فاز نخست مرکز نمایشهای آیینی صبا تا پایان سال ۹۵ به بهره برداری می رسد


با دیگران به اشتراک بگذارید

فاز نخست مرکز نمایشهای آیینی صبا تا پایان سال ۹۵ به بهره برداری می رسد

قائم مقام مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی با اشاره به اینکه مرکز نمایشهای آیینی صبا ازبخش فرهنگی، تجاری و مشاعات تشکیل شده است، گفت: در صورت تامین اعتبارات فاز نخست این مرکز که شامل بخش فرهنگی و بخشی از مشاعات است، تا پایان سال جاری به بهره برداری می‌رسد.

عکس   فاز نخست مرکز نمایشهای آیینی صبا تا پایان سال ۹۵ به بهره برداری می رسد

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیداحمد علوی با اشاره به اینکه پیشرفت سینما و تلویزیون و جایگزین شدن رسانه های جمعی، باعث شده تا نقش برخی از هنرها یی که روزگاری نقش اساسی در زندگی ما داشته اند، کم رنگ شود،افزود: باید با اقدمات مناسب از جمله توسعه فضاهای فرهنگی، هنرهای اصیل را حفظ کرده و از آنها بهره ببریم.

وی با تاکید بر اهمیت و ضرورت اجرای نمایشهای آیینی و سنتی گفت: فرهنگ و هنر همواره در تمام کشورها از اولویت و جایگاه خاصی برخوردار بوده و تلاش شده هنرهای کهن هر سرزمینی حفظ شود، بنابراین حفظ نمایش های آیینی و سنتی ما از اهمیت بسیاری برخوردار است.

علوی با اشاره به ایجاد مراکزی برای اجرای نمایش های آیینی اسلامی و ایرانی افزود: با ایجاد سالن ها و مراکز خاص نمایش های آیینی و سنتی می توان زمینه های لازم را برای شکل گیری اجراهای مداوم این نمایش ها و فعالیت ها، نمایش های آیینی و سنتی از سوی هنرمندان فعال در این حوزه را ایجاد کرده و آن را گسترش داد.

وی با اشاره به ضرورت راه اندازی مرکز نمایشهای آیینی صبا از سوی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، گفت: در این مرکز می توان تلفیق هنر مذهبی، سنتی و معماری مدرن را به راحتی مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه مرکز نمایشهای آیینی صبا یکی از تجربیات شهرداری تهران در بهره گیری از ظرفیتهای بخش خصوصی است، افزود:گسترش مراکز فرهنگی و هنری در سطح شهر تهران، ضرورت ارتقای فرهنگ عمومی جامعه، احساس نیاز به ایجاد و گسترش سالنهای تئاتر و نمایش، افزایش مکانهای فرهنگی و ایجاد فضایی دایمی برای برگزاری نمایش های آیینی در سطح شهر تهران از جمله مهمترین اهداف در احداث این مرکز به شمار می آید.

قائم مقام شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه شهر تهران با وجود سالن های متعدد تاکنون فاقد یک مرکز حرفه ای نمایش های آئینی با استانداردهای لازم است، تصریح کرد: اجرای تعزیه، پرده خوانی، شبیه خوانی و… از جمله اموری هستند که با ساخته شدن مرکزی تحت عنوان مرکز نمایشهای آیینی صبا می توانند به شکل جدی تر دنبال شوند تا نسل های آینده نیز با نمایش های آیینی ایران زمین، پیوندی ناگسستنی برقرار کنند.

به گفته علوی بنا به ضرورت، شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران در کنار توجه به ساخت مراکز سینمایی، به هنر تئاتر و خصوصا نمایش های آئینی و گسترش فضاهای مرتبط با این هنر اهتمام ورزیده و درصدد ایجاد مرکزی حرفه ای و مدرن، با امکانات تخصصی است.

وی به بخشهای فرهنگی، هنری، تجاری و تفریحی مرکز نمایشهای آیینی اشاره کرد و گفت: در مجموعه مرکز نمایشهای آیینی صبا ٦ سالن نمایش با ظرفیت ۸۰۰ نفر طراحی شده است که شامل پلاتو تمرین تئاتر، سالن تئاتر روحوضی، سالن تئاتر رو باز، دو بلک باکس نمایش که هر کدام با ظرفیت ۷۰ نفر است.

به گفته قائم مقام شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران،سالن اصلی دارای ویژگی های مختلف از جمله ظرفیت ۵۰۰ نفر، متحرک بودن صحنه، ماشینری و جا به جایی خودکار تماشاچیان و همچنین دارای قابلیت آکوستیک داینامیک به معنای یکسان سازی صدا برای تمامی تماشاچیان در سالن نمایش است. بعبارتی این سالن تنها و نخستین نمونه از نوع خود در خاورمیانه است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از عناصر متمایز کننده مرکز نمایش های آیینی صبا از تالارهای پیشین، مجاورتش با آب نمای عظیم و فضای طبیعی و در بر گرفتن مساحتی وسیع در زیر سطح زمین است. این تالار به طور کامل در زیر زمین قرار دارد و جدارهای شیشه ای بخش های مختلف آن را از هم جدا می کنند تا تماشاگران بتوانند بازیگران را در حین تمرین، گریم و یا ورود به صحنه ببیند.

گفتنی است استفاده از تجهیزات ویژه نور و صدا منطبق بر امکانات از دیگر ویژگی های منحصر بفرد آن است. رستوران، چایخانه، پارکینگ با گنجایش ۱۱۰ خودرو از دیگر امکانات این مجموعه می باشد.

**************************************

تهیه شده توسط : آريا خ.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آلوده‌ای تو حافظ فيضی ز شاه درخواه
««« »»»
کان عنصر سماحت بهر طهارت آمد

فاز نخست مرکز نمایشهای آیینی صبا تا پایان سال ۹۵ به بهره برداری می رسد

TT / 0 — TP / 0%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال