http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

لزوم توجه به سیاست های جمعیتی/ واگذاری مراقبت های خطیر دوران بارداری به افراد فاقد صلاحیت

لزوم توجه به سیاست های جمعیتی/ واگذاری مراقبت های خطیر دوران بارداری به افراد فاقد صلاحیت

با دیگران به اشتراک بگذارید

لزوم توجه به سیاست های جمعیتی/ واگذاری مراقبت های خطیر دوران بارداری به افراد فاقد صلاحیت

خبرگزاری فارس: لزوم توجه به سیاست‌های جمعیتی/ واگذاری مراقبت‌های خطیر زمان حاملگی به افراد فاقد صلاحیت

وزارت بهداشت در هفته تندرست زنان علیرغم تأکید آیت الله خامنه ای بر فرزندآوری و لزوم اجرای سیاست‌های جمعیتی در برنامه‌ریزی‌های خود به موضوع مکمل برای زنان توجه داشته ولی اثری از حمایت برای زنان باردار نیست.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، هفته ملی تندرست زنان ایرانی امسال با شعار«تندرست زنان، خانواده سالم، جامعه پویا» از ۲۴ برج مهر آغاز شده است. این هفته در مهرماه هر سال با هدف حساس سازی و خبر دهی در خصوص اصلی ترین اولویت های تندرست زنان به کل جامعه اعم از زنان، مردان، مدیران و سیاستگذاران هفته ملی تندرست زنان کشورمان به انجام رسانده میشود. اما در این هفته متاسفانه به موضوع زنان باردار هیچ توجهی نشده و حتی یک روز از هفته تندرست زنان به این موضوع اختصاص داده نشده است. این غفلت به وضوح در نامگذاری روزهای هفته تندرست زنان مشخص است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت نامگذاری هفته تندرست زنان به صورتی بوده که شنبه ،۲۴مهر، تندرست زنان در محیط کار، یکشنبه، ۲۵ مهر، تندرست زنان، تغذیه سالم و مکمل های غذایی، دوشنبه ،۲۶ مهر ، تندرست زنان و ورزش، سه شنبه ،۲۷ مهر ، تندرست زنان و ازدواج عالی و کامیاب،چهار شنبه،۲۸ مهر، تندرست زنان و خانواده، پنج شنبه ،۲۹ مهر ، تندرست زنان و افزایش طول عمر و امید زندگی زنان، جمعه ،۳۰ مهر ، تندرست زنان و خود مواظبتی نامگذاری شده است.

نبود تکریم مادران باردار و شیرده در هفته تندرست زنان علاوه بر این که صدای مادران باردار را درآورده با واکنش ماماهای کشور نیز مواجه بوده است به طوری که اتحادیه صنفی ماماهای مطب دار کشور طی نامه ای اعتراض خود در این زمینه را نمایان کرده و اعلام کرده است.

واگذاری مواظبتهای خطیر زمان حاملگی به افراد فاقد صلاحیت

اتحادیه صنفی ماماهای مطب دار کشور، برای جبران کم توجهی حیرت انگیز معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان و تعلیم پزشکی به حوزه تندرست باروری و تندرست مادران باردار، که با سپردن مواظبتهای خطیر زمان حاملگی به افراد فاقد صلاحیت و فاقد مجوزهای قانونی، تحت عنوان مراقبین تندرست آغاز شده بود و با حذف تندرست باروری و تندرست مادران باردار در هفته تندرست زنان به اوج خود رسیده است ، همه ماماهای در بر می داری دفتر کار در سر تا سر کشور آماده اند تا در جهت تکریم زنان باردار و مادران شیرده در طول هفته تندرست زنان (٢٨-٢٤ مهرماه ١٣٩٥) با ویزیت رایگان در مطب های خود ، در خدمت زنان محروم کشور بخصوص زنان ساکن در حاشیه شهرها باشیم. تا انشاالله مدیرکل محترم گسترش شبکه وزارت بهداشت و معاونین محترم بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور به دلیل بیاورند که زمان حاملگی اصلیترین دوره زندگی یک زن است که چنانچه نتوانند در این زمان از خدمات مامایی بهره مند شوند، نه تنها شاخص های تندرست هر کشوری سقوط خواهد کرد، بلکه مریضیهای غیر واگیر نظیر دیابت، اضافه وزن می‌ داری ، آسم و آلرژی به بحرانی برای نسل آینده مبدل خواهد شد.

ماریا صادقی دبیر اجلاس مامایی کشورمان در مکالمه با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در رابطه با اقدام اخیر وزارت بهداشت و موضوع بی توجهی به زنان باردار در هفته تندرست زنان، بیان داشت: شعار هفته امسال هفته تندرست زنان ایرانی «تندرست زنان، خانواده سالم و جامعه پویا» است ولی مکان این پرسش خالی بوده که آیا پویایی جامعه بدون توجه به تندرست زنان باردار امکانپذیر است؟!

وی اضافه کرد: دقت نداشتن به موضوع زنان باردار و اختصاص ندادن حتی یک روز با این عنوان در هفته تندرست زنان آیا بی مهری به زنان سرزمین کشورمان به حساب نمییاید؟! این اقدام وزارت بهداشت در واقع نه تنها عناد به حرفه مامایی بوده بلکه حمایت از زنان باردار را زیر پرسش می برد.

وی با اشاره به این که نام و فعالیت ماماها در کنار توجه به زنان باردار متبلور می شود، گفت: در راستای بی توجهی وزارت بهداشت ماماهای کشور بر آن شده اند تا در جهت تکریم زنان باردار و مادران شیرده با ویزیت رایگان در مطب های خود به زنان محروم به مخصوص در حاشیه شهرها حمایت کنند.

وی حاملگی را اصلی ترین زمان زندگی یک زن برشمرد و عنوان کرد: چنانچه زنان در این زمان از خدمات مامایی بهره مند نشوند شاخص های تندرست جامعه زیر پرسش خواهد رفت چرا که بسیاری از بیماری ها همچون دیابت، آلرژی، آسم و اضافه وزن می‌ داری ریشه های آن مربوط به زمان حاملگی بوده و با توجه به این مسأله می شود از بروز معضلات در جامعه کاست لذا بی توجهی وزارت بهداشت به زنان باردار و فعالیت ماماها برای مردمان و ماماها بسیار مکان تعجب دارد.

*******************

تهیه شده توسط: تهمينه ث.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مطربا مجلس انس است غزل خوان و سرود
««« »»»
چند گويی که چنين رفت و چنان خواهد شد

لزوم توجه به سیاست های جمعیتی/ واگذاری مراقبت های خطیر دوران بارداری به افراد فاقد صلاحیت

TT / 132 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
تبلیغات