مصرف مکمل عنصر کلسیم به قلب صدمه می زند


با دیگران به اشتراک بگذارید

مصرف مکمل کلسیم به قلب آسیب می زند


تصویر و عکس مصرف مکمل کلسیم به قلب زیان می زند

پژوهش های پیشین نمایان کرده بود که مکمل های کلسیم پردازش شده، به مخصوص در افراد سن دار، در اسکلت به سوی خود کشیده نشده، یا بطور کامل توسط ادرار دفع نمی شوند، از این رو احتمالا در بافت های نرم بدن انباشت می شوند

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز دریافته اند که مصرف کلسیم به شکل مکمل قادر هست خطر ایحاد پلاک در رگها و زیان قلبی را زیاد کند. محققان بعد از بررسی ۱۰ سال امتحانات پزشکی بر روی بیش از ۲۷۰۰ نفر بیان کردند که نتایج این تحقیقات بر دغدغه های فزاینده در رابطه با خطرات احتمالی مکمل ها اضافه کرده است.

پژوهش های پیشین نمایان کرده بود که مکمل های کلسیم پردازش شده به مخصوص در افراد سن دار در اسکلت به سوی خود کشیده نشده یا بطور کامل توسط ادرار دفع نمی شوند، از این رو احتمالا در بافت های نرم بدن انباشت می شوند.

دانشمندان همچنین آگاهی میداشتند که با بالاتر رفتن سن، پلاکها در رگ عمده بدن یعنی آئورت و سایر شریان ها تجمع کرده و با ایجاد عایق در برابر جریان خون، خطر هجوم قلبی را زیاد میکنند.

محققان برای این پژوهش به بررسی داده های دقیق یک تحقیق چندین قومی طولانی مدت بر روی بیش از شش هزار نفر توجه کردند. آنها سپس بر روی ۲۷۴۲ نفر از این شرکت کنندگان تمرکز کردند که پرسشنامه رژیم غذایی و دو سی تی اسکن را با فاصله ۱۰ سال به انجام رسانده بودند. شرکت کنندگان برگزیده شده برای این مطالعه در رده های سنی ۴۵-۸۴ بوده و ۵۱ درصد از آن ها، خانم بودند.

در آغاز تحقیق در سال ۲۰۰۰، همه شرکت کنندگان به یک پرسشنامه ۱۲۰ قسمتی در رابطه با عادات غذایی خود برای تعیین مقدار کلسیم مصرفی با خوردن محصولات لبنی، سبزیجات برگ دار و غذاهای کلسیم غنی شده مانند غلات پاسخ دادند.

محققان، شرکت کنندگان را بر اساس کلسیم دریافتی شان، چه به شکل مکمل و چه رژیم غذایی، به پنج گروه تقسیم کردند. آن ها بعد از تنظیم داده ها بر اساس سن، جنس، نژاد، ورزش، دخانیات کشیدن، درآمد، تحصیلات، وزن، مصرف الکل، بیماری فشارخون، قند خون و سابقه پزشکی خانواده، ۲۰ درصد از شرکت کنندگان را که بالاترین مصرف کل کلسیم یعنی بیشتر از ۱۴۰۰ میلی گرم در روز داشتند، جدا کردند.

این نتایج نمایان کرده بود که احتمال ابتلای ۲۰ درصد مذکور به بیماری قلبی حدود ۲۷ درصد کمتر از کسانی که کمتر از ۴۰۰ میلی گرم کلسیم روزانه به کار میبردند، بود.

اما وقتی که شرکت کنندگان براساس شکل مصرف کلسیم مطالعه شدند، محققان دریافتند افرادی که مقادیر بالایی از مکمل های کلسیم را گرفته بودند، میزان انباشت آن در عروق کرونر آن ها بیشتر از کسانی بود که این ماده را با رژیم غذایی گرفته بودند.

این تحقیق در مجله اجلاس قلب ایالات متحده انتشار داده شده است.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال