ما به نگاه هنرمندانه درباره عاشورا نیاز داریم/ هنرمندان روشنفکر، نمایش اتفاقات جنگ را خشونت می دانند


با دیگران به اشتراک بگذارید

ما به نگاه هنرمندانه درباره عاشورا نیاز داریم/ هنرمندان روشنفکر، نمایش اتفاقات جنگ را خشونت می دانند

حجت الاسلام باقرزاده، کارشناس فرهنگی- مذهبی گفت: هنر در واقع نمایان کردن زیبایی‌هایی است که هر کسی آنها را نمی‌بیند و ما امروز به نگاه هنرمندانه درباره عاشورا بسیار نیاز داریم.

تصویر و عکس ما به نگاه هنرمندانه درباره عاشورا نیاز داریم/ هنرمندان روشنفکر، اکران اتفاقات جنگ را خشونت می دانند

به گزارش «نسیم آنلاین» ، حجت الاسلام سیدکمیل باقرزاده با حضور در مهمانی شب پانزدهم محرم در حسینیه هنر در سخنانی با اشاره به اسارت خانواده و همراهان امام حسین(ع) گفت: پس از واقعه عاشورا، حضرت زینب(س) پس از تحمل مصائب سنگین، وقتی در مجلس یزید حاضر می شوند، از موضع اقتدار و افتخارآمیز، عاشورا را «خوشگلی» عنوان می کنند و امروز ما باید درباره این «خوشگلی» که حرف های بسیاری درباره آن می توان گفت، فعالیت کنیم.

وی ادامه داد: این خوشگلی که حضرت زینب(س) به آن اشاره کردند، موجب استمرار عاشورا در طول تاریخ شده است، اگه این خوشگلی موجود نبود، هر سال، مردمان برای آمدن ماه محرم لحظه شماری نمی کردند، می توان گفت هرکسی در حد توان خود این خوشگلی واقعه عاشورا را درک می کند.

این کارشناس فرهنگی- مذهبی در ادامه سخنانش با اشاره ارتباط بین هنر و خوشگلی بیان داشت: هنر در واقع نمایان کردن خوشگلی هاست که معمولا هر کسی آنها را نمی نگاه کند و وظیفه هنر و هنرمند بیان آنها برای دیگران است و ما امروز به این نگاه هنرمندانه درباره عاشورا بسیار نیاز داریم.

باقرزاده با اشاره به سخنان رهبری خطاب به هنرمندان درباره نمایان کردن خوشگلی ها برای دیگران بیان کرد: درباره عاشورا که حضرت زینب(س) آن را جز خوشگلی آگاهی نمیدارند، با نگاه ظاهربینانه، چیزی جز زشتی نمی نگاه کنیم چرا که وقایع و اعمالی مثل قتل، غارت و شکنجه زیبا نیستند، بنابرین باید نگاه حضرت زینب(س) را بشناسیم.

وی در همین باره افزود: در جهان جدید به روز، جنگ را پدیده ای زشت و وظیفه هنر را پیش گیری از وقوع آن می دانند و در مقابل آن، هنر جنگ را هنری متروک و بی ارزش میشناسانند که این مسئله در کشور ما هم مطرح است.

این کارشناس فرهنگی- مذهبی خاطرنشان کرد: متاسفانه امروز، هنرمندان روشنفکر حاضر به نمایان کردن روایت های شهدا هم نیستند چرا که آن را زشت تلقی می کنند و اعتقاد دارند هنر نباید صرف اکران خشونت و اهداف غیرانسانی شود و به طور مثال درباره عاشورا نیز اگه چیزی ارائه شود، تلاش می کنند زوایای حماسی آن کمتر نگاه شود و در تفسیرشان آن را درس مذاکره میشناسانند.

باقرزاده در همین راستا با بیان این که اگه روح و معنا را از جنگ حق با باطل بگیریم، زشت شناسانده میشود، تصریح کرد: می توان گفت امروز نقطه مقابلی که برای جنگ به عنوان پدیده ای در ظاهر زشت، ارائه می کنند، صلح است که هنر و هنرمند باید در خدمت آن باشد و شعارهایی مانند هنر برای صلح و هنرضدجنگ در این باره مطرح می کنند.

وی در ادامه سخنانش با استناد به کتاب آیت الله ری شهری درباره عاشورا توضیح داد: امام حسین علیه السلام، یک ماه پیش از واقعه عاشورا در شهر مدینه با دو تن از بزرگان جهان اسلام در شهر مکه مکالمه ای دارد که ایشان را به صلح فرا میخواندند.

این کارشناس فرهنگی- مذهبی تاکید کرد: در همان لحظه، عبدالله بن عمر و عبدالله بن عباس که از شهر مدینه به مکه آمده بودند با بیان مسائلی همانند این که مردمان شهر با یزید بیعت کردند، از امام خواست می کنند با یزید سازش و صلح کند که امام در پاسخ آنها سخنان پیامبر اکرم(ص) درباره شهادتشان به دست او را یادآوری می کند که آن بزرگان نیز تایید می کنند.

باقرزاده در همین باره ادامه داد: امام حسین علیه السلام در واکنش به اصرار دوباره ابن عباس و ابن عمر برای صلح و سازش با یزید با فریاد پاسخ می دهند که اف بر این کلام تا وقتی که آسمان و زمین وجود دارند و در نهایت آنها با تایید سخنان امام از ایشان خداحافظی می کنند.

این کارشناس مذهبی در این راستا تصریح کرد: اگه صلح واقعا زیبا بود امام حسین علیه السلام با یزید بیعت می‎ کردند ولی متاسفانه ما برخی چیزهایی را که در واقع زشت هستند، به عنوان خوشگلی قبول می کنیم و برخی چیزهایی را که در واقع زیباست اما در ظاهر شاید زشت است، قبول نمی کنیم به همین علت نیاز داریم جامعه را در این معنا، زیباشناس کنیم که در این صورت دیگران قادر نیستند خوشگلی های قرار می داری او را بگیرند.

وی در ادامه سخنانش با بیان این که اگه مردمان زمان امام، زشتی صلح با یزید را آگاهی میداشتند، هیچ وقت داستان عاشورا رخ نمی داد بیان داشت: معمولا، مردمان کوفه را در وقوع عاشورا تقصیرکار آگاهی میداریم در حالی که به صورت کامل اینشکلی نیست، شهر مدینه هم به عنوان شهر پیامبر(ص) که در آن صحابه، حافظان و مفسران قرآن مجید زیادی حاضر بودند، در وقوع این حادثه تقصیرکار است.

باقرزاده افزود: اگه مردمان مدینه با یزید بیعت نمی کردند امام حسین علیه السلام نیاز به خروج از شهر نداشت و از مدینه قادر میبود حکومت خود را شروع کند که در ادامه شهرهای اهمیتی می داری مانند کوفه و مکه نیز به حرکت امام می پیوستند.

این کارشناس فرهنگی- مذهبی بیان کرد: وقتی که مکان زشت و زیبا تغییر کند و صلح با یزید برای مردمان مدینه، زیبا به حساب آید، باعث منجر به تنها ماندن امام می شود تا در نهایت اتفاقی بیفتد که زشتی این صلح را نمایان کند.

وی ادامه داد: این اتفاق، سه سال پس از واقعه کربلا در شهر مدینه رخ می دهد که با عنوان واقعه حرّه شناخته می شود و نظرات گوناگونی درباره آن وجود دارد و برخی آن را قیام مردمان مدینه در مقابل فساد و فجور یزید می دانند در حالی که امام حسین علیه السلام این مسائل را گفته بودند.

باقرزاده تاکید کرد: علت عمده این حادثه در واقع، پول است چرا که در همان لحظه یزید به حاکم شهر دستور داده بود که تمام اموال قیمتی قیمت که متعلق به حاکمیت اسلامی است به شام رسانده شود که مردمان در واکنش به این دستور حاکم شهر را بیرون و قیام می کنند.

این کارشناس مذهبی افزود: این قیام توسط نیروهای یزید به فرماندهی مسلم بن عقبه سرکوب می شود که به نحوی که نقل شده است در این واقعه، دستور داده می شود شهر و مردمش به مدت سه روز برای شامیان حلال شده است و در جریان قتل و عام مردمان، حدود ۶ تا ۱۲ هزار نفر کشته می شوند که در نهایت مردمان را مجبور می کنند به عنوان برده با یزید بیعت کنند.

وی با بیان این که این واقعه هیچ افتخاری در تاریخ اسلام ندارد بیان داشت: اگه مردمان مدینه در همان لحظه با امام حسین علیه السلام همراهی می کردند، حکومت زیبای معصوم شکل می گرفت ولی مردمان به بیعت با یزید که در ظاهر زیبا تلقی می کردند، دل بستند و سه سال پس از عاشورا، حادثه حرّه برای آنها پدید آمد.

گفتنی است شعرخوانی مهدی ملک پور و روایتگری احمد تمام زاده، برادر شهید مدافع حرم، شیخ ابوهادی(شیخ علی تمام زاده) نیز از بخش های دیگر این مهمانی بود.

— نظر يادتان نرود —

نگارش : پاكمهر و.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گر چنين چهره گشايد خط زنگاری دوست
««« »»»
من رخ زرد به خونابه منقش دارم

ما به نگاه هنرمندانه درباره عاشورا نیاز داریم/ هنرمندان روشنفکر، نمایش اتفاقات جنگ را خشونت می دانند

TT / 143 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال