آیا دولت در خرید هواپیما با مردم صادق است؟جزئیات شاهکار آخوندی در هاله ای از ابهام


آیا دولت در خرید هواپیما با مردم صادق است؟جزئیات شاهکار آخوندی در هاله ای از ابهام

در حالی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی از در "مرحله نهایی قرار داشتن قرارداد با ایرباس و بوئینگ" خبر داده که جزئیات خرید تقریبا ۱۴۵ هزار میلیارد تومانی از آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

عکس   آیا دولت در خرید هواپیما با مردم صادق است؟جزئیات شاهکار آخوندی در هاله ای از ابهام

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل به عنوان فرد شماره یک مذاکره کننده در خرید هواپیما از به مرحله آخر رسیده مذاکره و بررسی های تخصصی "امضای قرارداد با ایرباس و بوئینگ" خبر داده و وعده "به زودی" را برای امضای متن توافق شده داده است.

وی این را هم گفته که خرید ۱۱۱ فروند هواپیمای ایرباس به ارزش کمتر ۱۰ میلیارد دلار و خرید ۱۰۸ هواپیمای بوئینگ به مرحله پایانی خود نزدیک شده است.

وی تاکید کرده که "چیزی را می خواهیم امضا کنیم که منافع مملکت را به دنبال داشته باشد."

چند روز پیش از قائم مقام وزیر راه و شهرسازی، رئیس جمهوری درباره خرید هواپیما گفته بود: «اگر بخواهیم هواپیما بخریم، عده ای می گویند چرا هواپیما، اتوبوس بخرید ولی اتوبوس در داخل تولید می شود و اگر لازم بود می خریدیم ولی هواپیما از ضروریات صادرات و صنعت توریسم است و برای عظمت ایران و جلوگیری از تلف شدن وقت مردم و ارائه محصولات به بازارهای هدف لازم است. بنابراین اگر هواپیما نخریم، می گویند برجام چه شد اگر بخریم می گویند شیک است و ساخت جدید است؛ برخی در چه وادی سیر می کنند و چطور نگاه می کنند و عمر آنان چقدر طولانی است ما خبر نداریم.»

به گزارش تسنیم، یکی از علامت سئوالاتی که درباره خرید هواپیماهای ایرباس و بوئینگ مطرح بوده، پولی است که باید در قبال آنها پرداخت شود. مسئولان مربوطه از جمله وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در چند مرحله ارزش خرید هواپیماهای ایرباس را کمی بیش از ۱۰ میلیارد دلار اعلام کرده اند.

این در حالی است که قائم مقام وزیر راه و شهرسازی قیمت خرید هواپیماهای ایرباس را کمتر از ۱۰ میلیارد دلار اعلام کرده است.

فارغ از نامعلوم بودن رقم واقعی قیمت هواپیماهای ایرباس، بوئینگ و ای تی آر، مسئله بسیار مهم شرایطی است که دولت یازدهم برای معامله با آمریکایی ها پذیرفته است. واقعیت آن است که در ۱۰ ماه منتهی به آبان ماه امسال که خبر توافق با ایرباس برای خرید هواپیما رسانه ای شده، جزئیات توافق با آمریکایی ها و فرانسوی ها برای خرید هواپیما جزو اسرار بوده است.

در این مدت مسئولان و دست اندرکاران هر از چند گاهی از تداوم مذاکره با طرف های غربی و سفر آنها به ایران یا بالعکس خبر داده اند، بی آن که مثلا بگویند مبلغ دقیق خرید هواپیما چه میزانی است. یا این که غرب چه شرایطی را برای فروش هواپیما به ایران تحمیل کرده است.

آنچه مشخص است این که در خرید هواپیما نه رئیس جمهوری، نه وزیر راه و نه قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل از بیان برخی واقعیت ها خودداری می کنند. واقعیت هایی که در آینده ای نزدیک دود آن به چشم مردم خواهد رفت.

————————————-

تهیه شده توسط: كامياب ف.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در طريقت هر چه پيش سالک آيد خير اوست
««« »»»
در صراط مستقيم ای دل کسی گمراه نيست

آیا دولت در خرید هواپیما با مردم صادق است؟جزئیات شاهکار آخوندی در هاله ای از ابهام

TT / 0 — TP / 0%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال