روستای قازانقايه


روستای قازانقایه یکی از روستاهای سر سبز و مرزی در استان گلستان میباشد.

این روستا که به تازه گی به عنوان دهستان نیز اعلام شد یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین روستای شهرستان مراوه تپه میباشد.

در آمد اکثر مردم این روستا از راه کشاورزی می باشد و اغلب آنها نیز از راه دامداری کسب در آمد میکنند.

رودخانه اترک از کنار این روستا جریان دارد و مردم این روستا زمین های کشاورزی خود را به وسیله این رودخانه آبیاری میکنند.

روستای قازانقایه

قازانقایه یا قازان قایه به لاتین Ghazanghayehیکی از دهستان های شهرستان مراوه تپه ایران است. روستای قازانقایه در بخش مرکزی دهستان پالیزان شهرستان مراوه‌تپه در استان گلستان ایران و در نزدیکی مرز ترکمنستان واقع شده‌است.

جمعیت این روستادر سال 1385 برابر با 2٫569 نفر بوده‌است.
روستای قازانقایه تا مهرماه سال 1387 خورشیدی بخش دهستان مراوه‌تپه بود که با تغییر تقسیمات کشوری و ارتقاء شهر مراوه تپه به شهرستان در آن سال این روستا نیز مرکز دهستان پالیزان ارتقاء یافت، تغییرات دهستان پالیزان به مرکزیت روستای قازانقایه در بخش مرکزی (حومه) شهرستان مراوه تپه ایجاد شد.

جغرافیا

روستای قازانقایه از لحاظ جغرافیایی در شمال شرقی استان گلستان واقع شده‌است. این دهستان از طرف شمال به کشور ترکمنستان و از طرف شرق به استان خراسان شمالی و از سوی جنوب به به روستای حاجی آمان و از طرف غرب به شهرستان مراوه تپه منتهی می‌شود.

قازانقایه بین دو رشته کوه قرار دارد. در شرق قازانقایه کوه‌های پالیزان به ارتفاع 1400 متر از سطح دریا بلند ترین کوه شهرستان مراوه تپه می باشد، از جنوب کوههای سنگو داغ به ارتفاع 1120 متر قرار دارد.

این مطلب را هم ببینید :  دیهوک

در جنوب قازانقایه رودخانه مرزی اترک عبور می کند. (آرامگاه بالقی بابا در کوه دام دامی در دهستان پالیزان قرار دارد.)

روستای قازانقایه در سال 1389 به دهستان تبدیل و پالیزان نام‌گذاری شد.

یکی از مزیت های این روستا عبور رودخانه بزرگ و مرزی اترک از کنار این روستا می باشد که زیبایی خاصی را به این روستا داده است.و از خوبی های دیگر آن وجود پاسگاه انتطامی می باشد.و همچنین وجود مدرسه ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان نیز باعث شده است از نظر علمی در منطقه سرآمد باشد.و از دیگر امکانات روستا وجود مرکز بهداشت و خانه بهداشت با پرسنل بومی می باشد.شغل اکثر مردم کشاورزی می باشد.

صنعت و اقتصاد

واز نظر صنعت فرش این روستا می توان به بافت 2000 مترمربع تابلو فرش در روستای قازانقایه اشاره کرد. که باعث شاغل شدن زنان در روستا شده است که حدود 100 نفر را مشغول به کار کرده است . و کشت اکثر مردم نیز به ترتیب گندم، جو، برنج، هندوانه، آفتابگردان، سویاو… می باشد.

آب و هوا

از نظر آب و هوايي در منطقه پاليزان خشک و بياباني و در ناحيه کوه راسه و آق چشمه سرد و مرطوب است.

“قازانقایه” تنها بازمانده پسته اصیل ایرانی:

باغ هفت هزار هکتاری پسته وحشی واقع در روستای قازانقایه شهرستان مراوه تپه، تنها بانک ژنتیکی این نوع محصول در ایران و تنها بازمانده پسته اصیل ایرانی است.

جاذبه‌ها

آرامگاه بالقی بابا

کوه پالیزان
مسجد جامع قازانقایه
پل تاریخی قازانقایه
آرامگاه ایشان آقا
آبشار قارری کوه
پسته قازانقایه

روستای قازانقايه

روستای قازانقايهروستای قازانقايه

این مطلب در سایت "سیری در ایران" منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال