http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

تاکید دکتر میرزاده بر تاثیر تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در ارتقای رتبه علمی کشور/ از تبعیض گله مند هستیم

تاکید دکتر میرزاده بر تاثیر تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در ارتقای رتبه علمی کشور/ از تبعیض گله مند هستیم

با دیگران به اشتراک بگذارید

تاکید دکتر میرزاده بر تاثیر تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در ارتقای رتبه علمی کشور/ از تبعیض گله مند هستیم

تصویر و عکس   تاکید دکتر میرزاده بر تاثیر تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در ارتقای رتبه علمی کشور/ از تبعیض گله مند هستیم

نشست هم فکر کنی اعضای فراکسیون دانشگاه آزاد اسلامی مجلس شورای اسلامی با دکتر حمید میرزاده، رئیس این دانشگاه عصر دیروز در کمیسیون اصل ۹۰ به انجام رسانده شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این دیدار با تسلیت ایام عزای حسینی، نقل کرد: «ولی امر مسلمین جهان در موارد متعدد و در ابلاغ سند علم و تکنولوژی کشور فرمودند “باید زمینه افزایش ورود به تحصیلات تکمیلی فراهم شود.” همچنین در سند علم و تکنولوژی و سند چشم انداز توسعه اشاره شده است که ۳۰درصد از دانشجویان کشور باید در تحصیلات تکمیلی حاضر باشند که این موضوع در دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک سند بالا دستی نکته توجه قرار گرفته است.»

میرزاده به کاهش جمعیت دانشجویی اشاره کرد و نقل کرد: «در کنار این مساله، تعداد رقبای دانشگاهی که در سال های گذشته به وجود آمده است، درگیریهایی هستند که دانشگاه آزاد اسلامی با آن روبه رو است.»

کاهش تعداد واحدهای آسیب ده دانشگاه آزاد اسلامی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نقل کرد: «تعداد واحدهای آسیب ده دانشگاه به ۱۳۰ واحد کاهش یافته است. در همین راستا برنامه ای دیزاین شده است که براساس آن جذب دانشجو در رشته های کارشناسی ارشد و دکتری افزایش کشف کند. البته این برنامه با جذب و ارتقای اعضای هیات علمی همراه بوده است و بر این اساس ۱۱هزار نفر عضو هیات علمی جذب یا ارتقای درجه یافتند.»

او درباره میزان جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی نقل کرد: «در دعوتهای جذب هیات علمی ۴هزار نفر جذب قطعی و حدود ۳۹۰۰ نفر نیز ارتقا یافتند. همچنین در این فراخوان ها حدود ۶۰ تا ۶۵درصد از دانشگاه های دولتی و ۱۷درصد فارغ التحصیلان خارج از کشور و ۲۲درصد فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی به سوی خود کشیده شده اند. همچنین جذب حدود ۳۵۰۰ نفر هم تا آخر آذر به پایان رسانده میشود.»

میرزاده ادامه داد: «در حال حاضر ۳۳هزار عضو هیات علمی تمام زمان و ۳۵هزار استاد پاره زمان یا مدعو با دانشگاه آزاد اسلامی مشارکت میدارند.»

او نقل کرد: «تعداد زیادی از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با درجه استادیار به بالا هستند. براساس مصوبه وزات علوم، استادیارهایی که ۳ سال سابقه تدریس داشته باشند قادر هستند به عنوان استاد در مقاطع تحصیلی تکمیلی تدریس کنند.»

میرزاده به تعداد اعضای هیات علمی و دانشجویان این دانشگاه اشاره کرد و اضافه کرد: «نسبت اعضای هیات علمی به دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی ۱/۱ در سایر دانشگاه ها ۱۰.۷ برای سال تحصیلی ۹۴-۹۳ بوده است. بر همین اساس حتی دانشگاه آزاد اسلامی باز هم قادر هست با توجه به داشتن استادیاران و دانشیاران واجد شرایط ظرفیت پذیرش خود را بالاتر ببرد.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به وجود ۱۱ هزار کارگاه و آزمایشگاه در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و نقل کرد: «این ظرفیت عظیم در دانشگاه در نقشی به نام “ساها” تجمیع شده است. بر این اساس آزمایشگاه ها و کارگاه ها در یک نرم افزار به هم متصل هستند که همه دانشجویان، استادان، پژوهشگران و … قادر هستند با مراجعه به این سامانه از این ظرفیت برخوردار و در کمتر از ۱۵ روز نتایج امتحانات خود را گیرند.»

او اضافه کرد: «در سه سال گذشته میزان متقاضیان نقل و انقال دانشجویی حدود ۴۵ تا ۵۰هزار نفر در سال بوده است که این ترم آمار نقل و انتقال دانشجویی به ۱۶هزار و ۷۰۰ نفر کاهش یافته است. این موضوع نمایان کننده اهمیت بومی گزینی در دانشگاه آزاد اسلامی است که براساس آن دانشجویان قادر هستند در شهرهای خود درس خوانند و باعث کاهش ناهنجاری های اجتماعی ناشی از حضورنداشتن جوانان در کنار خانواده های خود می شود.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نقل کرد: «هم چنان تعلیم عالی کشور پاسخگوی همه متقاضیان دوره های تکمیلی نیست. به این علت هم چنان هر سال حدود ۵۰ تا ۸۰هزار نفر برای ادامه تحصیل به کشورهای خارجی مخصوصا کشورهای پیرامون در منطقه مهاجرت می کنند که این موضوع هم باعث خروج ارز می شود و هم تاثیرات مخرب فرهنگی را به همراه دارد.»

۹ درصد داوطلبان ورود به مقطع دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شده اند

میرزاده نقل کرد: «در آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۱۱۰هزار نفر شرکت کردند و از این تعداد ۹۰هزار نفر مردود و فقط حدود ۹درصد پذیرش گرفته اند. دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر امتحان زبان و کسب نمره قابل قبول برای فارغ التحصیلی باید حداقل دو مقاله آی اس آی یا نکته تایید وزارت های علوم و بهداشت پیشنهاد کنند.»

۲۰ درصد از تولیدات علمی کشور متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است

میرزاده اضافه کرد: «تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در ارتقای رتبه علمی کشور تاثیرگذار بوده است. ایران در حوزه نانو رتبه ۶ جهان را در اختیار دارد که از ۱۵۰۰ مقاله به تصویب رسانده شده در این حوزه ۳۰ درصد مربوط به محققان و پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی است. همچنین مقام علمی ایران در پایگاه معتبر علمی (ESI) در رده ۱۶ قرار دارد که چنانچه تولیدات دانشگاه آزاد اسلامی را در این آمار انتخاب نکنیم، این رتبه به ۲۳ می رسد. در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۰ درصد از تولیدات علمی کشور از سوی دانشگاه آزاد اسلامی تولید شده است.»

فعالیت بیش از هزار شرکت دانش بنیان و واحد فناور در دانشگاه آزاد اسلامی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: «در حوزه اقتصاد دانش بنیان که زیربنای اقتصاد مقاومتی به حساب مییاید، بیش از هزار شرکت دانش بنیان و واحد فناور در ۱۰۰ مرکز رشد با حضور دانشجویان، استادان و محققان دانشگاه آزاد اسلامی کار میکنند.»

میرزاده نقل کرد: «امسال در نمایشگاه اقتصاد دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی، ۶۷۳ محصول تجاری شده دانشگاه عرضه شد که همه این محصولات در سامانه ای به نام آزاد اکسپو در دسترس قرار دارند. در دانشگاه آزاد اسلامی براساس برنامه ای که تدوین شده است تا سال ۱۳۹۹ باید وابستگی شهریه به ۶۰درصد برسد.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: «از تبعیض و استانداردهای دوگانه و ارزیابی دانشگاه ها گله مند هستیم. دانشگاه آزاد اسلامی یک سرمایه بزرگ ملی است که با پول مردمان ساخته شده است و امروز قادر هست بار سنگینی را از دوش دولت بردارد.»

توسعه کیفی از ماموریت های عمده دانشگاه آزاد اسلامی است

میرزاده نقل کرد: «به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اطمینان می دهیم توسعه کیفی از ماموریت های عمده ما در دانشگاه آزاد اسلامی است و ما کیفیت را فدای کمیت نمی کنیم.»

او از فراکسیون دانشگاه آزاد اسلامی خواست کرد با مدد اعضای فراکسیون مؤثری دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دستاورد انقلاب افزایش کشف کند.

او اضافه کرد: «یکی از برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی پوشش دادن دانشجویان فارسی زبان مقیم خارج از کشور است. بر همین اساس امسال برای اولین بار آزمون کارشناسی ارشد و دکتری در سطح نگاه کن المللی برای این متقاضیان به انجام رسانده شد.»

دانشگاه آزاد اسلامی همه شاخص ها و استانداردهای ضروری تعلیم عالی را رعایت کرده است

او در ادامه نقل کرد: «ما از هرگونه بررسی کارشناسی و دقیق مسائل تعلیم عالی استقبال می کنیم. همچنین از نمایندگان تقاضا داریم تا با جلسات کارشناسی و به دور از غوغاسالاری های مخالفان به این نکته پی ببرند که دانشگاه آزاد اسلامی همه شاخص ها و استانداردهای ضروری تعلیم عالی را رعایت کرده است.»

میرزاده اضافه کرد: «در این ۳ سال بیش از ۲۵۰۰ رشته محل از سوی دانشگاه آزاد اسلامی ممیزی شده است. در زمینه پزشکی نیز حدود ۵۰۰ عضو هیات علمی جذب شده است. همچنین ۱۱ بیمارستان دانشگاه آزاد اسلامی در کشور فعال هستند که این تعداد به ۱۵ بیمارستان می رسد.»

واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در حال برقراری رابطه هر چه بیشتر با صنعت هستند

میرزاده در پایان به برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای محصولات فرهنگی دانشجویان در انجمن هفتاد و یکم دانشگاه اشاره کرد و اضافه کرد: «امروز واحدهای ما در حال برقراری رابطه هر چه بیشتر با صنعت هستند تا واحدها ماموریت گرا شوند و در انجمن ۷۱ دانشگاه محصولات دانش بنیان فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در اواخر بهمن ۹۵ عرضه می شود.»

–ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربر عزيز، کمک کنيد–

گردآورنده : فرنوش ط.

دانشگاه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حبيبا در غم سودای عشقت
««« »»»
توکلنا علی رب العباد

تاکید دکتر میرزاده بر تاثیر تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در ارتقای رتبه علمی کشور/ از تبعیض گله مند هستیم

TT / 145 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات