http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

 علائم مبتلا شدن به شپش در بچه ها مدرسه ای (۲ عکس)

 علائم مبتلا شدن به شپش در بچه ها مدرسه ای (۲ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

علائم ابتلا به شپش در کودکان مدرسه ای

شپش ها حشراتی پهن و بدون بال هستند که به پوست می چسبند و از خون انسان تغذیه می کنند و روی ساقه موها تخم قرار میدهند. البته این حشرات قدرتمندی پرواز، جهیدن یا نفوذ به درون پوست سر را ندارند، ولی پای آنها برای چسبیدن به موها تکامل کشف کرده است.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس  علائم ابتلا به شپش در کودکان مدرسه ای

شپش ها حشراتی پهن و بدون بال هستند که به پوست می چسبند و از خون انسان تغذیه می کنند و روی ساقه موها تخم می گذارند. البته این حشرات قدرتمندی پرواز، جهیدن یا نفوذ به درون پوست سر را ندارند، ولی پای آنها برای چسبیدن به موها تکامل کشف کرده است.

ابتلا به شپش چه علائمی دارد؟
به نقل کرده دکتر نیلفروش زاده، متخصص مریضیهای پوست و مو، خارش شدید و بدون دلیل سر از جمله علائم شایع ابتلا به شپش است، طوری که بر اثر خارش شدید گاهی عفونت پوستی و زردزخم در ناحیه پشت سر و پشت گوش به وجود مییاید.

شپش را نمی توان یک مشکل بهداشتی آگاهی داشت، بلکه بیشتر یک مشکل فرهنگی است، چون اگه به موقع به پزشک مراجعه شود و فرد تحت درمان قرار بگیرد و از اقدامات پیشگیرانه بهره ببرد، از انتقال آن به دیگران پیش گیری خواهد شد.

متاسفانه وقتی فردی مبتلا می شود، به خاطر بی توجهی به راحتی این حشره را به دیگران میرساند و وقتی فرد متوجه شپش سر می شود که دچار خارش شدید شده و چندین ماه از بیماری اش گذشته و ده ها نفر را مبتلا کرده است.

آیا تراشیدن موها ضروری است؟
در قدیم موی مبتلایان به شپش را می تراشیدند، در حالی که به نقل کرده دکتر نیلفروش زاده، برای درمان شپش سر نیازی به تراشیدن مو نیست و با یک شامپو می توان به راحتی آن رابرطرف کرد.

مورد مهم این است که تمام افرادی که ساعات زیادی را در کنار هم سپری می کنند، مثل اعضای یک خانواده باید همزمان مورد درمان قرار بگیرند؛ حتی اگه نشانه ای از شپش نداشته باشند. دلیل شکست درمان بیماران هم رعایت نکردن همین مورد است. برخی بیماران مبتلا نیز به تکرار درمان پس از یک هفته نیاز دارند.

روسری یا مقنعه، شانه، برس، کلاه، روبالشی و ملحفه باید در آب داغ شسته شوند، اما نیازی به ضدعفونی کردن فرش، موکت، مبل و خانه نیست.

جلو گیری کجای ماجراست؟
اگه فرزند شما به شپش مبتلا شد، به وحشت نیافتاد، بلکه با سرعتتر برای درمان اقدام کنید، چون اگه مدتی بدون درمان بماند، قادر هست مشکلاتی برای تندرست خود و دیگران بوجود آورد. جلو گیری با ارتقای بهداشت کل جامعه میسر است و بر خلاف باور عام، طول و رنگ مو تاثیری در انتقال شپش ندارد. از طرفی خارش سر به ویژه خارش بدون دلیل در کودکان مدرسه ای، باید مطالعه بشود.

به نقل کرده دکتر نیلفروش زاده، خارش در ناحیه پشت سر و پیرامون گوش هاست یا در این نقاط شدت بیشتری دارد. به واژه ای، اولین علائم بالینی در سر موقعی دیده می شود که شپش شروع به حرکت می کند.

شپش سر با چسبیدن به قاعده مو خود را از چشمان شما مخفی می کند و از نور و گرما گریزان است و دور از تاج سر قرار می گیرد. به همین دلیل، معاینه پزشک نقش اهمیتی می داری در تشخیص بیماری دارد.

در عین حال، تخم های شپش سفید رنگ، سفت و بیضی شکل ستند که به ساقه مو می چسبند و نباید آنها را با شوره اشتباه گرفت، چون شوره در سر، پوست فوت شده است که بر خلاف رشک (تخم شپش) به راحتی از مو طلاق میگیرد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس  علائم ابتلا به شپش در کودکان مدرسه ای

همه چیز درباره شپش کشی

برای درمان شپش، شامپویی به نام لیندان استفاده می شود که ۵ تا ۱۰ دقیقه روی سر می ماند و بعد شسته می شود و ۷ تا ۱۰ روز پس از مصرف، نیاز به مصرف دوباره دارد.

به نقل کرده دکتر نیلفروش زاده، مصرف این شامپو در کودکان زیر شش سال و مادران حامله ممنوع است و با تجویز پزشک، باید از شامپو های تازه تری برای این گروه از افراد بهره گرفت.

معمولا پس از یک بار بهره گیری از شامپو، قدرت سرایت شپش از بین می رود و پس از مصرف شامپو، رفتن افراد به مدرسه و مهد خردسال بلامانع است. تکرار مصرف شامپو پس از یک هفته هم برای از بین بردن تخم های چسبیده به مو پیشنهاد داده میشود.

اصلاح باورهای غلط
به نقل کرده دکتر نیلفروش زاده، وجود شپش سر دلیل بر رعایت نکردن نظافت و بهداشت شخصی نیست و هر کسی امکان می دارد به آن مبتلا شود، ولی در فرزندهای ۴ تا ۱۱ سال بیشترین میزان شیوع و در دختران بیش از پسران دیده میشود. همچنین در سن شروع مدرسه رایجتر است.

شپش سر معمولا به شکل فرد به فرد و با تماس سر افراد رسانده میشود و حدود ۳۰ ثانیه زمان میبرد که یک شپش از یک سر به سر دیگر انتقال یابد، اما سرایت از طریق کلاه، شانه و بالش شیوع کمتری دارد.

در این میان کم نیستند خانواده هایی که حیوان خانگی دارند و این سوال برایشان مطرح می شود که آیا شپش سر از جانداران قابل سرایت است؟ باید گفت شپش ها انگل های اجباری انسان هستند و روی بدن جانداران دیگر یا روی اشیا و لوازم منزل قادر نیستند زنده بمانند و از جانداران قابل سرایت نیستند. از طرفی نگهداری جانداران شناسنامه داری که به صورت دوره ای توسط دامپزشک معاینه می شوند، واکسن می زنند و تحت درمان ضدانگلی قرار می گیرند، معمولا معضلی بوجود نخواهد آورد.

شانه ای که شپش ها را از بین می برد
محققان کانون مهندسی سطح و غشای نازک فرانهوفر آلمان یک شانه دیزاین کرده اند که شپش را به وسیله پلاسمای خنک از بین می برد.

درمان شپش، کار بسیار دشواری است. به طور متداول یک شامپو یا لوسیون حاوی مواد سمی، اولین درمان هایی هستند که برای پوست سر بیمار تجویز می شوند و پس از آن با کشیدن یک شانه ویژه به موها، شپش ها نابود میشوند. این شامپوها قادر نیستند تخم شپش را برطرف بکنند، بنابراین درمان نیاز به تکرار دارد. به این ترتیب مواد شیمیایی تند و زننده می توانند سبب ایجاد آزردگی برای کودکان یا بزرگسالان شوند.

شانه مذکور که در حال حاضر در برخی از کلینیک های اطفال در آلمان بکار گرفته شده است، از دندانه های رسانا برخوردار بوده که به عنوان الکترود عمل می کنند. هنگامی که پالس های الکتریکی به دندانه های شانه ارسال می شود، فاصله هوایی بین آنها یونیزه شده و شروع به تولید پلاسما می کند. هم شپش و هم تخم آنکه به رشک سرشناس هستند، با قرار گرفتن در معرض پلاسما نابود میشوند.

از آنجا که این پالس ها بسیار کوتاه هستند، دمای پلاسما از دمای اتاق بیشتر نیست. بنابراین خطر سوختگی یا داغ شدن برای بیمار وجود ندارد.

تنها یک بار درمان قادر هست نیمی از شپش ها را بلافاصله از بین ببرد و نیمه دیگر این شپش ها بدون نیاز به مواد شیمیایی و یا درمان دیگر، در همان روز از بین می روند. علاوه بر این، با تحول فاصله بین دندانه های شانه، می توان از آن در جانداران خانگی نیز بهره گرفت.

این محصول قرار است به زودی در بسته بندی های کوچولو در بازار عرضه شود.

منابع:
جام جم
ایسنا

– با تشکر از حسن انتخاب شما –

نگارش : بيدار ث.

کودک و خانواده در بخش بارداری و کودک یاری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای دل بيا که ما به پناه خدا رويم
««« »»»
زان چه آستين کوته و دست دراز کرد

علائم مبتلا شدن به شپش در بچه ها مدرسه ای (۲ عکس)

TT / 145 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
با مواد غذایی خاص نفخ را از بین ببرید و به جنگ نفخ بروید!
اعدام 3 متجاوز به عنف در شیراز
چرا گوگل پیکسل محکوم به شکست است؟!
اظهارات بی پرده علی جنتی در مراسم خداحافظی اش
جمشید مشایخی راهی بیمارستان شد+تصویر
استخدام مسئول انبار، انباردار و فروشنده در خراسان رضوی
خواننده پاپ طلبکار جدید باشگاه پرسپولیس
آیا کاهش اسپرم خطرناک است و باید نگران کم شدن اسپرم شویم؟
دلایل بی‌وفایی مردان به همسرانشان/ ۸ توصیه برای پیشگیری از خیانت
تاکتیک بریتانیا برای هک کردن داعش در موصل
DeNA استودیوی خود در سن فرانسیسکو را تعطیل کرد
دولت احمدی‌نژاد رکورددار اقتصاد پنهان در تاریخ اقتصادی ایران
استخدام طراح و گرافیست آقا مسلط به نرم افزارهای مربوطه
ناراحتی مورینیو از خوشحالی کونته
دانلود قسمت ۹ نهم سریال سفر سبز با لینک مستقیم شبکه سه
نشانه‌های مهمترین بیماری‌ شایع ناتوان کننده
میوه‌های صادراتی ۶۰ درصد ارزان شدند!
ستایشی دیگر/دیدن این عکس برای کودکان و افرادی که بیماری قلبی دارند توصیه نمی شود
تونل‌های زیرزمینی داعش در موصل
استخدام چاپ مروی در دو رده شغلی
تبلیغات