سیری در نسخه نوین مفاتیح الجنان


سیری در نسخه نوین مفاتیح الجنان

تألیف کتاب «مفاتیح نوین»، به نوبه خود، کار اصلی و نوینى براى نوسازى مفاتیح الجنان است که با امتیازات متعدّد، در مقام احیاى آن برآمده است.

تصویر و عکس سیری در ورژن نوین مفاتیح الجنان

به اعلان سرزه و به نقل از خبرگزاری «حوزه»، کتاب «کلیات مفاتیح نوین» تاثیر پر ارزش حضرت آقا آیت الله مکارم شیرازی و یکی از کتاب های موثّق و معتبر دینی مذهبی است که با هدف و انگیزه مستند سازی، اتقان و تکمیل کتاب شریف «مفاتیح الجنان» مرحوم محدّث قمى، ساختاری تازه از این کتاب عظیم پیشنهاد میکند.

این تاثیر در واقع بازنویسی مفاتیح الجنان است لیکن از جهات گوناگون نسبت به آن خوب تری دارد زیرا مفاتیح نوین از نگاه اعتبار و سندیت کم نظیر است.

* دلیل تألیف کتاب مفاتیح نوین

نگارنده گرانقدر این تاثیر در مقدمۀ کتاب مفاتیح نوین و در تبیین دلایل نگارش آن مینگارد؛ در طول تاریخ شیعه جمعی از بزرگان به گردآوری دعاها و زیاراتی که از جانب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و أئمه هدی علیهم السلام صادر شده توجه کرده اند تا همه عاشقان راز و احتیاج با خدا و شیفتگان زیارت أولیاء ألله را از این چشمه جوشان معنویت، سیراب سازند که از میان آنها می شود به مرحوم کلینی، ابن قولویه، شیخ صدوق، شیخ طوسی، سید ابن طاووس، ابن فهد حلی، کفعمی، شیخ بهائی و علامه رسمی اشاره کرد،[۱] لذا هر یک از این بزرگان در عصر خود رسالت خویش را در زمینه دعا به نحو احسن به انجام رساندند تا اینکه نوبت به مرحوم ثقه المحدثین حاج شیخ عباس قمى- رضوان الله تعالى علیه- (متوفاى ۱۳۵۹ ق) رسید؛ ایشان با ذوق سرشار و سلیقه بسیار خوب و احاطه وسیعى که بر آثار اهل ‏بیت علیهم السلام و کتب دعا و زیارات سابقین داشت، به تألیف کتاب جامع «مفاتیح ‏الجنان» پرداخت و روى خلوص نیتى که این محدث عالیقدر از آن برخوردار بود، در مدت کوتاهى، کتابش جهانگیر شد.[۲]

ولى از آن‏ جا که این کتاب شبیه به بسیارى از کتاب ‏ها براى شرایط زمانى و مکانى خاصى نوشته شده بود و مخاطبان مخصوص ‏اى داشت، لازم بود در عصر و وقت حاضر نکته تجدید نگاه وسیع قرار گیرد؛ کاستى‏ ها برطرف گردد، و از پاره‏ اى از مطالب اضافى که مایه ایراد بدخواهان است صرف ‏نگاه شود؛ مدارک و منابع دعاها و زیارات و … اضافه کرده گردد؛ رمز و راز، فلسفه، آثار و برکات دعاها و زیارات یادآورى شود؛ سپس نظم نوینى به آن داده شود و در مجموع کتاب دعا و زیارتى که از هرنظر جامع و متناسب عصر و وقت حاضر مخصوصاً براى نسل جوان خداجو باشد، فراهم گردد.[۳]

از این رو انگی‍زه مولّف فرهیختۀ این کتاب رعایت تناسب با وقت حاضر و حذف برخی از مطالبی است که مایه ایراد و اشکال قرار گرفته اند بوده، از این رو اهتمام حضرت آقا آیت الله مکارم شیرازی در کتاب «مفاتیح نوین» بر پاک کردن و تصفیه قسمت های فاقد سندیت و نیز تلاش برای ذکر احادیث و منابع و مآخذ بهره گرفته شده در مفاتیح الجنان محکم شده است.

شایان توجه است این کتاب یک تاثیر جامع شامل ادعیه و مناجات در ۱۰ فصل و ۱۲۰۸ صفحه است که با زبان و ادبیات روز تنظیم شده و برای همه اقشار قابل استفاده است.

کتاب مفاتیح نوین شامل ده فصل و به شرح ذیل است:

پیشگفتار: مقدمه ای درباره دعا و جایگاه آن و استجابت و نبود استجابت دعا.

بخش اول: سوره هایی از قرآن مجید.

بخش دوم: مناجات ها و دعاهای سرشناس؛ مانند مناجات خمس عشر (مناجات پانزده گانه امام سجاد علیه السلام)، مناجات منظوم امیرالمؤمنین، دعاهای قرآنی، دعای کمیل، جوشن کبیر، جوشن صغیر، دعای توسل، دعای مکارم الاخلاق.

بخش سوم: زیارات؛ که در دوازده فصل تنظیم شده است.

بخش چهارم: اعمال ماه های اسلامی از محرم تا ذی الحجه؛ در این بخش اعمال ماه های خورشیدی مانند نوروز و رومی مانند نیسان نیز در فصلی ویژه گفته شده اند.

بخش پنجم: اعمال شب و روز و ایّام هفته؛ در ده فصل که یک فصل آن زیارت ائمه در ایام هفته است.

بخش ششم: رسوم، مقدمات و تعقیبات نماز می باشد.

بخش هفتم: نمازهای مستحب؛ این بخش از دو فصل تشکیل می شود. یک فصل نمازهای چهارده معصوم و دیگری نمازهای سرشناس دیگر مانند نماز جعفر طیار، نماز لیلة الدفن، نماز اول ماه.

بخش هشتم: دعا برای حلّ معضلات مادی و معنوی و رسوم عقیقه.

بخش نهم: استخاره و رسوم آن.

بخش دهم: احکام و رسوم مربوط به مردگان.

راهکار شناسی تألیف کتاب«مفاتیح نوین» (ویژگی ها و مزایا)

بدیهی است راهکار شناسی نگارش کتاب پر ارزش «مفاتیح نوین» منبعث از کتب معتبرى همچون «مصباح ‏المتهجد» شیخ طوسى رحمت الله علیه، «کامل الزیارات» ابن قولویه و کتاب هاى مرحوم سید بن طاووس و مرحوم کفعمى است. کتب بزرگانى که اهتمام فراوانى داشتند تا بدون مدرک چیزى را نگوند و چنانچه دعا یا زیارتى از انشاى نفس ربانى [۴] و ملکوتى خودشان است به آن تصریح نمایند.[۵]

* ویژگی ها و امتیازات این تاثیر

نگارش با زبان و ادبیات روز

این کتاب به قلم روز نوشته شده و برای همگان به مخصوص نسل جوان ، به سهولت قابل درک است.

اضافه کردن مقدمه بر هر بخش از دعاها و زیارات

هر قسمت از این تاثیر فاخر مشتمل بر مقدمات و روایات روح پرور است بدین نحو که برای هر بخش از دعاها و زیارات، مقدمات پر معنا و فشرده ای نوشته شده و شرح رسوم و مقدمات و اسرار زیارات و دعاها نکته اهتمام مولف گرانقدر این تاثیر قرار گرفته است که به تحصیل آثار معنوی و حالات عرفانی دعا یاری میرساند.

ذکر منابع و مدارک دعاها و زیارت ها در پاورقی

نقل تمام ادعیه، زیارات و اذکار از منابع معتبر با ذکر مدرک از جمله خصوصیتهای این تاثیر به حساب مییاید لذا منابع و مدارک دعاها و زیارات با دقت تمام در پاورقی آمده است و در همه جا بر منابع قابل قبول تکیه شده است.

پرهیز از روایات و مطالب ضعیف

در این تاثیر پر ارزش، مطالب ضعیف یا اموری که دستاویز به دست ناآگاهان می دهد کنار قرار داده شده است.

نظم تازه مطالب

کتاب در ده فصل با نظمی ویژه تقسیم بندی و دسته بندی شده است، لذا نظم و ترتیب سنجیده روشن، به مطالب کتاب داده شده تا یافتن دعاها و زیارات راحتتر باشد.

ترجمه فارسی روان

در کتاب مفاتیح نوین سعی و تلاش مولّف این تاثیر به ارائۀ ترجمه خوب و روان برای دعاها منحصر شده است.

حذف برخی اعمال شبیه و گزینش خوب ترین

با توجه به اینکه وقت مردمان در عصر کنونی فشرده و محدود است در نکاتی اعمالی شبیه یکدیگر بوده، از میان آن ها خوب ترین ها گزینش شده است.

توجه به محتوای ادعیه و زِیارات و نبود اکتفا به سند در انتخاب آن ها

از آن‏جا که یکى از علامت‏ هاى اعتبار سند روایات، محتواى روایت است، لذا در گزینش دعاها و زیارات علاوه بر دقت در اسناد، به محتواى آن نیز پرداخته شده است.

استفاده از ورژن معمول و نامدار

گفتنی است در آن‏مکانی از دعاها و زیارات سرشناس، که ورژن ‏ها متعدد بوده، تنها به ورژن معمول اکتفا شده است تا مایه سردرگمى نشود، مگر آنکه اختلاف ورژن، اصلی و قابل توجه باشد بلکه در دیگر موارد، دقیقاً مطابق منبع و مصدر گفته شده، آمده است.

استفاده از شیوۀ تلخیصی در برخی روایات با رویکرد حفظ امانت و اصالت در لغات و محتوا

در برخى موارد، براى پرهیز از حجیم شدن کتاب، روایاتى که در فضیلت دعا و زیارت و غیر آن گفته شده، تلخیص و نقل به معنا گردیده و با ترجمه ‏اى روان و احیاناً کمى آزاد، اظهار شده است، بى‏ آنکه صدمه‏ اى به محتواى آن وارد گردد.

تألیف این تاثیر نادر توسط حضرت آقا آیت الله مکارم شیرازی و با همکاری دو تن از فضلاى محترم حجج اسلام والمسلمین احمد قدسی و سعید داودی، در ۱۲۰۸ صفحه و در قطع وزیری توسط انتشارات امام علی بن ابی طالب علیه السلام به زیور طبع آراسته شده و در سال ۱۳۹۰ برای اولین بار منتشر و تا کنون چند مرتبه تجدید چاپ شده است.

[۱] کلیات مفاتیح نوین؛ ص۱۵.

[۲] همان، ص: ۱۶.

[۳] همان.

[۴] همان؛ ص: ۱۷.

[۵] همان؛ ص: ۲۶.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال