به چه دلیل از «بالچه» در آخر بالهای هواپیما بهره گرفته می شود؟ (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

چرا از «بالچه» در انتهای بالهای هواپیما استفاده می شود؟

بالچه ها کشیدگی ناشی از بلند شدن هواپیما را کم میکنند.بالچه ها باعث می شوند که بالها بتوانند در فرایند بلند شدن نقش اثرگذار تری ایفا نمایند. این امر سبب می شود به نیروی کمتری برای بلند شدن هواپیما احتیاج باشد و در نتیجه موتورها کارایی خوب تری خواهند داشت.
وب‌سایت روزیاتو – حامد آل محمد: چنانچه تا به حال از پنجره هواپیما به بیرون دیده باشید، متوجه وجود زائده ای کوچولو در انتهای بال ها شده اید. آن ها «بالچه» نام دارند و در تمامی هواپیماهای تازه به کار گرفته میشوند. اما دلیل مورد استفاده قرار دهی آن ها کدام است؟ ما در این مقاله قصد داریم به همین مسئله توجه بکنیم.
عکس شماره ۱ ⇩
عکس چرا از «بالچه» در انتهای بالهای هواپیما بهره گرفته میشود؟

بالچه ها کشیدگی ناشی از بلند شدن هواپیما را کم میکنند. دلیل بهره گیری از آن ها ساده تر از چیزی است که ما تصور می کنیم. بالچه ها باعث می شوند که بالها بتوانند در فرایند بلند شدن نقش اثرگذار تری ایفا نمایند. این امر سبب می شود به نیروی کمتری برای بلند شدن هواپیما احتیاج باشد و در نتیجه موتورها کارایی خوب تری خواهند داشت. کاهش مصرف سوخت، تولید دی اکسید کربن کمتر و کاهش هزینه ها در خطوط هوایی از مزایای بهره گیری از آن ها به حساب مییاید.

بر اساس اعلام شرکت بوئینگ، بالچه های مورد استفاده در هواپیماهای ۷۵۷ و ۷۶۷ قادر هستند اشتعال سوخت را تا ۵ درصد زیاد کرده و تولید گاز دی اکسید کربن را تا ۵ درصد کم کنند. یکی از خطوط هوایی که ۵۸ سیستم هواپیمای ۷۶۷ را در اختیار دارد، سالانه ۵۰۰ هزار گالن در مصرف سوخت صرفه جویی خواهد نمود.

همانطور که قبلا به آن اشاره نمودیم، بالچه ها قادر هستند تاثیر «کشیدگی ناشی از بلند شدن» را کم کنند. فشار هوایی که هنگام پرواز در بالای بال وجود دارد، مقداری کمتر از فشار هوای موجود در زیر بال تخمین زده میشود. فشار هوای زیر بال در نزدیکی نوک، فشار کمتر بالای بال را تحت تاثیر قرار داده و گرداب بوجود مییاورد. این پدیده به صورت سه بعدی در بالای بال ها جریان مییابد. آن ها علاوه بر پیش گیری از ورود هوا به بالا و روی بال ها، هوا را نیز عقب نگه می دارند و به این ترتیب، کشیدگی هنگام بلند شدن کاهش کشف میکند.

با ورود بالچه ها به صنعت، هواپیما می تواند قدرت گرداب نوک بال را کم کند.

عکس شماره ۲ ⇩عکس چرا از «بالچه» در انتهای بالهای هواپیما بهره گرفته میشود؟

همچنین افزایش طول بال نیز قادر هست به نابود شدن کشیدگی منجر گردد. اما در بسیاری از موارد، تولیدکنندگان هواپیما به دلایلی قادر به ساخت بال های بلندتر نیستند. به عنوان مثال، هواپیماهایی مانند بوئینگ ۷۳۷ و ۷۵۷ پروازهای خود را از فرودگاه هایی به انجام میرسانند که برای پروازهای داخلی کوتاه تا متوسط ساخته شده اند. به دلیل نبود نیاز چنین مسیرهایی به هواپیماهای بزرگ، فضای کمتری به آن ها اختصاص کشف میکند. در واقع اندازه پرنده های عظیم الجثه با توجه به فضای پارکینگ محدود می شود.

بنابراین به مکان ساخت بال های طولانی تر، بوئینگ از بالچه ها برای دستیابی به اهداف خود بهره میگیرد.

چنانچه محدودیتی در فضا (پارکینگ) موجود نموجود باشد، بهره گیری از بالچه ها چندان ضرورت نمییابد. بوئینگ ۷۷۷ از آن دسته هواپیماهایی است که به این تکنولوژی مجهز نشده اما قادر هست همان عملکرد را پیشنهاد کند.

عکس شماره ۳ ⇩عکس چرا از «بالچه» در انتهای بالهای هواپیما بهره گرفته میشود؟

آن ها نخستین بار توسط «ریچارد ویتکام» در مرکز تحقیقات ناسا توسعه داده شده اند و از آن وقت تاکنون، تولیدکنندگان همواره برای افزایش و بهبود کارایی بالچه ها در تلاش بوده اند. نسل نخست آن ها در هواپیماهایی مانند بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰ و MD11 بهره گرفته شده اند و قادر بودند اشتعال سوخت را ۲٫۵ تا ۳ درصد زیاد کنند.

نسل دوم که در بوئینگ ۷۳۷، ۷۵۷ و ۷۶۷ مورد استفاده قرار داده شد، بسیار بزرگتر از نمونه های قبلی بود و انحنای بیشتری نیز داشت. آن ها اشتعال سوخت را ۴ تا ۶ درصد بهبود بخشیدند. نمونه ای که امروزه در هواپیمای ۷۳۷ تازه بهره گرفته میشود، در مقایسه با نسل قبلی ۱ تا ۲ درصد بهتر عمل می کند. در ادامه از شما فرا میخوانیم به تماشای ویدیویی در همین زمینه بنشینید.

در صورت انتشار داده نشدن ویدئو بر روی عکس و تصویر زیر کلیک کنید.
عکس چرا از «بالچه» در انتهای بالهای هواپیما بهره گرفته میشود؟

–براى بالا بردن سطح کيفي سايت سرزه لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد–

گردآورنده : پريماه ط.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در شان من به دردکشی ظن بد مبر
««« »»»
کلوده گشت جامه ولی پاکدامنم

به چه دلیل از «بالچه» در آخر بالهای هواپیما بهره گرفته می شود؟ (۳ عکس)

TT / 144 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات