ما تلقی های غربی ها از حقوق بشر را نخواهیم پذیرفت/ ایران و عراق می توانند حقوق بشر پیشنهادی خود را بر اساس مبانی اسلام داشته باشند


ما تلقی های غربی ها از حقوق بشر را نخواهیم پذیرفت/ ایران و عراق می توانند حقوق بشر پیشنهادی خود را بر اساس مبانی اسلام داشته باشند

سرپرست قوه قضائیه ایران یادآور شد: ایران و جمهوری عراق با داشتن مشترکات فراوان دینی و اسلامی می‌توانند حقوق بشر توصیه ای خود را بر اساس مبانی اسلام داشته باشند.

تصویر و عکس ما تلقی های غربی ها از حقوق بشر را نخواهیم پذیرفت/ ایران و عراق قادر هستند حقوق بشر توصیه ای خود را بر اساس مبانی اسلام داشته باشند

به اعلان سرزه و به نقل از «نسیم آنلاین»، آیت الله آملی لاریجانی که از روز پیش به منظور مسافرتی چندین روزه به عراق سفر کرده است، پیش از ظهر امروز در نشست خبری که بعد از دیدار هیات قضایی دو کشور و همراه با همتای عراقی وی به انجام رسانده شد، به تشریح توافقات بعمل آمده و مباحث مطرح شده در مکالمه های دوجانبه توجه کرد.

سرپرست سیستم قضای ایران در تبیین اهداف این سفر تصریح کرد: هدف عمده این سفر تقارب اهداف مشترک بین ایران و جمهوری عراق است، در این سفر درباره موضوعاتی از قبیل مسائل حقوقی و قضایی بین دو کشور موضوعهایی صورت گرفت.

آملی لاریجانی ادامه داد: همچنین در این سفر توافقاتی که طرفین پیش از این در ایران صورت داده بودند، مورد پیگیری قرار گرفت و بر اجرای مصوبات توافق نامه های چهارگانه که بین دو کشور در ایران امضا شده بود، تاکید شد. توافق نامه های امضا شده قبلی بین دو کشور، توافق نامه های بسیار اهمیتی می داری هستند که در زمینه جابجایی محکومان و استرداد مجرمان، معاضدت قضایی در امور شخصی و مدنی و معاضدت قضایی در امور جزایی و کشوری منعقد شده اند.

سرپرست سیستم قضای ایران ادامه داد: تبادل های انجام شده بین دو کشور، تبادل های بسیار اهمیتی می داری هستند که چنانچه ظرفیت های آنها فعلیت یابد، بسیاری از معضلات حل می شود.

سرپرست قوه قضائیه ایران اضافه کرد: ما بر اجرایی شدن این تفاهم نامه ها تاکید کردیم و طرف عراقی نیز همانند ایران خواستار اجرایی شدن این تفاهم نامه ها بود.

آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به بحث های انجام شده در ملاقاتش با سرپرست شورای مناسب قضایی جمهوری عراق در مورد خصایص قضایی دو کشور بیان کرد: در مورد خصایص قضایی دو کشور مذاکراتی صورت گرفت.

وی ادامه داد: تفاهم نامه ای نیز در این نشست میان دادستان کل کشور و دادستان کل جمهوری عراق منعقد شد که این تفاهم نامه، تفاهم نامه بسیار اهمیتی می داری است.

سرپرست قوه قضائیه کشورمان در مورد مفاد تفاهم نامه امضا شده بین ایران و جمهوری عراق گفت: این تفاهم نامه مواد گوناگونی دارد که برای پیشرفت در علائق قضایی و حقوقی دو کشور بسیار اهمیتی می دارد که از جمله این مواد می توان به ماده ای در مورد مسائل حقوق بشر بین دو کشور و تعاملاتی که در صحنه جهانی قادر هستند با هم در این زمینه داشته باشند، اشاره کرد.

آملی لاریجانی یادآور شد: ایران و جمهوری عراق با داشتن مشترکات فراوان دینی و اسلامی قادر هستند حقوق بشر توصیه ای خود را بر اساس مبانی اسلام داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به تلقی های کشورهای غربی از مساله حقوق بشر گفت: تردیدی نیست که ما تلقی های غربی ها از حقوق بشر را نخواهیم پذیرفت.

رییس قوه قضاییه کشورمان بیان کرد: تعریف حقوق بشر از دیدگاه ایران و جمهوری عراق قادر هست اثر بسزایی در روابط دو کشور و هم در صحنه جهانی داشته باشد.

آملی لاریجانی در ادامه با بیان این که مساله تعاملات حقوقی و قضایی بین دو کشور و عراق نیز در این دیدار مورد بحث و وارسی قرار گرفت، ابراز امیدواری کرد برحسب تفاهم نامه امضا شده میان دو کشور قادر باش نسبت به تعلیم قضات جمهوری عراق و همچنین تعاملات حقوقی و قضایی گام های اهمیتی می داری برداشت.

وی تصریح کرد: مسلما روابط حقوقی و قضایی بین ایران و جمهوری عراق قادر هست به ارتقاءِ سطح تعاملات سیاسی بین دو کشور بینجامد.

رییس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: امیدواریم عراق به عنوان کشوری مستقل، یکپارچه، توانا و توسعه یافته بتواند در ناحیه نقش بیشتری ایفا کند و برای ایران نیز داشتن چنین همسایه ای حتما از امور مهمه و راهبردی است. پشتیبانی و مدد به عراق جزءِ استراتژی های درازمدت ایران است.

وی در انتها بخش نخست سخنان خود با قدردانی از ریاست سیستم قضایی جمهوری عراق به خاطر پذیرایی و فراخوان از وی برای سفر به این کشور، از سایر مسئولان این کشور نیز تشکر و ابراز امیدواری کرد این سفر گام اثرگذاری در تعامل بین دو کشور باشد.

رییس سیستم قضایی ایران در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر این که آیا واقعا در زمینه مجادله با تروریسم هم بین دو کشور تفاهم هایی انجام شده است یا خیر؟ گفت: از منظر کشورهای غربی، نرمال است که نسبت به تروریسم و تعریف آن چیز دیگری مطرح شود؛ اما از منظر کشورهای ناحیه، تروریسم معنای واحدی دارد. این که تروریست ها از کشورهای دیگر به عراق هجوم کنند و این کشور را مورد هجوم خود گذارند، این از منظر ما و همه کشورها مصداق حتمی تروریسم است. اگرچه برخی کشورهای سلطه گر از جمله ایالات متحده تصورات دیگری از بحث تروریسم القاء می کنند، اما در عراق و کشور سوریه مساله تروریسم و تروریست ها کاملا هویدا است.

آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به پاسداریهای ناصحیح کشورهای غربی از بحث تروریسم تصریح کرد: چنانچه پاسداریهای ناصحیح غربی ها از بحث تروریسم نباشد، واقعیت امر منکشف و بارز خواهد شد. برای ما – یعنی ایران و عراق- مساله بسیار روشن است و ایران پشتیبانی کامل و مصمم خود از عراق را در مجادله با تروریسم به انجام خواهد رساند و ان شاءالله پیروزی عراق در مجادله با تروریست ها کامل خواهد شد.

در ادامه این نشست، مدحت محمود سرپرست شورای قضایی عراق در پاسخ به سئوالی در مورد مجادله با تروریسم گفت: در زمینه تروریسم و اقدامات تروریستی هیچ اختلاف نگاه ای بین ایران و جمهوری عراق حضور ندارد. نظر ما به تروریسم همان نگاهی است که ایران دارد. در مقررات ما تروریسم تعریف شده و اختلاف نگاه ای در این زمینه با مردم کشورمان نداریم.

وی در مورد جزئیات نشست همکاری و دیدار با هیات قضایی ایران تصریح کرد: بر اساس تقویت همکاری ها دیدار بین طرفین صورت گرفت و امیدواریم این دیدار سبب تقویت همکاری های قضایی بین ایران و عراق شود.

مدحت محمود یادآور شد: در این نشست درباره توافق نامه هایی که بین دو کشور در سال های پیش امضاء شده بود، حرف زده شد تا این توافق نامه ها در آینده فعال شده و به فعلیت برسند. این توافق نامه ها در مورد استرداد مجرمین، مسائل جزایی، مجادله با تروریسم، قاچاق سازمان یافته و مسائلی که به امنیت هر دو کشور ضرر و زیان برساند به امضا رسیده اند.

رییس شورای قضایی عراق با بیان این که حقوق بشر در عراق و ایران بر اساس کرامت انسانی است، ادامه داد: همانگونه که آیت الله آملی لاریجانی اشاره کردند در مورد حقوق بشر نیز مسائلی بین دو کشور مطرح شد که تفاهمات خوبی در این زمینه صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در تفاهم نامه منعقده بین ایران و جمهوری عراق تفاهماتی بین دادستان کل کشور، دادستان عراق و وزیر دادگستری ایران صورت گرفت که امیدواریم همکاری های بیشتری در این زمینه با هم داشته باشیم.

مدحت محمود در انتها از آیت الله آملی لاریجانی و هیات قضایی همراه ایشان قدردانی و ابراز امیدواری کرد این دیدار در آینده منشاء خیر و برکت در روابط دو کشور شود.

***با تشکر از انتخاب شما***

نگارش توسط: آبتين ی.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زهد رندان نوآموخته راهی بدهيست
««« »»»
من که بدنام جهانم چه صلاح انديشم

ما تلقی های غربی ها از حقوق بشر را نخواهیم پذیرفت/ ایران و عراق می توانند حقوق بشر پیشنهادی خود را بر اساس مبانی اسلام داشته باشند

TT / 198 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال