یارانه در دسترس است


به گزارش صبحانه، حدود شش سال است که در فاصله بین نیمه تا پایان هر ماه دولت مبلغی ثابت را به حساب سرپرستان خانواری که برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کرده بودند واریز می‌کند. طی این مدت بیش از ۲۳۰ هزار میلیارد تومان از درآمد ناشی از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و همچنین خزانه دولت برداشت و به‌طور نقدی به مردم پرداخت شده است که باید به آن در مواقعی استقراض از بانک مرکزی و برداشت از پول پرقدرتی که بر شرایط اقتصادی تاثیرگذار است، را نیز اضافه کرد.

به هر صورت رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی که طی شش سال هر ماه به متقاضیان آن پرداخت شده و در هر دوره تغییرات شاخص‌ اقتصادی اعم از تورم تک‌رقمی و یا ۴۵ درصدی ثابت مانده همچنان دریافت کننده بیش از  ۷۵ میلیونی دارد و  با این‌که برخلاف قانون هدفمندی یارانه‌ها به این جمع گسترده پرداخت شده و سهم سایر بخش‌های قانونی را می‌بلعد، هنوز دولت‌های درگیر با این موضوع و صاحبنظران به اجماعی برای حذف و یا غربالگری افرادی که باید به آنها یارانه نقدی پرداخت شود نرسیده اند.

این در حالی است که ثبت نام مجدد برای ورود یارانه‌بگیران نیازمند به لیست سازمان هدفمندی یارانه‌ها، اقدام برای حذف و حتی تکلیف قانونی در بودجه با فشار نمایندگان هم نتوانسته گره از کار غربالگری یارانه‌بگیران باز کند به‌گونه ای که با وجود تکلیف دولت برای حذف یارانه‌بگیران پردرآمد و پرداخت نقدی به افراد نیازمند در قانون بودجه سال گذشته و امسال تنها به حذف حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر انجامیده است.

این در شرایطی است که قانون بودجه سال جاری در تبصره (۱۴) خود حاوی این الزام است که دولت باید چند گروه درآمدی و در مجموع سه دهک بالا را از دریافت یارانه حذف کند، مجموعه‌ای که  به اعتقاد مجلس تعدادی حدود ۲۴ میلیون نفر را در بر می‌گیرد. ولی بعد از اما و اگرهای بسیار در نهایت اعلام صریح دولت براین است که نمی‌تواند با توجه به شرایط موجود و نبود اطلاعات کافی سه دهک بالای جامعه را حذف و به این تکلیف قانونی عمل کند.

[ منبع این خبر سایت صبحانه آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال