لکنت زبان بچه ها، مریضی با طعمی که روح آنها را صدمه می دهد


لکنت زبان کودکان، بیماری با مزه ای که روح آنها را آسیب می دهد

 لکنت زبان خردسالان

لکنت زبان شاید در خردسالان کمی آخر خنده باشد، ولی از یاد نبرید که این مریضی امکان می دارد به روح فرزند زیان بزند و اعتماد به نفس آن را کم کند. لکنت زبان از جمله مشکلاتی است که تا زمان زبان گشودن فرزند از آن باخبر نمیشویم و حتی امکان می دارد اصلا به این پیامد در خردسالمان دقت نداریم؛ با این حال هنوز سوالاتی هستند که ذهن پدر و مادر این خردسالان را درگیر کرده. در ادامه تک تک سوالات شما را پاسخ خواهیم داد، با ما همراه باشید.

پیش از رسیدن به موضوع خردسالان می شود توضیح لغزش در خصوص لکنت زبان بدهید؟
لکنت زبان در زمان خردسالی آغاز می‌شود و موجب می‌شود فرد نتواند خیلی روان حرف زند. لکنت داشتن گفتار فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و گهگاهی اوقات امکان دارد در تمام طول حیات با فرد همراه باشد. این پیامد در دسته‌ی اختلالات تولید آواهای کلامی قرار می‌گیرد و به آن آشفتگی سیالی کلام هم نقل کرده می‌شود.
اغلب مردمان گاه‌گاهی بصورت خفیف دچار آشفتگی در سیالی کلام می‌شوند، مثلا یک لغت را چندین بار تکرار می‌کنند و یا دچار مکث می‌شوند. با این‌حال این‌ها را نمی‌توان مشکل جدی به حساب آورد و فقط وقتی مشکل جدی است که این اتفاق بیش از اندازه متداول تکرار شود.
از چه سنی باید نگران لکنت زبان بود؟

اغلب کارآزمودگان سن آغاز لکنت زبان را حدود ۲ الی ۴ سالگی بیان می‌کنند یعنی وقتی که کودک به میزان بالایی در حال فراگیری کلمات و جملات تازه است. پس در این مقطع سنی قدری باید حساس‌تر و دقیق‌تر باشیم.
در چه نکاتی باید لکنت زبان را مهم شمارید و به گفتار درمان مراجعه کرد؟
وقتی که سابقه خانوادگی وجود دارد، لکنت به مدت ۶ ماه یا بیشتر ادامه پیدا می‌کند، معضلات گفتاری دیگری موجود موجود باشد و وقتی که نشانه‌های دغدغه و به وحشت افت در کودک و اعضای خانواده در رابطه با لکنت زبان به وضوح دیده شود. در این موارد باید نگران بود.
امکان می دارد لکنت در زمان نوجوانی دیده شود؟
بله. نکاتی وجود دارد که فرد در زمان بلوغ هم دچار لکنت زبان می‌شود ولی معمولا این اشخاص سابقه گذرای لکنت زبان در زمان خردسالی را داشته‌اند. در واقع سن و شرایط محیطی و ویژگی‌های بلوغ نیز شاید در تشدید و یا تحول شکل لکنت زبان نقش می دارد.
به چه صورت می‌توان لکنت زبان را به شکل مصمم شناسایی کرد؟
برای تشخیص لکنت زبان باید یک‌سری امتحان­ها به انجام رساند. برای خردسالان تشخیص زود‌هنگام این پیامد خیلی اهمیتی می دارد چون در این صورت می‌توان سریع برای درمان اقدام کرد.

این مشکل درمان دارد؟
خوشبختانه بله و اغلب خردسالان مبتلا به لکنت زبان در بزرگسالی می‌توانند همانند اشخاص معمولی تکلم روان داشته باشند.
چه راهکار­ هایی برای درمان وجود دارد؟
روش‌های روان معالجه ای معمولا برای خردسالان سنین پایین نقش نمی دارد. داروهای آرام‌بخش بخصوص در مواقعی که یکی از عوامل اصلی لکنت زبان تنش‌ها و اضطراب‌ها هست می‌توانند نقش داشته باشند. البته پیشنهاد می‌شود در رابطه با خردسالان به‌جز در حد لزوم و با نگاه متخصص از دارو بهره گرفته نشود.
پدر و مادر باید چه اقداماتی به انجام برسانند؟
اغلب برنامه‌های معالجه ای برای اشخاص دارای لکنت زبان رفتاری هستند. این درمان‌ها برای آموختن مهارت‌ها و رفتارهای مخصوص برای پیشرفت ارتباطات کلامی دیزاین شده­اند. خردسالان باید بیاموزند در آغاز صحبت از واژه‌های صریح و آهسته که نیاز به فشار کمتری دارند بهره گیرند و از جایگزینی و تکرار عبارات بپرهیزند، پدر و مادر هم در تمرین کردن با خردسالان­شان باید به این مورد توجه­ مخصوص­ای داشته باشند.  همچنین کودک باید بیاموزد به چه صورت تنفسش را مهار و نظارت کند. وقتی که کودک بتواند سرعت اظهارش را مهار کند کمتر دچار مکث و گرفتگی کلام می­شود.
اطرافیان کودک باید به چه صورت برخورد کنند؟
اغلب مردمان وقتی با خردسالی که دارای لکنت زبان است روبرو می­شوند نمی‌دانند چه رفتاری باید نمایان کنند و به همین علت دستپاچه می­شوند، در این دستپاچگی فرد امکان می دارد برای چندین لحظه توجه­اش به کودک را از دست بدهد، کلامش را قطع کند، و یا از ادامه صحبت منصرف شود. ولی هیچکدام از این روش‌ها سودمند نیست و مددی به کودک دارای لکنت نمی‌کند چون کودک معمولا به مشکل خود کاملا آگاه است و همین شناخت منجر می­شود کودک بخواهد سریع بیشتری گفتمانش را ادامه بدهد و همین مسئله اوضاع را برایش سخت‌تر می کند.
خوب ترین کار این است که در مواجهه به خردسالان دارای لکنت  دستپاچه نشویم و صبور باشیم و به او اطمینان بدهیم که زمان کافی برای صحبت دارد و احتیاجی به شتاب نیست. سعی نکنیم در کلماتی که گیر می‌کند بخواهیم بهش یاری رسانیم و یا پایان جملات را به او بگوییم. از نقل کردن جملاتی شبیه به «آرام صحبت کن» «آسان باش» و «نفس عمیق بکش» خودداری کنید چون اعتماد به نفس فرد را پایین می‌آورد. باید به او فرصت داد تا خودش معضلش را حل کند.

نی‌نی سایت

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال