http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

بازی‌های ایرانی ؛ جهانی شدند

بازی‌های ایرانی ؛ جهانی شدند

به گزارش جام جم آنلاین از بنیاد ملی بازی های رایانه ای ، حدود یک ماه پس از انتشار رسمی نتایج نخستین پیمایش ملی پیرامون وضعیت بازار بازی‌های رایانه‌ای در ایران، واحد پژوهش بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نخستین گزارش آماری از وضعیت صادرات بازی‌های رایانه‌ای ایرانی را آماده انتشار کرده است.

این گزارش را می‌توان در کنار نتایج نخستین پیمایش ملی در حوزه بازی‌های رایانه‌ای تلاش دیگری برای رسیدن به تصویری جامع از وضعیت صنعت بازی‌های رایانه‌ای در ایران دانست. گزارشی که به وضوح می‌توان سهولت صادرات دیجیتال نسبت به صادرات فیزیکی بازی‌ها را در آن مشاهده کرد.

دکتر سید محمدعلی سید حسینی مدیر مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال درباره جزئیات این گزارش می‌گوید: این گزارش آماری برای نخستین بار توسط مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال تهیه شده و ظرفیت بازی‌های دیجیتال ایرانی که در فروشگاه‌های دیجیتال خارجی منتشر شده‌اند را نشان می‌دهد.

وی افزود: این گزارش آماری با همکاری بیش از ۱۵ بازی‌ساز تهیه شده است. اطلاعات این گزارش مبتنی‌بر داده‌های جزیی حاصل از مرحله تولید تا عرضه و فروش در فروشگاه‌های دیجیتال خارجی است.

سیدحسینی ادامه داد: تاکنون درآمد ناخالص بازی‌های دیجیتال صادر شده معادل ۱۲۳۵۰۰۰ دلار بوده که بخش عمده این درآمد از طریق بازی‌های یکجاخرید به دست آمده است؛ این در حالیست که بخش عمده دانلود مربوط به بازی‌های درون پرداخت است. از سوی دیگر بازی‌های pc می‌توانند جایگزینی برای بازار ضعیف داخل کشور در فروشگاه‌های دیجیتال خارجی پیدا کنند. می‌شود صنعت بازی‌های pc را از طریق صادرات تقویت کرد.

مدیر مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال افزود: فروشگاه‌های دیجیتال گوگل پلی، اپ استور و استیم به ترتیب سه فروشگاه اصلی و مهم هستند که بازی‌های ایرانی درآمدزا در آنها نشر پیدا کرده‌اند این در حالی است که تعداد بازی‌های عرضه شده در پلتفرم pc بیش از سایر پلفترم‌ها است.

وی در تشریح شرایط مالی فروش بازی‌های ایرانی هم گفت: هر نسخه بازی ایرانی یکجاخرید تقریباً به طور میانگین ۸ دلار در فروشگاه‌های دیجیتال خارجی قیمت گذاری شده و به طور میانگین هر بازی دیجیتال ایرانی ۱۰۰ هزار مخاطب در فروشگاه‌های دیجیتال خارجی داشته است.

سیدحسینی افزود: بازی‌های ایرانی عرضه شده به فروشگاه‌های دیجیتال خارجی تا کنون توسط ۲۲ شرکت ناشر داخلی و خارجی صادر شده‌اند. از این میان، ۵۲ درصد ناشر ایرانی و ۴۸ درصد ناشر غیر ایرانی بوده‌اند. برخی شرکت‌های بازی‌ساز ضمن اینکه تولیدکننده بازی دیجیتال بوده‌اند، ناشر بازی‌های ساخت شرکت خود در فروشگاه‌های دیجیتال خارجی نیز بوده‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به نمودار عرضه این بازی‌ها طی سه سال گذشته، شاهد روند رو به رشد صادرات بازی‌های دیجیتال ایرانی هستیم و قرار است این گزارش در اختیار بازی‌سازانی که در صادرات ۳۷ عنوان بازی ایرانی درآمدزا نقش داشته‌اند قرار گیرد تا ضمن اطلاع از وضعیت موجود، نسبت به نقاط قوت و ضعف بالقوه آگاهی داشته باشند.

مدیر مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال در پایان تصریح کرد: اطلاعات آماری این گزارش از ۵ بخش اصلی شامل بازیگران، بازی‌ها، درآمد، قیمت‌گذاری و دانلود تشکیل شده است که هر بخش جزئیات ۳۷ بازی دیجیتال صادراتی را در نمودارهای آماری به نمایش می‌گذارند.

متن کامل گزارش آماری مرکز پژوهش‌های بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای درباره صادرات بازی‌ها را اینجا بخوانید.

منبع: جام جم آنلاین
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
ساخت بازی Final Fantasy XV به پایان رسید
فرماندار ویژه میانه بر آمادگی جامعه در برابر تهدیدات انسانی و بلایای طبیعی تاکیدکرد
استخدام خانم مسلط به زبان و آشنا به مکاتبات بازرگانی در تهران
فیلم بمب تبسم ! غزل کمدی هندی البته هندی بلدها تنها ببینن ( آپارات ) -دانلود و پخش
شرکت سامسونگ با همکاری اپراتور KT فضای مجازی ۵G را در بازی های المپیک فصل زمستان ۲۰۱۸ کشور کره جنوبی عرضه خواهد کرد
ویدیو فیلم جناب بتمن در ماشین لامبورگینی و احوال سؤال کنی با پلیس ( آپارات )
کیلیپ فیلم ماجرای بامزه کارگردان مهران مدیری و پیرزن +( آپارات ) پخش
ویدیو فیلم ای مرررررررررررررررررض با اون قیافت ! ( آپارات )
کلیپ فیلم روزگار پلیسی هم خندیدن داره
بستر مناسبی برای گسترش همکاری بین دانشگاههای ایران و کره جنوبی فراهم است (۵ عکس)
وجود علائم حیات در کره مریخ (+عکس)
وزیر علوم: دانشگاه پیام نباید در رشته های فنی و مهندسی رشد پیدا می کرد
فیلم نوار هوشمند در لپ تاپ لنوو ( آپارات ) -دانلود و پخش
توسعه آموزش عالی مبتنی بر سند آمایش در اولویت کاری وزارتخانه است
علیرضا صلحی، پزشک معروف تبریزی، خود متهم به قتل خانواده‌اش شد
دختر خانوم ها ببینند ایده های تازه برای ست کردن لباس زمستانی
ویدیو فیلم به هوش آمدن معجزه آسای سبحان ۱۴ ساله از کما / دریافت کلیپ
کیلیپ فیلم چالش وحشیانه و شگفت آور زنبور زرد با سوسک حمام! +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم خوردن سوشی قورباغه زنده به وسیله دختر چینی!
ویدیو فیلم عکس و تصویر عجیب و باورنکردنی قدم زدن شتر بی سر و بهت مردم! ( آپارات )
تبلیغات