بزرگترین تلسکوپ کشورمان ایران در رصدخانه مراغه افتتاح شد


بزرگترین تلسکوپ ایران در رصدخانه مراغه راه اندازی شد

تلسکوپ۲۴ اینچی (۶۰ سانتی متری) که بزرگ ترین تلسکوپ ایران حساب میشود، در رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی دانشگاه تبریز واقع در شهر مراغه نصب شد.

تصویر و عکس بزرگترین تلسکوپ ایران در رصدخانه مراغه افتتاح شد

به اعلان سرزه و به نقل از روز یکشنبه ایرنا از وزارت علوم، دکتر \’محمدرضا پورمحمدی\’ سرپرست دانشگاه تبریز در بازدید خود از رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی، با ذکر سابقه توجه و فراهم کردن امکانات این رصدخانه توسط دانشگاه تبریز، از جمله لوله کشی گاز و تامین برق فشار قوی و عالی علاوه بر امکانات قبلی، نسبت به تامین تجهیزات ضروری برای جدید منتقل کنی دستگاه های رصدی و زیرساختی در این رصدخانه وعده مساعد داد..
سرپرست پژوهشکده ستاره شناسی و فیزیک کاربردی دانشگاه تبریز نیز در این بازدید درخصوص افتتاح این تلسکوپ نقل کرد: تلسکوپ ۲۴ اینچی (۶۰ سانتی متری) پس از رفع تحریم ها توسط متخصصان دانشگاه تبریز تعمیر و آماده بهره برداری شد.
دکتر \’اصغر عسگری\’ بیان داشت: رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی بزرگترین رصدخانه فعال کشور است که در صورت تجهیز و در اختیار قرار دادن برخی امکانات برای جدید منتقل کنی زیرساخت های آن قادر هست پاسخگوی احتیاج های رصدی کشور باشد.
وی با بیان اینکه تلسکوپ جدید با فراهم شدن شبکه فضای مجازی در این رصدخانه، توانایی وصل به شبکه رصدی بین المللی \’گالا\’ را دارد، نقل کرد: در این شبکه محققان از سر تا سر جهان قادر هستند به داده های رصد شده در این رصدخانه دسترسی داشته باشند که علاوه بر کسب درآمد برای دانشگاه تبریز و ایران به رشد علوم علم نجوم در ایران کمک شایانی خواهد کرد.
عسگری اضافه کرد: تا آغاز به کار رصدخانه ملی ایران که در نزدیکی شهر کاشان در حال احداث است، رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی قادر هست پاسخگوی احتیاج های منجمان کشور باشد و حتی پس از آغاز به کار رصدخانه ملی، به عنوان بازوی مددی اطمینان می داری برای آن رصدخانه به کار خود ادامه دهد.
رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی در فضای حدود ۲۱۱ هکتاری احداث شده و در بر می داری سه تلسکوپ ۲۴ اینچی(۶۰ سانتی) ۱۶ اینچی و ۶ اینچی خورشیدی است.
محققان در این رصدخانه با بهره گیری از یک تلسکوپ خورشیدی انکساری ( ۶ اینچی ) مجهز به فیلتر Hα، پدیده های خورشیدی و لک ها و شراره ها را رصد می کنند.
تلسکوپ ۱۶ اینچی کاسگرین با پانل الکترونیکی و رصد ستارگان تا قدر ۱۱ ، آپارتمان محققان، ژنراتور ۳۲ کیلوات و ژنراتور ۵ کیلوات از دیگر امکانات موجود در این رصدخانه است که هر کدام از تلسکوپ ها در گنبدهای جداگانه بر فراز برج های سه طبقه مکان گرفته اند.
علمی**۱۰۵۵
خبرنگار: زینب کارگر


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال