بازگشایی رسمی مرز چیلات دهلران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد (۹ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

بازگشایی رسمی مرز چیلات دهلران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد

اگر چه چندین سال است وعده‌هایی برای بازگشایی مرز رسمی در شهرستان دهلران در نقطه مرزی چیلات داده می شود اما بازگشایی رسمی این نقطه مرزی علی‌رغم آماده بودن زیرساخت‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

عکس شماره ۱ ⇩

عکس   بازگشایی رسمی مرز چیلات دهلران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهلران، استان ایلام با داشتن بیش از ۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق از جمله نقاطی است که برای ارتباط با این کشور همسایه دارای بیشترین و بهترین ظرفیت ها است.

در این بین دو شهرستان مرزی این استان یعنی شهرستان های مهران و دهلران در آرمانی ترین شرایط برای داشتن مرز رسمی است که در این بین شهرستان مهران از چندین سال پیش دارای مرزی رسمی با کشور عراق است که مبادلات کالا و تردد مسافران از این مرز نیز در حال انجام است.

اما حکایت دیگر شهرستان مرزی یعنی شهرستان دهلران برای داشتن مرز رسمی با وجود بیش از ۲۲۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق سالهاست که در هاله ای از ابهام است و این موضوع به کلاف سردرگمی شبیه شده است که یافتن سرنخ آن دشوار به نظر می رسد.

عکس شماره ۲ ⇩عکس   بازگشایی رسمی مرز چیلات دهلران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد

اگر چه چندین سال است هم مسئولان دولت های گذشته و نماینده های پیشین و هم مسئولان این دولت و نماینده کنونی وعده هایی برای بازگشایی مرز رسمی در این شهرستان می دهند اما هنوز مردم تنها شنونده این وعده ها هستند و خبری مبنی بر بازگشایی رسمی برایشان مخابره نمی شود.

از سال گذشته و پس از آنکه استان ایلام و به ویژه شهرستان مهران و مرز مهران شاهد خیل عظیم زائران اربعین از سراسر کشور بود به علت حجم بالای این مراجعات نیاز به داشتن مرز کمکی بیشتر احساس شد و نگاه ها به شهرستان دهلران به عنوان اولین گزینه برای این مسئله بیشتر معطوف شد.

به همین منظور دیدارهایی مابین مقامات استان ایلام از یک سو و مقامات استان میسان عراق که در آن سوی مرز و در کشور عراق نقطه مقابل شهرستان دهلران بود انجام شد که ماحصل آنها توافق بر روی نقطه مرزی چیلات بود.

این دیدارها به توافقات بیشتری منجر شد تا جایی که دو طرف به لزوم بازگشایی مرز چیلات در اسرع وقت تاکید کرده و اقداماتی را هم برای به اجرا درآمدن متقبل شدند.

عکس شماره ۳ ⇩عکس   بازگشایی رسمی مرز چیلات دهلران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد

۵۰ هکتار برای ساختمان مرز چیلات

حشمت الله عسکری در بهمن ماه سال گذشته به عنوان معاون امور اقتصادی استاندار ایلام در دیدار معاون اقتصادی استاندار میسان عراق و جمعی از مسئولان این کشور اظهار داشت: در این دیدار مسئولان دو کشور برای تردد زیارتی زائران و مبادلات اقتصادی با هم به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وی گفت: در توافق های اولیه ایران متعهد شد که به مدت ۲ سال آب و برق مسیر چیلات به عراق را رایگان تأمین کند و خواستار تعامل و ارتباط بیشتر فرماندار دهلران و شهرستان علی غربی شد.

عسکری ادامه داد: تحقیقات در مورد مختصات جغرافیایی ساختمان اولیه به مساحت ۵۰ هکتار انجام گرفته است که ۲۵ هکتار از آن در مرز ایران و ۲۵ هکتار دیگر آن در مرز کشور عراق است.

این ملاقات ها امید برای بازگشایی مرز را بیش از پیش زنده کرد و این احتمال داده می شد که برای اربعین ۹۵ حتماً اتفاقات خوبی در این زمینه به وقوع خواهد پیوست و شاهد بازگشایی مرز در نقطه چیلات خواهیم بود.

در اسفند ۹۴ نیز بازهم شاهد دیدارهای مسئولان ایرانی و عراقی در مورد مرز چیلات بودیم و در این روزها رئیس شورای محلی استان میسان عراق در صدر هیئتی از مسئولان این استان به شهرستان دهلران سفر و با مسئولان شهرستان دهلران در مورد مرز رسمی چیلات در دهلران به گفت وگو پرداختند.

چیلات بهترین نقطه برای راه اندازی مرز رسمی در شهرستان دهلران

منذر رحیم رئیس شورای محلی استان میسان عراق در این سفر با اشاره به دیدار با استاندار ایلام و فرماندار دهلران اظهار داشت: مرز رسمی چیلات در دهلران فصل جدیدی از مناسبات اقتصادی، سیاسی تجاری بین دو استان میسان و ایلام به وجود می آورد.

عکس شماره ۴ ⇩عکس   بازگشایی رسمی مرز چیلات دهلران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد

وی گفت: دو طرف عراقی و ایرانی بر سر موضوع راه اندازی مرز رسمی چیلات در دهلران به اتفاق نظر رسیده ایم چرا که این نقطه بهترین مکان برای راه اندازی مرز رسمی به لحاظ داشتن زیرساخت های لازم است.

بعد از این ملاقات ها و توافقات جنب و جوش خاصی در شهرستان دهلران مشاهده شد به طوری که فرماندار این شهرستان بیشتر مواقع در نقطه مرزی چیلات بود تا زیرساخت های لازم برای گشایش مرز فراهم شود.

تصویب مرز چیلات در انتظار طرح در هیئت دولت

محمدرضا مروارید استاندار ایلام در جریان بازدید از مرز چیلات در مردادماه امسال اظهار داشت: مراحل تصویب مرز چیلات در کمیسیون های مختلف انجام شده و اکنون در انتظار طرح در هیئت دولت است.

عکس شماره ۵ ⇩عکس   بازگشایی رسمی مرز چیلات دهلران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد

وی گفت: با توجه به رایزنی های انجام شده با کشور عراق، طرف مقابل نیز کارهای مربوط به باز شدن این مرز را در دست اقدام دارد و در حال پیگیری امور است.

ادارات شهرستان دهلران با همه امکانات برای فراهم کردن زیرساخت ها بسیج شوند

امیدعلی سبزی فرماندار شهرستان دهلران برای فراهم کردن امکانات لازم و زیرساخت های مورد نیاز همه توان خود و امکانات موجود در شهرستان را بسیج کرد تا چیلات برای اربعین و تردد زائران کمترین مشکل را داشته باشد.

عکس شماره ۶ ⇩عکس   بازگشایی رسمی مرز چیلات دهلران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد

در مرداد ماه امسال به منظور آماده سازی مرز چیلات دهلران برای اربعین حسینی نشست ایجاد زیرساخت ها در مرز چیلات با حضور فرماندار، فرماندهان نیروهای نظامی و انتظامی، برخی مسئولان و پیمانکاران و شرکت های فعال شهرستان برگزار شد.

فرماندار دهلران در این نشست با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد انرژی ادارات ذی ربط باید برای این کار صرف شود اظهار کرد: مرز چیلات یک فرصت استثنایی برای شهرستان دهلران است ولی متأسفانه این ظرفیت تاکنون بلا استفاده مانده است.

وی ادامه داد: در این خصوص فعلاً بودجه ای در نظر گرفته نشده است و ما برای انجام این مهم بین ۴۰ تا ۴۵ روز فرصت داریم.

سبزی از نصب کانتینر، چادر و محل هایی برای اسکان و پذیرایی زائران در این مرز نیز خبر داد و خاطرنشان کرد: همه ظرفیت ها و امکانات به کار گرفته خواهد شد که در صورت نیاز برای بازگشت زائران ایرانی این نقطه مرزی مورد استفاده قرار گیرد.

عکس شماره ۷ ⇩عکس   بازگشایی رسمی مرز چیلات دهلران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد

سخنان صریح فرماندار در خصوص آماده سازی مرز چیلات در اسرع وقت نشان از این داشت که گویا دولت برای بازگشایی این مرز در سال جاری تمهیداتی در نظر گرفته است.

تلاش ها و رفت و آمدها به چیلات بیشتر از گذشته شد و اقدامات آماده سازی زیرساخت ها نیز شتاب بیشتری به خود گرفت اما همچنان هیچ مقام رسمی به طور قطع خبری از بازگشایی مرز چیلات و استفاده از این مرز برای اربعین امسال اعلام نکرد.

حال که به روزهای پایانی منتهی به اربعین نزدیک و نزدیک تر می شویم همچنان روند آماده سازی این نقطه مرزی ادامه دارد اما گویا خبری از بازگشایی این مرز در این اربعین هم مخابره نخواهد شد و باید همچنان منتظر روزهای آینده بود.

زیرساخت ها برای تردد در مرز چیلات فراهم شده است

در آخرین اظهار نظر امیدعلی سبزی فرماندار شهرستان دهلران در جلسه شورای اداری چند روز گذشته اظهار داشت: در مرز چیلات زیرساخت ها در حوزه های مختلف فراهم شده است.

وی گفت: آنچه که در این مرز برای تردد زائران در اربعین امسال لازم بوده از قبیل فراهم کردن زیرساخت هایی همچون فیبر نوری, راه دسترسی, برق و آب انجام شده است.

فرماندار شهرستان دهلران تصریح کرد: با همکاری مدیریت ارشد استان و مدیران شهرستانی شرایط برای عبور و مرور زائران در این مرز به عنوان مرز کمکی مهران آماده است و در صورت موافقت طرف عراقی مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

سبزی با اشاره به تامین برق، انتقال فیبر نوری، استقرار کانکس برای دستگاه های خدمات رسان، تلاش برای نصب چند دستگاه بی تی اس سیار برای برقراری ارتباط تلفنی در این مرز افزود: ۵۰ هکتار زمین برای ایجاد زیرساخت های مرز چیلات در نظر گرفته شده و کار تسطیح آن نیز انجام شده است.

طرف عراقی پای کار بیاید

شادمهر کاظم زاده نماینده مردم شهرستان دهلران در مجلس شورای اسلامی هم در بازدید چند روز پیش خود از این نقطه مرزی اظهار داشت: با توجه به اتفاق نظر مسئولان کشوری و استانی بازگشایی این مرز مورد تاکید است و رایزنی ها برای صدور مجوز این فعالیت از سوی طرف عراقی نیز در حال انجام است.

عکس شماره ۸ ⇩عکس   بازگشایی رسمی مرز چیلات دهلران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد

وی با اشاره به رایزنی های استاندار و سایر مسئولان استان ایلام برای استفاده از این مرز در ایام منتهی به اربعین حسینی امسال به عنوان مرز کمکی مرز مهران با هدف تسهیل در تردد زائران تاکید کرد: امیدواریم با توجه به رایزنی های انجام شده طرف عراقی نیز پای کار بیاید و شاهد گشایش این مرز باشیم.

بعید است مرزی در فرصت باقیمانده تا اربعین اضافه شود

در آخرین اظهار نظر رسمی در خصوص تردد زائران اربعین از مرزهای رسمی کشور فرمانده نیروی انتظامی کشور در حاشیه افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایپاس اظهار داشت: در مورد اربعین پلیس از مدت ها قبل جلساتی در این خصوص تشکیل داده و در سه مرز زمینی، فرودگاه ها و ظرفیت دریایی پیش بینی های لازم انجام شده است.

عکس شماره ۹ ⇩عکس   بازگشایی رسمی مرز چیلات دهلران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد

سردار اشتری با بیان اینکه بعید است مرزی در فرصت باقی مانده اضافه شود تصریح کرد: اگر طرف ایرانی و عراقی برای مرزی جدید اعلام آمادگی کنند پلیس نیز به سرعت اقدامات خود را انجام خواهد داد.

آنچه که باید به حق آن را بیان کرد تحسین تلاش نماینده مردم در مجلس، مسئولان ارشد استان و به ویژه فرماندار شهرستان دهلران برای فراهم کردن زیرساخت ها در کمترین زمان است که با مدیریتی جهادی این وضعیت را در مرز چیلات به وجود آورده اند اما آنچه که از برآیند وضع موجود و اظهار نظرهای مسئولان می توان نتیجه گیری کرد این مسئله است که گویا بازگشایی مرز چیلات همچنان به آینده موکول می شود.

گزارش از روح الله کرمی

— لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد —

نگارنده : ماندانا ت.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

وضع دوران بنگر ساغر عشرت برگير
««« »»»
که به هر حالتی اين است بهين اوضاع

بازگشایی رسمی مرز چیلات دهلران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد (۹ عکس)

TT / 0 — TP / 0%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال