http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

رشد ۴۰ درصدی بدهی بخش غیردولتی به بانک‌ها

رشد ۴۰ درصدی بدهی بخش غیردولتی به بانک‌ها

 در آمارهای ارایه شده از طرف بانک مرکزی مشخص نیست که عدد ۷۱۷ هزار میلیارد تومان بدهی بخش غیردولتی به بانک‌ها شامل کدام اجزا می‌باشد و چقدر از این بدهی‌ها مربوط به جریمه و دیرکرد و تاخیر است و چقدر ان مربوط به اعتبارات جدید به حساب می‌اید. آیا افزایش ۲۰۳ هزار میلیارد تومان بدهی بخش غیردولتی در ۲ سال منتهی به مرداد ۱۳۹۵ برای بانک مرکزی یک اتفاق عادی است؟

عدد شگفت‌انگیز دیگر مربوط به رشد سپرده‌های بخش غیردولتی نزد بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری است که از ۶۶۱ هزار میلیارد تومان در مرداد ۱۳۹۳ به عدد ۱۰۶۷ هزار میلیارد تومان در مردادماه ۱۳۹۵ رسیده است که نشان‌دهنده رشدی معادل ۶۱ درصد در ۲ سال است. این میزان رشد سپرده‌گذاری به ویژه رشد ۳۰ درصدی سپرده‌گذاری بخش غیردولتی نزد بانک‌ها در شرایط کاهش نرخ بهره پرداختی به سپرده‌گذاران چه معنایی دارد؟ یک دلیل آن به سابقه شگفت‌انگیز جذب سپرده‌ها به هر قیمت توسط بانک‌ها برمی‌گردد که برای دادن سود سپرده‌گذاران خود ناگزیرند که از این منابع استفاده کنند و یک عامل دیگر آن می‌تواند رکود و یخ‌زدگی سایر بازارها باشد.

آمارهای ارایه شده از طرف بانک مرکزی نشان می‌دهد در پایان مرداد ۱۳۹۵ ارزش دارایی بانک‌ها به ۱۸۰۷ هزار میلیارد تومان رسیده است که از این میزان دارایی رقمی برابر با ۷۹۷ هزار میلیارد تومان آن بدهی بخش غیردولتی است. با توجه به اینکه بدهی بخش دولتی نیز معادل ۱۳۷ هزار میلیارد تومان است مجموعه بدهی‌های بخش دولتی و بخش غیردولتی به عدد ۹۳۴ هزار میلیارد تومان رسیده است. یک محاسبه ساده نشان می‌دهد ۵۲ درصد از دارایی‌ بانک‌ها دراختیار بدهکاران است.

از طرف دیگر ۱۱۷ هزار میلیارد تومان از دارایی بانک‌ها نیز به صورت سپرده نزد بانک مرکزی قرار دارد که اگر به عدد ۹۳۴ هزار میلیارد تومان اضافه شود به ۱۰۶۸ هزار میلیارد تومان می‌رسیم که ۶۰ درصد دارایی بانک‌ها خواهد رسید. یک محاسبه کوچک نشان می‌دهد که سپرده‌های بخش غیردولتی در پایان مردادماه امسال با رسیدن به عدد ۱۰۶۶ هزار میلیارد تومان تقریبا مساوب یا ارزش دارایی‌های قفل شده بانک‌ها شده است.

نکته جذاب و البته تاسف‌بار دیگر این است که سپرده‌گذاری دیداری (کوتاه‌مدت) بانک‌ها به عدد ۱۱۵ هزار میلیارد تومان در پایان مرداد ۱۳۹۵ رسیده است که رشدی برابر با ۳۸ درصدنسبت به مدادماه ۱۳۹۴ را تجربه کرده است. این رشد در حالی رخ داده است که سپرده‌گذاری دیداری نزد بانک‌ها در مرداد ۹۴ نسبت به مرداد ۹۳ رشد منفی ۵ درصد را تجربه کرده بود.

شاخص دیگری که زنگ خطر بانکداری را به صدا درآورده است روند فزاینده «بدهی به بانک مرکزی» است که از ۶۵ هزار میلیارد تومان در مرداد ۱۳۹۳ به ۹۲ هزار میلیارد تومان در مرداد ۱۳۹۵ رسیده است که نشان‌دهنده رشدی برابر با ۴۱ درصد در ۲ سال است. رشد متوسط ۲۰ درصد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نشان‌دهنده این است که بانک‌ها برای دادن سود به سپرده‌گذاری تحت شرایط سخت هستند.

به گزارش ساعت ۲۴، بانک مرکزی ایران در حالی که تلاش می‌کند آمار و اطلاعات مربوط به شاخص‌های بانکی، پولی و اعتباری را در زمان مقرر ارایه کند، اما هنز راهی برای تجدیدنظر در شکل وماهیت این اقلام پیدا نکرده است. اقلام عرضه شده از سوی بانک مرکزی که پایان هر ماه را اعلام می‌کند می‌توانست شفاف‌تر و علاقمندان را در وضعیت آگاهی‌های جزیی‌تر قرار دهد.

منبع: ساعت 24
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
ربات پیشرفته و حیرت انگیز شبیه به زن زیبا +عکس
استخدام گرافیست در گروه صنایع شیمی ساختمان آبادگران
استخدام چند رده شغلی جهت رستوران ریحان در تبریز
استخدام نیروی پذیرش، تاسیسات، منشی و آبدارچی
استخدام شرکت بازرگانی معتبر در دو ردیف شغلی
استخدام فروشنده جهت پوشاک بچگانه در تهران
استخدام فست فود ستاره شهر در دو رده شغلی
کیلیپ فیلم My Logo Name +( آپارات ) پخش
استخدام برنامه نویس دلفی و PHP در خراسان رضوی
کلیپ فیلم آگهی کوتاه کتاب اریکه شیشه ای ۰۲ نشر بهداد
استخدام فروشنده جهت کلینیک دامپزشکی در تهران
استخدام راننده با اتومبیل مدل بالا در سرویس بوستان
استخدام شرکت سراسری تهران بوران در تبریز
استخدام چرخکار ماهر بیرون بر جهت کار برای مزون در تهران
کیلیپ فیلم درود بر ماکسیما سواران +( آپارات ) پخش
شیوه پوشش دیزاینر ها و طراحان لباس ایرانی +عکس و تصویر
شوخی پرسپولیسی ها با برانکو که احتمالا دست نشان را ناراحت می کند
ملکه زیبایی قرقیزستان مسلمان شد +عکس
این زن یک ربات است! +تصاویر
بهترین درمان ریزش مو با این روش خانگی
تبلیغات