وزیر ارتباطات در جشن امضای سند همکاری با طرف فنلاندی گزارش کرد: بومی سازی تولید و تامین منابع مالی، شرط حضور نوکیا در کشورمان ایران


وزیر ارتباطات در مراسم امضای سند همکاری با طرف فنلاندی اعلام کرد: بومی سازی تولید و تامین منابع مالی، شرط حضور نوکیا در ایران

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و وزیر توسعه تجارت خارجی فنلاند با وجود روسای جمهوری دو کشور سند همکاری امضا کردند.
با حضورحسن روحانی و سائولی نینیستوو روسای جمهوری دو کشور و فنلاند، چهار سند همکاری در بخش های ارتباطات و فناوری، محیط زندگی کرد و سرمایه گذاری به امضای طرفین رسید.
یادداشت تفاهم در زمینه ارتباطات و فناوری را محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و کایمو کانن، وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند امضا کردند.
همچنین سه یاداشت تفاهم در بخش های انرژی، محیط زندگی کرد و سرمایه گذاری نیز به ترتیب به امضای وزیر نیرو، رییس سازمان جنگل‎های ایران و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و طرف فنلاندی رسید.
محمود واعظی درباره امضای این تفاهم نامه با فنلاند نقل کرد: ما به‎عنوان دولت پروژه های بسیار بزرگی برای ۵ سال آینده داریم؛ بنابراین طی این مدت سرمایه گذاری بسیار زیادی در حوزه ICT خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: حجم روابط میان دو کشور درحال‎حاضر بالغ بر ۱۰۰ میلیون یورو است که کمتر از انتظار دو کشور است که با توجه به مقدمات خوبی که برای گسترش روابط میان دو کشور ایجاد شده است که امیدواریم این رقم ازدیاد یابد.
واعظی چندین توافق میان مقامات دو کشور را حتمی و شماری دیگر را در حال مذاکره اعلام کرد و ادامه داد: اگه شرکت های فنلاندی ازجمله نوکیا بخواهند در ایران وجود قوی داشته باشند، باید در رابطه با سرمایه گذاری و بومی‎سازی تولید و تامین منابع مالی و تسهیلات بانکی اقدام کند.
مسوول حوزه ICT کشور همچنین در بخش دیگری از سخنانش نقل کرد: به چشم مییاید زمینه همکاری میان دو کشور در حوزه ICT گسترده است و ما به‎عنوان دولت، پروژه های اصلی بزرگی برای ۵ سال آینده داریم که باید بستری تهیه کنیم که اپراتورها و شرکت ها بتوانند براساس آن به مردمان سرویس دهند؛ بنابراین در ۵ سال آینده سرمایه گذاری بسیار وسیعی در حوزه ICT خواهیم داشت.
وی به تعامل ایجادشده میان بخش اختصاصی دو کشور توجه کرد و اضافه کرد: انشاالله با امضای این سند، عزم دو دولت برای پشتیبانی از بخش اختصاصی را بیشتر نمایان میکنیم و تردیدی نیست که آنچه مربوط به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، از توسعه همکاری ها پشتیبانی می کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اظهار پیشنهادات متعدد شرکت های خارجی برای همکاری در حوزه ICT کشور نقل کرد: نرمال است که شرکت های ایرانی شریکی را میبرگزند که عالیترین پیشنهادات را با شرایط بازار ایران و به خصوص جابجایی فناوری، جذب سرمایه خارجی و استفاده از نیروی انسانی متخصص و ماهر ارایه کنند.
وی اضافه کرد: علاوه‎بر پروژه های شرکت های اختصاصی، دولت نیز برنامه هایی را برای آینده فراهم کرده است که اپراتورها، FCPها و شرکت مخابرات بر اساس زیرساختی که ما فراهم می کنیم، بتوانند در حوزه دسترسی به مردمان خدمات ارایه دهند.
وی با اظهار همکاری ایران و آلکاتل رحلت کرده و با اظهار این که زبان مشترکی بین ایران و فنلاند وجود دارد، اضافه کرد: با توجه به این که نوکیا آلکاتل را تهیه کرده، فعالیتش جامعیت یافته است.
تاکید رییس جمهور بر همکاری دو کشور در حوزه ICT
پس از امضای این تفاهم نامه، حسن روحانی رییس جمهور ایران در نشست خبری خود با سائولی نینیستوو، رییس جمهوری فنلاند نقل کرد: در زمینه روابط علمی، دانشگاهی و تکنولوژیهای توسعه یافته به مخصوص در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، شرایط بسیار خوبی برای توسعه روابط علمی و فناورانه بین دو کشور وجود دارد.
روحانی نقل کرد: در جریان مذاکرات استفاده از ظرفیت های روابط ایران و انجمن اروپا و گسترش این روابط در حوزه های مختلف علمی و اقتصادی را به مخصوص پس از برجام نکته تاکید گذاشتیم.
وی با اظهار این که ایران علاوه‎بر توسعه روابط با فنلاند، علاقه‎مند به گسترش ‏مناسبات با کشورهای انجمن اروپاست، ‏اضافه کرد: امروز ظرفیت ها و زمینه های خوبی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعت، انرژی، ‏حمل و نقل و ارتباطات در ایران وجود دارد که از مشارکت سرمایه گذاران و شرکت های فنلاندی در این ‏راستا استقبال می کنیم. همچنین شرکت های فنی و مهندسی ایران نیز توانمندی های خوبی برای اجرای ‏پروژه های مختلف دارند که این توانمندی قادر هست برای اجرای پروژه های مشترک در فنلاند به کار ‏گرفته شود و این همکاری مطمئنا به سود هر دو کشور خواهد بود.‏
نوکیا، آماده وارد شدن به ایران
بر اساس این گزارش سال گذشته نوکیا شرکت آلکاتل-لوسنت را به ارزش ۱۶.۶ میلیارد دلار تصاحب کرد تا با خریداری حریف فرانسوی خود، در حوزه تجهیزات مخابراتی وارد مسابقه جدی با هوواوی و اریکسون شود.
نوکیا از یک سال پیش با همراه نخست و ایرانسل شراکت کند و پس از خرید آلکاتل توسط نوکیا، این شرکت نیز علاقه مند به همکاری با شرکت های ایرانی است.
براساس این گزارش، با امضای سند همکاری ایران و فنلاند در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، راه برای همکاری نوکیا به عنوان یکی از غول های مخابراتی جهان، با شرکت های ایرانی به مخصوص FCPها و اپراتورهای موبایل گشوده میشود.
در حالی قرار است همکاری های ایران و فنلاند در حوزه فناوری اطلاعات ازدیاد یابد که فنلاند براساس رتبه بندی گردهمایی بین المللی اقتصاد، از حیث آمادگی شبکه ای (NRI) و استفاده از تکنولوژیهای نوین دیجیتال در جایگاه دوم است.
شاخص آمادگی شبکه ای نشان‎دهنده قدرتمندی و میزان پذیرش کشورها در منتفع شدن کامل آنها از فناوری اطلاعات و ارتباطات و میزان منتفع شدن کامل شهروندان این کشورها از این حوزه در حیات روزمره است، از شاخص های دیگر رتبه بندی در این مقوله، دسترسی به شبکه فضای مجازی است. بر این اساس کشورهای سنگاپور، فنلاند، سوئد، نروژ و ایالات متحده به ترتیب نخست تا پنجم هستند.

-براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد-

تهیه کننده: تورج ب.

تلفن های هوشمند در بخش کامپیوتر , اینترنت و موبایل سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از خم ابروی توام هيچ گشايشی نشد
««« »»»
وه که در اين خيال کج عمر عزيز شد تلف

وزیر ارتباطات در جشن امضای سند همکاری با طرف فنلاندی گزارش کرد: بومی سازی تولید و تامین منابع مالی، شرط حضور نوکیا در کشورمان ایران

TT / 126 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال