روستای بش اویلی


دهکده بش اویلی جزو شهرستان مراوه تپه ،تقریبا در ۶۰ کیلومتری شهرستان کلاله ٬ واقع در استان گلستان٬ قرار دارد.اکنون در تقسیم بندیهای فرمانداری مراوه تپه این دهکده جزو روستای قرناوه سفلی محسوب می شود.ولی هنوز هم در بین اهالی شهرستان مراوه تپه٬ بش اویلی به عنوان یک دهکده مستقل شناخته شده است.بش اویلی با جمعیت حدود ۱۰۰ نفر از روستاهای کم جمعیت بخش مراوه تپه است که کم جمعیت بودن آن مزایای زیادی برای اهالیش دارد.حتما کنجکاو هستید که بدانید معنی “بش اویلی” چیست؟ و وجه تسمیه آن از کجا آمده است؟ معنی تحت الفظی بش اویلی “دارای پنج خانه” است .از دیدگاه افراد سطحی نگر و کسانی که شعور نگرش به درون مایه کلمات را ندارند٬ بش اویلی روستایی است که فقط پنج خانه دارد! در حالی که وجه تسمیه بش اویلی به تاریخچه این دهکده بر می گردد.در زمانهای گذشته در زمان جنگ جهانی دوم اوضاع شوروی سابق بسیار نابسامان بود.بهمین دلیل بعضی از جمعیتهای مرز نشین آن به کشورهای همسایه پناه آوردند.از جمله این جمعیتها٬ بعضی از مردم کشور ترکمنستان کنونی بودند که به کشور ایران پناه آوردند و در کرانه های دریای خزر و شمال شرق ایران سکنی گزیدند.از جمله این پناه آورندگان٬ طوایف مشهوری بودند که تقریبا در ۱۰۰ کیلومتری مرز ترکمنستان و ایران ساکن شدند و دهکده ای تشکیل دادند به نام “بش اویلی” .پس از گذشت سالها این دهکده گسترش یافت و یکی از دهکده های پر جمعیت منطقه شد.تا اینکه بلای طبیعی زلزله به عظمت و شکوه و سرسبزی این دهکده حسود شد و آن را لرزاند و کوههای برافراشته اطراف ان را به جان عمارات و ساختمانهای این دهکده انداخت و بش اویلی تبدیل شد به ویرانه… .پس از آن افراد زیادی از اهالی باش اویلی از خوف این زلزله هولناک به دشتهای هموار گریختند و روستاهای همجوار را تشکیل دادند.ولی افراد کمی نیز ماندند که از اهالی کنونی این دهکده هستند.

این مطلب را هم ببینید :  رستوران سان لیو ونک

روستای بش اویلی

روستای بش اویلی

روستای بش اویلی

روستای بش اویلیروستای بش اویلی

این مطلب در سایت "سیری در ایران" منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال