اختلاف لپتاپ با Operating System سیستم عامل و بی Operating System سیستم عامل در هنگام خرید در چه چیزی است؟


تفاوت لپتاپ با سیستم عامل و بی سیستم عامل در هنگام خرید در چیست؟

تصویر و عکس فرق لپتاپ با Operating System سیستم عامل و بی Operating System سیستم عامل در هنگام خرید در چه است؟

اگه این روزها قصد خرید لپ تاپ دارید حتما این مطلب را بخوانید. در اینجا از مواردی اطلاع مییابید که امکان می دارد به فروش رساننده در مورد آن حرفی با شما نزند. مواردی که در خرید لپ تاپ اهمیت زیادی دارد.

کلیک- اگه صاحب لپ تاپ باشید و یا قصد خرید آن را داشته باشید حتما متوجه شده اید که در بازار، لپ تاپ هایی وجود دارد که بدون Operating System سیستم عامل هستند. در این مطلب می خوانید که آیا واقعا خرید لپ تاپ بدون Operating System سیستم عامل صحیح است یا نه و اصلا لپ تاپ بدون Operating System سیستم عامل به چه معناست؟

Operating System سیستم عامل چه است ؟

Operating System سیستم عامل یا به انگلیسی System Operating در واقع یک نرم افزار دستگاه ای بسیار پیچیده است که روی یک دستگاه کامپیوتری نصب می شود. تکلیف Operating System سیستم عامل این است که بین کاربر و قطعات سفت افزاری رابطه بوجود آورد. Operating System سیستم عامل از طریق برنامه ها دستورات کاربر را میگیرد و به سفت افزار جابجا میکند و سفت افزار نیز این دستورات را اجرا می کند. موضوع Operating System سیستم عامل خیلی پیچیده است و در چندین خط نمی توان آن را توضیح داد.  در همین حد بگوییم که ویندوز، لینوکس و مک ۳ نمونه از اصلیترین و محبوبترین Operating System سیستم عامل های جهان هستند. یک کامپیوتر بدون Operating System سیستم عامل شبیه به یک انسان فوت شده است.

لپ تاپ بدون Operating System سیستم عامل به چه معناست ؟

شرکت های معمار لپ تاپ، دو نوع لپ تاپ وارد بازار می کنند. بعضی از لپ تاپ ها با Operating System سیستم عامل و بعضی از آن ها نیز بدون Operating System سیستم عامل به فروش رسانده میشوند. منظور از لپ تاپ بدون Operating System سیستم عامل این است که هیچ سیستم عاملی روی آن نصب نیست؛ به واژه ساده تر ویندوز ندارد و خریدار خودش باید یک Operating System سیستم عامل روی آن نصب کنید.

Operating System سیستم عامل نصب شده روی لپ تاپ ها

لپ تاپ های موجود در بازار معمولا یکی از ۳ Operating System سیستم عامل زیر را دارند:

Operating System سیستم عامل مایکرو سافت ویندوز

 ویندوز دوست داشتنیترین Operating System سیستم عامل دنیاست که توسط شرکت مایکرو سافت تولید و عرضه می شود. ویندوز یک Operating System سیستم عامل تجاری است و طبق مقررات تجارت جهانی هر کسی که بخواهد از ویندوز بهره گیرد باید یک لایسنس تهیه بکند!

 نرخ لایسنس نسخه ۱۰۰ دلار و نسخه Pro هم حدودا ۲۰۰ دلار است. البته لایسنس ویندوزی که شرکت ها روی لپ تاپ شان نصب می کنند از نوع OEM است که خیلی کم هزینه تر از لایسنس اصلی ویندوز است . شرکت های معمار لپ تاپ برای کاهش مخارجها، روی لپ تاپ هایشان ویندوز OEM نصب می کنند. متاسفانه لایسنس های OEM کاربر را خسته می کنند و برای همین کاربر ترجیح می دهد لایسنس تهیه بکند.

Operating System سیستم عامل لینوکس

 Operating System سیستم عامل لینوکس یک نرم افزار کاملا مجانی و نوشته باز است. لینوکس امنیت بسیار بالایی دارد اما متاسفانه فعالیت کردن با لینوکس کمی سفت است. به همین دلیل خیلی از کاربران حوصله آموزش آن را ندارند. همانطور که نقل کردیم لینوکس یک Operating System سیستم عامل نوشته باز است. یعنی هر کسی قادر هست کد های لینوکس را داشته باشد و آن را عوض کند و از آن یک Operating System سیستم عامل تازه بسازد.

به همین دلیل ورژن های بسیار زیادی از لینوکس تولید و به کاربران سر تا سر جهان عرضه شده است. اما شرکت های معمار لپ تاپ معمولا لینوکس مینت ( Mint) را روی لپ تاپ ها نصب می کنند. چون فعالیت کردن با این دو نسخه از لینوکس برای کاربری عمومی خوب است اما برای بازی و کارهای تخصصی کمی سفت است. بد نیست آگاهی بدارید که اغلب، برنامه نگار ها از لینوکس بهره میگیرند. بنابراین معلوم است که لینوکس برای کاربران مبتدی عالی نیست.

Operating System سیستم عامل اپل مک

 Operating System سیستم عامل مک (Mac) توسط شرکت اپل تولید و عرضه می شود. این Operating System سیستم عامل به طور انحصاری روی مک بوک (Macbook ) لپ تاپ اپل و آیمک iMac  کامپیوتر AIO اپل  قابل نصب است. Operating System سیستم عامل مک را به سادگی نمی توان بر روی سایر PC ها نصب کرد. نرخ مک بوک ها بسیار گران است و کسی که قادر هست مک بوک تهیه بکند، پول Operating System سیستم عامل برایش اهمیتی نمی دارد و احتیاجی به پردازش ندارد.

 البته مک بوک برای کاربران متداولی خیلی عالی نیست و بیشتر گرافیست ها و برنامه نگار ها از آن بهره میگیرند.

مزایای لپ تاپ بدون Operating System سیستم عامل

به طور کلی خرید لپ تاپ بدون Operating System سیستم عامل ۳ مزیت مهم دارد که هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم:

 نرخ پایین تر لپ تاپ بدون Operating System سیستم عامل

 اصلیترین مزیت لپ تاپ بدون Operating System سیستم عامل برای ما مردم کشورمان این است که نسبت به لپ تاپ هایی که ویندور قانونی دارند، کم هزینه تر است. همانطور که نقل شد شرکت های معمار لپ تاپ روی سیستم هایشان ویندوزهای لایسنس دار نصب می کنند. به این ترتیب هزینه لایسنس ویندوز به نرخ لپ تاپ افزوده میشود. در واقع مجانی نیست !

 در حالی که خرید ویندوز لایسنس دار برای ما مردم کشورمان کلا بانمک است. چون از یک طرف شرکت مایکرو سافت به خاطر تحریم های سیاسی به مردم کشورمان خدمات نمی دهد و از طرف دیگر اگه روی ویندوز لایسنس دار نرم افزار کرک شده نصب کنید، دیگر با ویندوز کرک شده تفاوتی ندارد. چون به لحاظ امنیتی زیان می نگاه کند. مسئله مهم تر اینکه واقعا مردم کشورمان با این درآمد ناچیز، توان خرید این همه برنامه را ندارند. اگه یک حساب سرانگشتی کنید می نگاه کنید بابت همین چندین نرم افزار باید چندین میلیون تومان بدهیم!

نکته مهم: امنیت پیچیده تر از این حرف هاست و شما قادر نیستید با نصب ویندوز لایسنس دار ( ویندوز اریجینال ) و یک برنامه آنتی ویروس امنیت را به طور کامل برقرار کنید.

نصب Operating System سیستم عامل دلخواهتان 

 امکان می دارد سیستم عاملی که روی لپ تاپ مورد نگاه تان نصب شده است آن سیستم عاملی نباشد که شما پسندید یا نیاز دارد . خیلی از کاربران تمایلی به باطل کردن لایسنس ویندوز خود ندارند. اما اگه لپ تاپ بدون Operating System سیستم عامل تهیه بکنید می توانید بدون هیچ گرفتاری و دغدغه هر سیستم عاملی را که دوس دارید روی سیستمتان نصب کنید. البته اگه ویندوز اصل هم داشته باشید باز هم می توانید آن را تغییر دهید. البته دستگاهی که نپخته باشد گرفتاری کمتری دارد.

  لپ تاپ بدون Operating System سیستم عامل پارتیشن بندی نشده

وقتی که شرکت معمار لپ تاپ روی دستگاه ویندوز لایسنس دار نصب می کند امکان می دارد هارد دستگاه را به گونه ای پارتیشن بندی کند که با نیاز شما مطابقت نداشته باشد. در این صورت اصلاح پارتیشن های هارد کمی گرفتاری ساز می شود. اما اگه روی لپ تاپ تان هیچ سیستم عاملی نصب نشده باشد خیلی راحت می توانید هارد دستگاه را کاملا بر اساس سیلقه یا نیاز خودتان پارتیشن بندی کنید.

–لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد–

گردآورنده : پريدخت ح.

تبلت و موبایل در بخش آموزش و ترفند سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

رواست در بر اگر می‌طپد کبوتر دل
««« »»»
که ديد در ره خود تاب و پيچ دام و نشد

اختلاف لپتاپ با Operating System سیستم عامل و بی Operating System سیستم عامل در هنگام خرید در چه چیزی است؟

TT / 345 — TP / 31%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال