبال بهره گیری از آن برای تواناتر کردن کامپیوتر ها هستند، کامپیوترهای کوانتومی باشد که در آن ها قابلیت های چیپ ها را به روشی متفاوت تر از خودروهای دیجیتالی دست کاری کرده و عوض میکند.

البته امکان بهره گیری از مواد جایگزین نیز بری ساخت این کامپیوتر ها وجود دارد. در قرار می داری که به فیزیکی باشد را می توان به کامپیوتری مبدل کرد. مثلاً یک ماشین حساب که در آن نازی به چیپ های سیلیکونی وجود ندارد. که البته به عقیده بسیاری از کارشناسان این روش ها قادر هست تغییرات بزرگی در علم هوش مصنوعی بوجود آورد. تحولی که با بهره گیری از کامپیوترهای کنونی امکان پذیر نیست.

در واقع ایده عمده این موضوع بر می گردد به مخزن محاسبات یا Reservoir computing که به معنای مدل سازی مغز انسان توسط کامپیوتر ها مربوط می شود.

به عقیده دانشمندان با بهره گیری از ایده می توان رفتار هر چیز فیزیکی را از یک ظرف آب گرفته تا یک کیسه پلاستیکی به گونه ای دست کاری کرد که قدرت طبیعی آن ها را کنترل فوت شد و در جهت فعالیت های دیگر استفاده کرد.

کامپیوتر های مخزن از اشیا و مواد به عنوان بخشی برای انجام قسمتی از محاسبات بهره میگیرند. در واقع این روش با روشی که مدل های محاسباتی کنونی برای تغییر قابلیت های مواد بهره گرفته شده در انجام محاسبات، از آن ها بهره میگیرند فرق می دارد.

مثلاً در ساخت میکرو چیپ های مدرن به روز، ساختار کریستالی سیلیکون عوض میشود. اما کامپیوتر های مخزن قادر هست از این سیلیکون هر چیز فیزیکی دیگر، بدون تغییر در ساختار آن برای انجام محاسبات بهره گیرد. این روش به دنبال راهی است که در آن مواد را به گونه ای تحریک و تغییر داد و سپس میزان تأثیر این تحریک بر روی عملکرد آن ماده را اندازه گیری کرد. البته روش های اندازه گیری این تأثیرات هنوز مشخص نیست و باید در این زمینه مطالعات بیشتری انجام شود. چنانچه قادر باش میزان تحریک وارده به ماده نکته نظر که به عنوان ورودی و تأثیر تغییرات به وجود آمده در آنکه به عنوان خروجی انتخاب میشود را قادر باش به محاسبه کرد، در این صورت به طور قابل قبول و تاثیر می داری می توان از آن ماده برای انجام بخشی از محاسبات در پردازش استفاده کرد.

بر خلاف چیپ های بهره گرفته شده در کامپیوتر های کهنه که عملکرد آن وابسته به محل قرارگیری الکترون ها در آن است، در کامپیوترهای مخزن، محل قرار گیری اجزا ماده بهره گرفته شده اهمیت چندانی ندارد. در عوض باید تواناییهایی را نکته توجه و استفاده گذاشت که به کاربران اجازه می دهند که میزان تغییرات در آن ها  را اندازه گیری کند.

برای مثال یک گروه تحقیقاتی کامپیوتر مخزن ساده ای ساخته است که در آن از آب بهره گرفته شده است. این گروه تحقیقاتی در توضیحات مربوط به عملکرد این کامپیوتر مخزنی اشاره می کند که پس از تحریک آب با بهره گیری از یک سری پراب های مکانیکی ، از دوربینی برای مشاهده سطح آب بهره گرفته اند. در واقع این دوربین به گونه ای تعلیم نگاه کرده است قادر هست الگوهای موجی شکلی که روی آب به وجود مییاید را به تصویب رسانده و بخواند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس تبدیل هر شی به کامپیوتر توسط هوش مصنوعی

سپس آن ها بر روی محاسباتی فعالیت کرده اند که پراب های مکانیکی را به الگوهای موجی تشکیل شده بر روی سطح آب مربوط می کند. از این محاسبات در جهت انجام برخی از محاسبات منطقی ساده بهره گرفته اند. نتیجه این امتحان حاکی از این مطلب است که آب به خوبی قادر هست پراب های مکانیکی را به عنوان ورودی به خروجی مفید و عالی ای مبدل کند که می توان از این خروجی مناسب برای انجام محاسبات منطقی استفاده کرد.

مطالعات نشان داده است که ایده عمده ساخت کامپیوترهای مخزن در راستای مطالعات مربوط به علوم اعصاب است. در واقع در مطالعات مرتبط به علوم اعصاب دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که بخش هایی در مغز وجود دارد که مسئول تمام اعمال هستند.

این مناطق مغز شامل کلکسیونی از عصب ها هستند که به صورت آزادانه عمل می کنند و به عنوان مدد و دستیار برای مناطق تخصصی تر مغز آماده هستند.

چنانچه این مناطق مغز که متشکل از کلکسیونی از اعصاب است با یک سیگنال خاص تحریک شود قادر هست عملکرد مناسب با سیگنال دریافتی را به انجام رساند، درست مانند کامپیوترهای مخزن. این واکنش به سیگنال های گوناگون قادر هست در عملکردهای محاسباتی بسیار مفید و اثرگذار واقع شود.

در کارهایی که اخیراً در این زمینه انجام شده است، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که زمانی انسان چیزی می نگاه کند یا می شنود این مناطق آزاد مغز توسط صدا یا نور تحریک می شوند و عصب های این مناطق پاسخ مناسب را  به بخش های تخصصی تر مغز ارسال می کنند تا توسط عصب های این مناطق خوانده و پردازش شود.

مطالعات نشان داده است که کامپیوترهای مخزن قابلیت این را دارند که بتوانند حجم گسترده ای از عملیات ها را به انجام رسانند و این امر قادر هست این کامپیوترها را نسبت به کامپیوترهای کنونی تواناتر کند. البته این موضوع هنوز به صورت تئوری مطرح شده است و تا عمل راه زیادی وجود دارد.

هرچند بهره گیری از مخازن تحریک شده اخیراً در برخی از جنبه های هوش مصنوعی بسیار شایع شده است که قادر هست به خاطر قابلیت های دقیق آن ها باشد.

برای مثال در دستگاه هایی که در آن ها از روش های مخزن برای قبل نگاه کنی نیازهای فروشگاهی بهره گرفته شده است، نمایان کرده اند که قادر هستند عملکرد عالی ای با توجه به فناوریهای هوش مصنوعی بهره گرفته شده در آن ها از خود نمایان کنند. همان طور که نقل شد این تکنولوژی بسیار جدید است و نیاز است تا مطالعات و تحقیقات بیشتری روی آن انجام شود اما چیزی که از روند پیشرفت این تکنولوژی می توان نتیجه گرفت این است که این روش  قابلیت آن را دارد که در بسیاری از کاربردها و زمینه ها از آن بهره گرفته شود.

با تشکر از حسن انتخاب شما

تهیه از: خجسته ز.

تازه های فناوری در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای هدهد صبا به سبا می‌فرستمت
««« »»»
بنگر که از کجا به کجا می‌فرستمت

مبدل هر شی به رایانه بدست هوش مصنوعی (۲ عکس)

TT / 215 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال